Okrągły jubileusz
W środowe popołudnie w sali koncertowej CKK Jordanki odbyły się obchody 30-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Było to wydarzenie ważne i podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia. Na sali zgromadziła się publiczność składająca się z byłych i obecnych pracowników WFOŚiGW, a także przedstawicieli i reprezentantów m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej czy Wojewódzkiej Komendy Policji. Nie zabrakło także władz miasta Torunia z prezydentem Michałem Zaleskim na czele, który, podobnie jak wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, objął patronat nad jubileuszem.
Polecamy
30 lat wspólnych działań
Działania na rzecz środowiska i gospodarki wodnej zaprezentowano na krótkim filmiku przygotowanym właśnie z tej okazji. Widzowie zapoznali się z informacjami na temat przeprowadzanych w tym czasie projektów, których celem było nie tylko zmodernizowanie i przystosowanie środowiska do wymagań współczesnego świata, lecz także uświadomienie, z jak dużymi problemami wszyscy mierzymy się na co dzień. Świadomość jest ważna. A my robimy wszystko, by pochylić się nad stanem planety – można było usłyszeć podczas projekcji. – Jest wiele kwestii, które powinniśmy wziąć pod lupę, by zminimalizować zanieczyszczenie powietrza, gleb i zadbać o czystość wód. Co oprócz tego? Przedstawiono wiele liczb i nazw inwestycji, które świadczą o tym, że działania na rzecz środowiska i gospodarki wodnej mają sens. Potwierdza to chociażby ponad 61 tysięcy zawartych umów na kwotę ponad 3 miliardów złotych na zadania, których celem jest ochrona naturalnego środowiska.
Blisko dwa wieki zanieczyszczeń
Prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak w swoim wystąpieniu przyznał, że w zaprezentowanym materiale pokazano wyłącznie ułamek prowadzonych działań. Podkreślił także, że 30 lat to zdecydowanie za mało, by odbudować środowisko po niszczących świat dwóch wiekach, w których nie zważano na szkody podczas budowy fabryk, rozwijania transportu samochodowego czy – po prostu – rozwijania świata.
– Można powiedzieć, że nasze społeczeństwo bogaciło się i dorabiało, jednocześnie zapominając o jednej ważnej rzeczy, ochronie środowiska – mówił Stachowiak – Można powiedzieć, że obudziliśmy się dopiero pod koniec XX wieku.
Prezes podkreślał również, że cały czas nie tylko Wojewódzki Fundusz, ale także i ten Narodowy dążą do pogłębiania działań, których celem jest modernizowanie Polski, wspieranie nowoczesnych rozwiązań i dbanie o naturalny dobrobyt. Dzieje się to dzięki licznym współpracom, miliardom zainwestowanych złotych, np. w Program Czyste Powietrze.
– To współpraca wielu instytucji – podkreślał Stachowiak.
Polecamy
Słowa od minister Anny Moskwy
I choć na uroczystości minister klimatu i środowiska Anna Moskwa się nie pojawiła z powodu obowiązków służbowych, wystosowała list gratulacyjny, który odczytał przewodniczący Rady Nadzorczej WFOŚiGW Piotr Kudelski. Minister podkreśliła, że są to ważne okoliczności podsumowujące trud 30-letnich działań na rzecz środowiska i gospodarki wodnej.
– Od 1993 roku fundusz pełni niezastąpioną rolę jako instytucja odpowiedzialna za monitorowanie działań w zakresie ochrony środowiska. Tutaj realizowane są projekty związane z zachowaniem czystości i ekologicznej stabilności – brzmiał fragment listu.
Podkreślono, że fundusz odgrywa kluczową rolę w finansowaniu i realizacji działań ekologicznych – od poprawy jakości powietrza, po wzmocnienie gleb czy dbaniu o czystość wód. Działa on również w kwestiach promocyjnych i zwiększania świadomości.
– Dzięki temu sprawiamy, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą cieszyć się czystym powietrzem, czystymi wodami i harmonią z naturą – napisała Anna Moskwa.
Polecamy
Uhonorowanie zasłużonych pracowników
Po przemówieniach przyszła bardzo uroczysta chwila dla pracowników WFOŚiGW, którzy zostali odznaczeni złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za długoletnią służbę od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Medale wręczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wręczono również odznaki honorowe "Za zasługi na rzecz środowiska" w imieniu Anny Moskwy, a także 30 statuetek Eko-Orlów. Uroczystość zakończyła się koncertem Alicji Majewskiej.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
