https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nuty z tamtych lat

(pio)
Gramofony tubowe "Columbia" (ok. 1910 rok).
Gramofony tubowe "Columbia" (ok. 1910 rok). fot. Wojciech Wieszok
Kolekcję fonografii amerykańskiej ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Ewy i Adama Mańczaków można obejrzeć przy ul. Gdańskiej 12.

Wystawa czynna

Wystawa czynna

Od wtorku do piątku w godz. 10-18, w soboty i niedziele między 12 a 16. Wstęp bezpłatny.

Jakie były początki światowej fonografii? W jaki sposób pionierzy muzyki nagrywali i odtwarzali dźwięki? Jak wyglądał fonograf Amerykanina Thomasa Edisona, który w 1878 roku zapoczątkował fonografię? Na te i na podobne pytania będą mogli sami sobie odpowiedzieć ci, którzy zobaczą wystawę fonografii.

Ekspozycję przygotowało muzeum im. Wyczółkowskiego ze zbiorów własnych i z prywatnej kolekcji Ewy i Adama Mańczaków. Zbiory kolekcjonerów liczą ponad pięć tysięcy przedmiotów. Na wystawie są przedmioty i urządzenia z początków światowej fonografii w Ameryce, pochodzące z lat 1896-1950.

Zwiedzający zostaną przeniesieni do Ameryki w pierwszej połowie XX wieku dzięki nagraniom muzyki amerykańskiej z płyt, które wyprodukowano w latach 1930-1940.

Są tutaj płyty i cylindry, o których znawcy mówią "papirusy dźwięku" albo "perełki melodii". - Można też obejrzeć fonografy i gramofony - mówi Anna Chmara z działu oświatowego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. - Warto zwrócić uwagę na plakaty ukazujące sylwetki twórców fonografii.

Zainteresowani zobaczą jedyny znajdujący się w naszym kraju fonograf Edisona na płyty węglowe. Mogą też obejrzeć gramofonową tubę do odsłuchiwania. W kolekcji jest jedno z najstarszych nagrań płytowych Ignacego Jana Paderewskiego oraz hymny: amerykański i polski oba z około 1912 roku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska