Letnie fale upałów sprawiają, że wiele osób zaczyna odczuwać problemy z nadmierną potliwością. Przypadłość ta jest bagatelizowana, ponieważ traktujemy ją jako naturalną reakcję organizmu. Tymczasem może to być objaw poważnych chorób, w tym nowotworu układu chłonnego. Dlatego bardzo ważna jest znajomość objawów chłoniaka, co pozwala na jego wczesne wykrycie oraz podjęcie właściwego leczenia.
W przypadku nowotworów układu chłonnego zwiększona potliwość występuje głównie w nocy. Poty mają charakter zlewny, sprawiając, że konieczna staje się kilkakrotna wymiana nocnej bielizny. Często towarzyszą im także inne objawy m.in. powiększone węzły chłonne, kaszel czy gorączka.
Zaniepokoić powinny nas wszelkie niecodzienne reakcje naszego organizmu, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.
Najważniejsza jest wczesna diagnoza
Objawy te nie są jednak charakterystyczne, dlatego nowotwory układu chłonnego najczęściej wykrywane są, gdy choroba zdąży się już rozwinąć. Wczesne stadia diagnozuje się zazwyczaj przypadkowo, podczas badań wykonywanych w związku z innymi dolegliwościami, bądź okresowych badań kontrolnych. A tak jak w przypadku większości chorób nowotworowych, podstawowe znaczenie dla skuteczności leczenia chłoniaków ma wczesna diagnoza.
W większości przypadków nie można podać jednej konkretnej przyczyny wywołującej ten nowotwór. Wśród mechanizmów, które mogą go zapoczątkować wymienić należy przyjmowanie leków immunosupresyjnych, dietę bogatą w tłuszcze i związki azotowe, podłoże genetyczne i niektóre infekcje bakteryjne.
Chorych przybywa
Niestety, liczba zachorowań na chłoniaki stale wzrasta - każdego roku w Polsce są one rozpoznawane u ok. 8 tys. osób. Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia, jednak dotyczy to głównie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej w początkowych stadiach. Dla wczesnego rozpoznania chłoniaka kluczowe znaczenie ma regularne wykonywanie profilaktycznych badań.
Więcej informacji na temat nowotworów układu chłonnego można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia "Przebiśnieg" www.przebisnieg. org
Czytaj e-wydanie »