Obostrzenia na Wielkanoc 2021. Lockdown do 9 kwietnia. Limity w kościołach, zamknięte m.in. salony fryzjerskie, markety budowlane i żłobki

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński

Wideo

Zobacz galerię (17 zdjęć)
W czwartek odnotowaliśmy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie”. - Myślę, że ludzie to rozumieją – mówił. Z oklei minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że znacznie ograniczony zostanie handel, zamknięte zostaną też usługi fryzjerskie i kosmetyczne. W domu zostaną również podopieczni żłobków i przedszkoli.

Te obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia

Premier stwierdził, że napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. - Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. To musimy sobie bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tysiące. Na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych – mówił. - Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza – dodał szef rządu.

Morawiecki wskazał, że „wąskim gardłem” w walce z przyrostem zakażeń jest dostępność szczepionek. - Mamy 5 mln zaszczepionych. Możemy szczepić więcej, ale brakuje szczepionek – tłumaczył.

Dodał, że problemem jest także dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, które pracują bardzo ciężko, po 12 godzin na dobę przy pacjencie respiratorowym. - Ale po prostu nie jesteśmy w stanie więcej lekarzy i pielęgniarek dzisiaj mieć, poprosić o pomoc. Dobrą wiadomością jest fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi zasadniczo do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do sytuacji zakażeń w służbie zdrowia – mówił premier.

Morawiecki: Ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie

Mateusz Morawiecki stwierdził, że trudne decyzje są konieczne. - Musimy opanować tę falę, żeby za 2-3 tygodnie było widać, że jesteśmy w lepszym trendzie – mówił.

Dodał, że „ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie”. - Myślę, że ludzie to rozumieją – mówił.
Wskazał, że sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody. Dziś przedstawimy kolejne obostrzenia – zapowiedział premier.- Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków – dodał.

Szef rządu przypomniał, że w lutym „niektóre branże” zostały poluzowane, dziś trzeba znów zaostrzyć restrykcje.

Morawiecki do opozycji: Nie zaostrzajcie sytuacji

- Apeluję do opozycji: Jeśli nie chcecie współpracować z rządem - nie zaostrzajcie sytuacji – mówił premier. - Przypomnijmy sobie tylko, co proponowała opozycja w sytuacji służby zdrowia - komercjalizację. Czy służba prywatna, do której mam szacunek, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? - pytał.

Dodał, że tylko państwo w najtrudniejszych chwilach próby „rzuciło wszystkie swoje środki po to, żeby ratować zdrowie, życie Polaków, a jednocześnie miejsca pracy i gospodarkę”.

Niedzielski: Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni.

Dodał, że sytuacja na Śląsku na pewno będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań - być może transportu pacjentów poza region.

Z kolei zdaniem ministra województwo warmińsko-mazurskie jest przykładem tego, jak skutecznie działają obostrzenia. - Najważniejszą kwestią jest baza łóżkowa (…) Szpitale tymczasowe odgrywają w systemie bardzo ważną już w tej chwili rolę -mówił.

Niedzielski: Od 27 marca nowe zasady bezpieczeństwa

- Od najbliższej soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Będą obowiązywały przez dwa tygodnie – przekazał Niedzielski.

Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Ograniczenia handlu i usługach

Minister poinformował, że wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej.

W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych jak np. poczta, targ, obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych.

Do 9 kwietnia zamknięte zostaną salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną zamknięte.

Lockdown. Zamknięcie przeszkoli i żłobków i zmiany w sporcie

- Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych – przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że wyjątek stanowi opieka nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. - Co ważne, rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego - mówił.

Obostrzenia na Wielkanoc 2021. Nowe limity w kościołach

Niedzielski przekazał również, że w miejscach kultu religijnego będzie nyw limit wiernych - maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra (wcześniej 15 metrów kwadratowych). - Nie ma żadnego wyróżniania i dyskryminowania. Spotkałem się z sekretarzem Episkopatu. Kościół zobowiązał się do przestrzegania zasad - mówił Niedzielski.

