MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O neurodydaktyce podczas II Gminnej Konferencji Edukacyjnej w Barcinie

(PAK)
W II Gminnej Konferencji Edukacyjnej udział wzięło ok. 200 nauczycieli, także rodzice i dziadkowie uczniów.
W II Gminnej Konferencji Edukacyjnej udział wzięło ok. 200 nauczycieli, także rodzice i dziadkowie uczniów. Arch. Zespołu Szkół nr w Barcinie
W II Gminnej Konferencji Edukacyjnej w Barcinie udział wzięło ok. 200 nauczycieli, rodzice i dziadkowie uczniów.

Konferencje - a będą się one odbywać cyklicznie - mają na celu uwspólnić proces edukacyjny w gminie. - Jest mnóstwo różnego rodzaju szkoleń dla nauczycieli. Wiedzę zdobytą podczas szkoleń nauczyciel wykorzystuje tylko dla siebie. Idea naszych konferencji jest taka, by wiedza dotycząca problemów edukacyjnych dotarła do jak największej liczby nauczycieli - powiedziała Lidia Kowal, zastępca burmistrza, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Neurodydaktyka- popularna i konieczna
Pierwsza konferencja odbyła się rok temu. Efekt? Zainaugurowała współpracę nauczycieli w obszarze zespołów przedmiotowych. Nauczyciele współpracują i wymieniają się doświadczeniami.

W tym roku poruszono temat neurodydaktyki (nauczanie przyjazne mózgowi - przyp. red.). Gościem specjalnym był dr Marek Kaczmarzyk, biolog, memetyk, autor podręczników, programów szkolnych oraz wielu publikacji z zakresu neurodydaktyki i dydaktyki. Wygłosił trzy wykłady. Co ważne, udział w wykładach - oprócz nauczycieli - wzięli także rodzice i dziadkowie uczniów.

- Neurodydaktyka jest dziś popularna i konieczna. To temat przyszłości. Chcąc coś zmienić w nauczaniu nie możemy patrzeć w przeszłość a w przyszłość. Dziś mamy do czynienia z zupełnie innym pokoleniem. Kiedyś wystarczała tablica i kreda, dziś oświata zmierza w zupełnie innym kierunku, a my musimy podążać za współczesnymi osiągnięciami - poinformowała nasza rozmówczyni.
Oświadczyła dalej: - W tym roku do udziału w konferencji zaprosiliśmy dziadków i rodziców uczniów, by uzmysłowić im, że to, co robią z dziećmi od najmłodszych lat procentuje na kolejne lata. W ten sposób zwiększamy potencjał edukacyjny dzieci - usłyszeliśmy.

Zaproszony gość wyjaśnił słuchaczom znaczenie neuronauk w edukacji, przedstawił główne założenia dydaktyki ewolucyjnej oraz etapy rozwoju mózgu w trakcie życia człowieka i ich wpływ na nasze zachowanie.

Z udziałem licealistów
Wykłady uzmysłowiły, jak często droga, którą nauczyciele wybierają, pracując z uczniami, pozostaje w sprzeczności z neurobiologicznymi mechanizmami uczenia się. Oprócz nauczycieli ze szkół w gminie Barcin w konferencji udział wzięli także przedstawiciele szkół m.in. z Inowrocławia, Torunia i Żnina.

- Mam już pomysł na następną konferencję - zdradziła Lidia Kowal. - To zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Myślę również nad tym, by w kolejną konferencję włączyć uczniów, szczególnie mam tu na myśli naszych licealistów - dodała.
Konferencję zorganizowano w Zespole Szkół nr 1. Oprócz nauczycieli, rodziców i dziadków wzięli w niej udział także wizytatorzy z Kuratorium Oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska