Rachunek za prąd, obok tego za wodę, czynszu czy telefonu to podstawowe opłaty, które dotyczą każdego z nas, a więc podwyżkę odczuje każdego gospodarstwo domowe. Jednak szczególnie dotnie to tych z elektrycznym ogrzewaniem.
- Przeczytaj: Takie są nowe rachunki za prąd. Tyle płacimy za energię elektryczną po podwyżce
Nowe rachunki za prąd
Aby nie odczuć tak bardzo podwyżek cen prądu rząd ustalił maksymalną stawkę za prąd, która obowiązuje od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku. W tym czasie maksymalna stawka za prąd wynosi 500 zł za MWh (poprzednio 412 zł za MWh). Warto jednak wiedzieć, że stawka ta nie uwzględnia podatku i akcyzy.
Rząd zapowiedział, że podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi średnio około 20%. To zatem podwyżka odczuwalna.
Dystrybutorzy energii elektrycznej w swojej ofercie maja kilka taryf, które kliencie mogą dostosować do swoich potrzeb:
- G11 - taryfa podstawowa, w niej prąd jest w takiej samej cenie przez całą dobę
- G12 - taryfa z tanimi godzinami, w której ustalone są dwie stawki za prąd wyższa w godzinach szczytu i niższa poza nimi.
- G12 w - taryfa tanie godziny i weekendy, w której także mamy dwie stawki z prąd, niższa w wybranych godzinach i we wszystkie weekendy i święta
- G12 r - taryfa ekonomiczna dolina, w której także obowiązują dwie stawki za prąd niższa w wybranych godzinach i wyższa w pozostałych godzinach
Taryfę u operatora wybieramy w momencie podpisania umowy i możemy ją zmienić na wniosek, chyba, że inaczej wynika z umowy. Opcja zmiany taryfy u operatora zwykle możliwa jest bez wychodzenia z domu, bo można to zrobić przez Internet.
W jakich godzinach prąd jest najtańszy w 2024 roku?
Sprawdźcie stawki za prąd w równych taryfach na przykładzie jednego z dystrybutorów energii elektrycznej w naszym kraju. Szczegóły w galerii poniżej:
Na terenie naszego kraju działa kilku dystrybutorów energii elektrycznej: PGE, Energa, Enea, Tauron.