Administracja publiczna przejdzie na pracę zdalną

Minister zdrowia przekazał, ze rząd zdecydowanie rekomenduje przejście na pracę zdalną.

Pytany przez dziennikarzy premier Morawiecki czy urzędy i sądy także przejdą na pracę zdalną, dopowiedział, że na taką formę racy zostanie skierowana cała administracja publiczna zostanie skierowana na pracę zdalną. - Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Apeluję o to samo do przedsiębiorców prywatnych – mówił.

Dalsze szczepienia

Minister zdrowia pytany był z kolei, czy będą zaszczepione nowe grupy zawodowe? - Realizujemy te zobowiązania, które zdefiniowaliśmy wcześniej. Zwiększamy liczbę szczepień, ale wciąż jest ich za mało i nie możemy wyjść poza te grupy, które określiliśmy – odpowiedział Niedzielski.

Szef rządu wskazał natomiast, że na przykładzie szczepień kadry medycznej „widzimy skuteczność szczepionek”. - Poziom zakażeń i zgonów spada. Dzięki szczepionkom mamy dużo lepszą dostępność medyków – mówił.

Dodał, że szczepionki są naszą jedyną bronią dzisiaj są szczepionki. - Zaraz po konferencji rozpoczynamy posiedzenie RE. W ostatnich dniach, tygodniach codziennie rozmawiam z premierami, prezydent państw UE o tym, żeby zmusić KE i poprzez nią firmy farmaceutyczne do jak największej dostępności szczepionek. Dostępność szczepionek jest jedynym dzisiaj wąskim gardłem w polskim procesie szczepienia. Mamy ponad 5 milinów osób zaszczepionych. Możemy szczepić około 10 milionów osób miesięcznie, tylko potrzebujemy dostępnych szczepionek – mówił.

Będą kary za zagraniczny wyjazd egzotyczny?

Adam Niedzielski wo odpowiedzi na pytanie o ewentualne kary za zagraniczne egzotyczne wyjazdy stwierdził, ze na razie rząd nie poruszał tego tematu. - Ale to nie jest wykluczone. Straż graniczna pilnuje skierowania na kwarantannę. Moim zdaniem takie wyjazdy są niestosowne wobec tych, którzy biorą na siebie ciężar walki z koronawirusem – mówił.

Opozycja odpowiada premierowi: Zamiast przeprosić kolejny raz atakuje

Z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL dziś w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne, z udziałem samorządowców, dotyczące unijnego Funduszu Odbudowy oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Po spotkaniu liderzy partii odnieśli się do działań rządu związanych z pandemią i krytyki premiera.

Lider PO Borys Budka stwierdził, że premier Morawiecki nie przygotował Polski na trzecią falę pandemii, bo „bił się o stołki, bo ma Ziobrę, Gowina z drugiej strony”. - Bo zajmowali się przez miesiące tylko tym, które spółki skarbu państwa mają do kogo należeć, bo zajmowali się obroną Obajtka, jak dzielić wpływy i stanowiska. Dzisiaj premier zamiast przeprosić kolejny raz atakuje. Tak, panie premierze, to jest pana koniec – mówił Budka.

Dodał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał na Morawieckiego „polityczny wyrok, tylko odwleka jego wykonanie”. - To jest najgorsze, że w tym najtrudniejszym momencie pandemii gra pan zdrowiem i życiem Polaków. Niech pan przeprosi rodziny 50 tysięcy zmarłych na Covid – stwierdził.

- To my możemy do pana premiera apelować o zejście na ziemię, o zajęcie się sprawami najważniejszym – mówił z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przekonywał, że to nie opozycja „jest przeszkodą w walce z Covidem”. - To PR, „koronalans” pańskiego obozu politycznego. To stawianie wyborów ponad wszystko, to stawianie słupków poparcia, kierowanie się tylko i wyłącznie PR-em i propagandą, a nie prawdą – mówił szef ludowców.

Całkowity lockdown w Polsce od niedzieli? Premier potwierdza...

