O. Maksymin Tandek odwołany z funkcji rektora Wyższej Szkoły...

  O. Maksymin Tandek odwołany z funkcji rektora Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej

  (MJ)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  (na zdj. z prawej) kierował WSFH 2,5 roku, od początku jej istnienia

  (na zdj. z prawej) kierował WSFH 2,5 roku, od początku jej istnienia ©Lech Kamiński

  O. Maksymin Tandek odwołany z funkcji rektora Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej. Dlaczego? - To nasza wewnątrzzakonna sprawa - tłumaczą franciszkanie.
  (na zdj. z prawej) kierował WSFH 2,5 roku, od początku jej istnienia

  (na zdj. z prawej) kierował WSFH 2,5 roku, od początku jej istnienia ©Lech Kamiński

  Dotychczasowy rektor WSFH stracił stanowisko 15 grudnia. To duże zaskoczenie - o. Tandkowi był pomysłodawcą stworzenia uczelni, która dzięki jego staraniom powstała w Toruniu w ekspresowym tempie. Miasto zyskało w ten sposób nie tylko kolejną szkołę wyższą, ale także miejsce spotkania kultur i dialogu polsko-żydowskiego. O. Maksymin Tandek to również ceniony, charyzmatyczny duszpasterz, który przyciągał tłumy do parafii na Podgórzu.

  W najbliższy czwartek urząd rektora przejmie oficjalnie o. Bernard Marciniak, który do tej pory nie był związany z toruńską uczelnią. odwołania o. Tandka nie są jasne.

  XX Światowy Kongres Języka Hebrajskiego w Toruniu [foto]

  - Właściciel Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej, czyli o. dr Filemon Janka, nasz prowincjał, ma prawo dobierania przedstawicieli szkoły i współpracowników, którzy odpowiednio reprezentują placówkę i współpracują z jej założycielem - mówi o. Leonard Bielecki, rzecznik Prowincji Braci Mniejszych w Poznaniu. - Po przeanalizowaniu sytuacji z ponad dwóch lat istnienia szkoły ojciec prowincjał podjął suwerenną decyzję, by zmienić na stanowisku rektora o. Maksymina Tandka na o. Bernarda Marciniaka. W dużej mierze jest to nasza sprawa wewnątrzzakonna.

  Czy to oznacza, że współpraca z Tandkiem się nie układała - dopytuję. - To już jest pani komentarz - odpowiada o. Leonard Bielecki i dodaje, że roszady we władzach uczelni nie wpłyną niekorzystnie na jej rozwój.

  Podobne deklaracje usłyszeliśmy z ust nowego rektora: - Linia rozwoju szkoły zostanie zachowana - zapewnia o. dr Bernard Marciniak. - Na razie nie mogę powiedzieć nic więcej. Szczegóły będą znane po czwartkowym konsylium.

  Nowy rektor jest absolwentem m.in. studiów historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów z zakresu teologii patrystycznej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, gdzie w tym roku obronił doktorat. Jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach.
  Jaka będzie przyszłość o. Tandka? Na razie nie wiadomo. Wczoraj nie udało na się z nim skontaktować.

  Wiadomości z Torunia


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (53) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej