A dlatego w Brusach, że Karnowski, urodził się w pobliskim Czarnowie, gdzie do dziś mieszka jego rodzina. W grudniu zeszłego roku Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2010 Rokiem Jana Karnowskiego. Z inicjatywą obrania takiego patrona wystąpił Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Brusach.
I wczoraj w KLO obchody te zainaugurowano. Nie zabrakło szefa ZKP Artura Jabłońskiego, a także wielu miłośników kaszubszczyzny z całego regionu, w tym polityków z posłem Piotrem Stanke i senatorem Kazimierzem Kleiną na czele. Ten ostatni zresztą, jako przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, wygłosił referat o bohaterze. - 26 lat temu z dzisiejszym premierem Donaldem Tuskiem mieliśmy przyjemność prowadzić konferencję o Janie Karnowskim. Dziś znów o nim mówimy, a to znaczy, że to jest wielka postać. Na ideach, publicystyce i myślach Jana Karnowskiego wychowałem się ja i moje pokolenie - mówił Kleina, którzy nie odważy się przytaczać dokładnego życiorysu Karnowskiego, bo jak powiedział, nie jest z Brus ani z tego regionu i na pewno są osoby, które lepiej by to zrobiły.
Na koniec Kleina wręczył okolicznościowy medal dyrektorowi szkoły Zbigniewowi Łomińskiemu.
O Karnowskim ale też innych ważnych Kaszubach opowiedzieli uczniowie KLO.
O Karnowskim
Jan Karnowski - ur. 16 maja 1886 w Czarnowie , zmarł 2 października 1939 w Wyrzysku - sędzia, poeta kaszubski, ideolog ruchu Młodokaszubskiego, wydatnie przyczynił się do rozwoju tego ruchu. Zwolennik i propagator języka kaszubskiego. Oprócz poezji Jan Karnowski zajmował się publicystyką i dziennikarstwem, pisał do Gryfa oraz wydawanego przez siebie Mestwina, piętnował polityków i karierowiczów, wykorzystujących Kaszubów. Karnowski pisał prace historyczne, etnograficzne i statystyczne. Był nazywany "Stróżem ideowym testamentu Mściwoja".