Komentarze 48

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Uważam że sklepy spożywcze powinno się zamknąć na tydzień a urzędy powinny w tym czasie pracować

m
mjr abw

nie czytajcie komentarzy lewaka piotra mieczysława, tępego idioty, starego alkoholika

m
mjr abw

zamknąć to trzeba motłoch który naraża innych na utratę życia i zdrowia to choćby restauratorzy czy właściciele siłowni udających trenowanie zawodowego sportu. to WROGOWIE NARODU I ZDROWIA OBYWATELI. Zamknąć w więzieniach i zmusić do przymusowej pracy na swoje utrzymanie

G
Gość
25 marca, 20:12, Piotr:

Kagańce chronią przed srowidem jak stringi przed s r a cz ką!

26 marca, 6:31, Gość:

cyt"Chodzę po sklepie bez maski, bo mogę. Mam zwolnienie. I mam dreszcze z przyjemności jak ci covidianie się s**ją ze strachu. Nawet jak nic nie kupuję, to wpadam po drodze zawsze do marketu. Mam nadzieję, że większość z nerwów zawału dostanie".

Nie cowidianie , tylko ludzie . Nie antycovidianie , tylko [email protected]#$wy$$syny .

cyt" Jeden z przypadków narażania innych na zakażenie poprzez niestosowanie się do rozporządzenia opisał Andrzej Saramonowicz.

- Przed chwilą na ulicy spotkałem jakiegoś młodego idiotę bez maski, który na zwróconą uwagę powiedział, że jej nie założy - relacjonuje na swoim Facebooku pisarz i scenarzysta.

Dalej w mocnych słowach kwituje zachowanie przechodnia i jemu podobnych.

- Wychowaliśmy bandę bezdusznych skur*** A dokładnie rzecz biorąc: stworzyliśmy bezdusznych skur***, rezygnując z ich wychowywania - kwituje." . No kwituje - 100/100 , w punkt i trafnie . Tylko do bezużytecznych wychowanych [email protected]#@%$j wie przez kogo antyobywatelskich [email protected]#@#@nów , to nigdy nie dotrze .

26 marca, 06:33, gość:

Na mózg ci padł kowid. Maskę zdejmujesz chociaż w domu?Był taki w sieci kozak

z pandemii sobie

drwił i się śmiał

aż zaczął się mocno dusić

i na OIOMie w łóżko

na rzadko się [email protected]ł .

Tak puszył się "wolnością"

Jaki on myślący jest

Potrafi dodać dwa do dwa

Teraz oddycha dzięki maszynie

i tylko "wolnego" w pampersie stolca ma .

L
Luki Dev4ce

test poleze test

L
Luki Dev4ce

test poleze test

G
Gość
25 marca, 20:12, Piotr:

Kagańce chronią przed srowidem jak stringi przed s r a cz ką!

Dziecko a średniaki w przedszkolu nie mają teraz przypadkiem drzemki?

g
gość
25 marca, 20:12, Piotr:

Kagańce chronią przed srowidem jak stringi przed s r a cz ką!

26 marca, 6:31, Gość:

cyt"Chodzę po sklepie bez maski, bo mogę. Mam zwolnienie. I mam dreszcze z przyjemności jak ci covidianie się s**ją ze strachu. Nawet jak nic nie kupuję, to wpadam po drodze zawsze do marketu. Mam nadzieję, że większość z nerwów zawału dostanie".

Nie cowidianie , tylko ludzie . Nie antycovidianie , tylko [email protected]#$wy$$syny .

cyt" Jeden z przypadków narażania innych na zakażenie poprzez niestosowanie się do rozporządzenia opisał Andrzej Saramonowicz.

- Przed chwilą na ulicy spotkałem jakiegoś młodego idiotę bez maski, który na zwróconą uwagę powiedział, że jej nie założy - relacjonuje na swoim Facebooku pisarz i scenarzysta.

Dalej w mocnych słowach kwituje zachowanie przechodnia i jemu podobnych.

