Numery na JAJKACH - co oznaczają? Które są najlepsze i jak hoduje się kury, które je znoszą? Sprawdzamy! 29.03

Strefa Agro
Jajka przeżywają szczyt zainteresowania w okresie świąt wielkanocnych, ale sięgamy po nie przez cały rok. Jak wybrać najlepsze i jak rozszyfrować kody na skorupkach? Wyjaśniamy, co znaczą numery na jajach.

- Słyszałam, że "trójki" są gorsze od tych z niższymi numerami, ale tak to końca nie wiem o co z tym chodzi. Jedne są hodowane w klatkach, a inne nie. Czy to znaczy, że jak kura nie żyje w klatce, to jajka od niej są ekologiczne? Mój mąż mówi, że dla niego to nie ma znaczenia, bo jajko to jajko i zje każde. Ba! On nawet twierdzi, że to tylko chwyt marketingowy, żeby dać wyższe ceny - mówi Malwina, mieszkanka Bydgoszczy.

Jak to jest z tymi jajkami? Czy rzeczywiście numery nie mają znaczenia? Z pomocą przychodzi Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która przygotowała przewodnik po numeracji jaj.

W Polsce w ciągu roku produkuje się ok. 10 mld jaj, w tym 1,6 mld to jaja z chowu przydomowego.

"W naszym kraju zapanowała moda na jaja ekologiczne, które, jeśli pochodzą z pewnego źródła, na pewno są produktem wysokiej jakości. Warto jednak wiedzieć, że produkty bez certyfikatu mogą być równie wartościowe, a pod pewnymi względami nawet lepsze. Zarówno jaja z chowu konwencjonalnego, jak i ekologicznego oraz wszystkich typów pośrednich, mają swoje wady i zalety", przekonuje SGGW.

Sposób znakowania jaj wyprodukowanych w naszym kraju określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (10 lipca 2007 r.).

Na jajkach znajdują się numery, które oznaczają:

  • sposób chowu,
  • kraj pochodzenia,
  • kod województwa,
  • kod powiatu,
  • kod zakresu działalności
  • numer konkretnej fermy.

Czemu to służy? "Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek problemów (np. zakażenia jaj „Salmonellą”) odpowiednie służby są w stanie bez trudu dotrzeć do producenta i usunąć ze sklepów całą zainfekowaną partię. Na opakowaniu jaj powinna także znaleźć się ich data przydatności do spożycia. Z obowiązku znakowania zwolnieni są tylko niektórzy mali producenci", podaje SGGW.

wideo: x-news/Dzień Dobry TVN

Dla konsumenta powiat czy numer fermy ma drugorzędne znaczenie. Kluczowa poza datą ważności jest liczba znajdująca się na początku kodu naniesionego na skorupce - oznacza system chowu kur.

  • „0” - jaja z chowu ekologicznego
  • „1” – z chowu na wolnym wybiegu
  • „2” – z chowu ściółkowego
  • „3” – z chowu klatkowego

W każdym przypadku jest to chów kontrolowany, objęty nadzorem weterynaryjnym. Termin przydatności do spożycia wynosi 28 dni od zapakowania, a czas transportu z kurnika i pakowania nie może być dłuższy niż 3 dni.

Ostatnio głośno było o stosowaniu antybiotyków. Czy jaja od takich kur mogą pojawić się w sprzedaży? "Zabronione jest stosowanie w żywieniu kur niosek paszy zawierającej antybiotyki. Leki mogą być stosowane tylko w wypadku choroby stada. Wówczas jednak jaja nie trafiają do sprzedaży. Po podaniu antybiotyku musi być zastosowana odpowiednio długa karencja", tłumaczy SGGW.

Z badań naukowych wynika, że nie ma różnicy w składzie jaj wynikającej z zastosowanego konkretnego systemu chowu. Znaczenie ma tu tylko i wyłącznie pasza, którą dostają nioski.

Numery na JAJKACH - co oznaczają? Które są najlepsze i jak hoduje się kury, które je znoszą? Sprawdzamy! 29.03

Rozszerzmy powyższe informacje o numeracji jaj. Trójki zgodnie z prawem obowiązującym w UE kury nieśne utrzymywane są w klatkach wzbogaconych, w których mogą wykazywać charakterystyczne dla gatunku zachowania takie jak: grzebanie, siedzenie w gnieździe lub na grzędzie, ścieranie pazurów czy kapanie się w piasku. Stosowanie urządzeń starego typu, niespełniających tych wymagań jest w Polsce prawnie zabronione od stycznia 2012 r. W przypadku chowu klatkowego dopuszczalne jest stosowanie pasz zawierających surowce paszowe GMO.

Plus "trójek" to wysoka jakość pod względem sanitarnym. Znacznie rzadziej w porównaniu z innymi typami chowu ma tu miejsce zakażenie „Salmonellą”. Zniesione przez kurę jajo od razu trafia na taśmę, którą jest transportowane do pomieszczeń chłodniczych o odpowiednim standardzie sanitarnym. Jaja z nr 3 są zazwyczaj tańsze od pozostałych, chów klatkowy jest najbardziej ekonomiczny.

Numery na JAJKACH - co oznaczają? Które są najlepsze i jak hoduje się kury, które je znoszą? Sprawdzamy! 29.03

Przechodzimy do "dwójek, czyli jaj od kur z chowu ściółkowego. W tym systemie ptaki mogą się swobodnie poruszać w zamkniętych, pokrytych ściółką pomieszczeniach. W żywieniu dopuszczalne jest stosowanie pasz zawierających GMO, ale podobnie jak w wypadku „trójek”, kury mogą być karmione według systemu wybranego przez producenta. W chowie ściółkowym więcej czasu upływa od zniesienia jaja do przetransportowania go do chłodni. Większy nakład pracy ludzkiej sprawia, że ich cena jest nieco wyższa.

Numery na JAJKACH - co oznaczają? Które są najlepsze i jak hoduje się kury, które je znoszą? Sprawdzamy! 29.03

Jajka oznakowane numerem „1” znoszą kury nioski mające dostęp do wyścielonego ściółką pomieszczenia oraz do wybiegu na świeżym powietrzu. To oznacza nieco gorsze warunki sanitarne niż w systemach zamkniętych. Pełnoporcjowe mieszanki stosowane są w żywieniu kur niosek podobnie jak w systemie chowu klatkowego i ściółkowego. Taki chów wymaga utrzymania odpowiedniej jakości wybiegów, a warunki pogodowe są różne. Przekłada się to na wyższą cenę jaj.

Numery na JAJKACH - co oznaczają? Które są najlepsze i jak hoduje się kury, które je znoszą? Sprawdzamy! 29.03

Ekologiczne zerówki

Przed nami ostatni typ „0” - jaja pochodzącce z chowu ekologicznego. Ptaki mają zapewnione takie same warunki jak w wypadku chowu wolnowybiegowego. Zasadnicza różnica tkwi w rodzaju stosowanych pasz – w tym systemie pasze muszą być ekologiczne. Jeśli stado zachoruje i zastosowany zostanie antybiotyk, Wówczas wydłuża się okres karencji i takie jaja nie mogą być sprzedawane z oznakowaniem zawierającym „0”. Poza wymogami żywieniowymi, sanitarnymi i weterynaryjnymi na cenę wpływa także sezonowość produkcji w tym systemie oraz niewielka liczba gospodarstw ekologicznych utrzymujących kury nioski w stosunku do wciąż rosnącego popytu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie