Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O miejsca pamięci na pewno trzeba dbać

Redakcja
Co roku 2 września  koło  kwatery  poległych są uroczystości. Warto o takie miejsca dbać i  przekazywać kult pamięci młodym.
Co roku 2 września koło kwatery poległych są uroczystości. Warto o takie miejsca dbać i przekazywać kult pamięci młodym. Archiwum UG
W tym miesiącu ma być zakończona inwestycja w Klonowie.

Gmina od kilku lat starała się o dofinansowanie na przebudowę istniejącego ogrodzenia przy kwaterze poległych w Klonowie. Starania znalazły finał w tym roku. Złożony w br. wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego uzyskał pozytywną rekomendację, a tym samym dotację w wysokości 34 tys. 548 zł. Stanowi to niecałe 80 proc. wartości zdania. Pozostałe środki będą z budżetu gminy.

Przeczytaj także: Mieszkanie Plus w Kujawsko-Pomorskiem. Bydgoszcz na pierwszy ogień

W lipcu wyłoniono wykonawcę. - Na wysłane zapytanie cenowe do trzech przedsiębiorców zajmujących się produkcją i montażem tego rodzaju ogrodzeń ofertę złożył tylko Andrzej Martin z Lubiewa - informuje Wioletta Szymczak z urzędu. - Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października.

Co się zmieni? Zniknie stare ogrodzenie, będzie niwelacja terenu i powstanie nowe ogrodzenie o łącznej długości 204,3 m.

Partnerami projektu są Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Klonowo n. Brdą „Klon”, OSP w Klonowie oraz SP w Lubiewie. - Rolą partnerów jest nieodpłatna pomoc w zakresie rozbiórki istniejącego ogrodzenia, oczyszczenia terenu z zakrzaczeń, zabezpieczenia podczas prac i wykonania dokumentacji fotograficznej - dodaje Szymczak.

Przypomnijmy, w Klonowie, w dniu 2 września 1939 r. żołnierze 9 Dywizji Piechoty stoczyli zacięty bój z wojskami niemieckimi. Najwięcej żołnierzy poległo w rejonie stacji kolejowej Klonowo. Po wojnie wszystkie odnalezione zwłoki żołnierzy ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile. Pochowano tu także żołnierzy z terenu Bysławia, Suchej i Trutnowa. Ogółem w mogile zbiorowej spoczywa 75 poległych żołnierzy Wojska Polskiego. W czasie ekshumacji udało się ustalić nazwiska 47 poległych.

Przez długie lata to miejsce było tylko symbolicznie oznaczone. W latach siedemdziesiątych społeczeństwo wspólnie z władzami gminy postanowiło uszanować to miejsce poprzez ufundowanie pomnika, ogrodzenie terenu i nasadzenie drzew. Pomnik wraz z ogrodzeniem wykonano przed czterdziestu laty. W kolejnych latach wzbogacano teren poprzez gruntowną renowację pomnika (2003), wykonanie kutej bramy i furtki (2005), odrestaurowanie zbudowanej w 1957r. kapliczki z figurą św. Rocha, wykonanie utwardzenia z kostki polbrukowej podejścia pod pomnik od drogi powiatowej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uszczelnienie programu 500 plus. Sprawdź, kiedy możesz stracić 500 plus na pierwsze dziecko.Przejdź do następnych zdjęć >>>

Uwaga! Te osoby mogą stracić świadczenie 500 plus [lista]

Wideo: prognoza pogody na środę, 4. października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska