Pomysł na akcję powstał pod koniec roku w trakcie spotkania forum Obywateli Bydgoszczy. - Uznaliśmy wtedy, że sytuacja społeczna upoważnia nas do publicznego zabrania głosu w sprawie tolerancji - mówi Józef Herold, pomysłodawca projektu. - Chodzi o kilka incydentów na tle narodowościowym - między innymi o napad na czterech obywateli Turcji w Toruniu, w sprawie którego właśnie zapadł wyrok. Najpierw więc w mieście pojawiły się plakaty z życzeniami w wielu językach, potem z wizerunkami obcokrajowców, którzy żyją i pracują w Bydgoszczy od lat. Później jeszcze zorganizowaliśmy koncert z udziałem naszych zagranicznych przyjaciół, a teraz wypuściliśmy w świat krótki film z udziałem kilku z nich [do obejrzenia na www.pomorska.pl - przyp. red.]. I działamy dalej.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W marcu przy bydgoskim ratuszu zaczął działać zespół „Bydgoszczy otwartej i tolerancyjnej”. Ma się zająć wdrażaniem programów edukacyjnych do szkół i uczyć młodzież tolerancji. - Za nami kilka spotkań, które zaowocowały wieloma pomysłami - mówi Przemysław Nowakowski, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 32. - Od września we wszystkich chętnych szkołach rozpoczniemy projekt „Mapa tolerancji”. Spróbujemy poszukać różnych definicji tolerancji i stworzyć wspólnie afisz naszych działań.
Co jeszcze? - W planach mamy między innymi dużą konferencję o tej tematyce - to w listopadzie - mówi Nowakowski. - Zorganizujemy też międzynarodowe forum uczniowskie, do którego zaprosimy młodych ludzi z wielu krajów, zaplanujemy bydgoskie uczniowskie spotkania humanistyczne, by przekonać się, że wszyscy jesteśmy tacy sami bez względu na pochodzenie, kulturę, religię itd. Chcemy też zaproponować grę miejską „Open your mind”, w której wspólnie z młodzieżą będziemy demaskować stereotypy.
- W nowym roku szkolnym chcielibyśmy też zorganizować miedzy innymi festiwal kultur i bydgoski dzień tolerancji - wymienia z kolei Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Rafała Bruskiego. - Dopiero zaczynamy, ale wierzę, że ta edukacja będzie trwała wiele lat.
To wszystko od września. Jednak w kilku szkołach w Bydgoszczy w temacie tolerancji już się sporo wydarzyło. - W naszej szkole zorganizowaliśmy warsztaty, na których omówiliśmy kwestię stereotypów i akceptacji, a także debatę oksfordzką - mówi Kamil Glazik, uczeń VI LO. - Zastanawialiśmy się, czy my sami tolerujemy i akceptujemy osoby, które się od nas różnią. Myślę, że każdy powinien sobie zadać takie pytanie.