- Wychowaliśmy bandę bezdusznych skur*** A dokładnie rzecz biorąc: stworzyliśmy bezdusznych skur***, rezygnując z ich wychowywania - kwituje." . No kwituje - 100/100 , w punkt i trafnie . Tylko do bezużytecznych wychowanych [email protected]#@%$j wie przez kogo antyobywatelskich [email protected]#@#@nów , to nigdy nie dotrze .

Na mózg ci padł kowid. Maskę zdejmujesz chociaż w domu?

G
Gość
25 marca, 20:12, Piotr:

Kagańce chronią przed srowidem jak stringi przed s r a cz ką!

cyt"Chodzę po sklepie bez maski, bo mogę. Mam zwolnienie. I mam dreszcze z przyjemności jak ci covidianie się s**ją ze strachu. Nawet jak nic nie kupuję, to wpadam po drodze zawsze do marketu. Mam nadzieję, że większość z nerwów zawału dostanie".

Nie cowidianie , tylko ludzie . Nie antycovidianie , tylko [email protected]#$wy$$syny .

cyt" Jeden z przypadków narażania innych na zakażenie poprzez niestosowanie się do rozporządzenia opisał Andrzej Saramonowicz.

- Przed chwilą na ulicy spotkałem jakiegoś młodego idiotę bez maski, który na zwróconą uwagę powiedział, że jej nie założy - relacjonuje na swoim Facebooku pisarz i scenarzysta.

Dalej w mocnych słowach kwituje zachowanie przechodnia i jemu podobnych.

- Wychowaliśmy bandę bezdusznych skur*** A dokładnie rzecz biorąc: stworzyliśmy bezdusznych skur***, rezygnując z ich wychowywania - kwituje." . No kwituje - 100/100 , w punkt i trafnie . Tylko do bezużytecznych wychowanych [email protected]#@%$j wie przez kogo antyobywatelskich [email protected]#@#@nów , to nigdy nie dotrze .

R
Ret
25 marca, 21:21, Gość:

Srowidowy zawrót głowy...

Jak Cię dopadnie czego Ci nie życzę, to nie tylko z głową będziesz miał problem.

G
Gość

Srowidowy zawrót głowy...

G
Gość
25 marca, 13:30, Gość:

Jesteś typową ofiarą TVPIS. Polska była w ruinie za rządów PO, ale już na drugi dzień po objęciu władzy przez PIS była na czele wszystkich rankingów w Europie. Trzecia fala nie jest wynikiem wpuszczenia do Polski na święta przez nieudolny rząd dziesiątków tysięcy rodaków pracujących i żyjących w Wielkiej Brytanii, ale Tuska, który służbę zdrowia zostawił w ruinie.

25 marca, 13:58, Gość:

Nowa odmiana wirusa owszem poszła z Wielkiej Brytanii ale poszło to na całą Europę

Wbiłeś sobie do łebka że rząd pomógł wrócić rodakom stojących w korkach i to od nich mamy całą tragedię.

Otóż nie ci wszyscy którym rząd pomógł trafili na kwarantanne i byli poddawani testom.

25 marca, 17:48, Piotr:

Słyszałeś o nowej odmianie grypy? Wirus słupski odkryto! Nadszedł od strony Głobina! Z Ustki nadciąga kolejny!

Otóż to, jak powiedział klasyk "wygenerujemy emocjonalne zapotrzebowanie na szczepionkę"...

Tyle potencjalnych mutacji, kolejna enta "fala", linie produkcyjne na najwyższych obrotach.

G
Gość
25 marca, 9:52, Gość:

spokojnie ludzi w domach nie zamkną bo po pierwsze nikt juz by tego nie posłuchał jak rok temu bo to jest nielegalne i wbrew konstytucji i każdy sąd by musiał to uniewinnić a po drugie sami przecież bedą chcieli 10 kwietnia obchodzic rocznice katastrofy smoleńskiej

25 marca, 10:27, Piotr:

34 tysiące zakażeń, przeszło 500 zgonów dzisiaj. Czego nie rozumiesz? Jesteś aż tak ograniczony intelektualnie? Najwidoczniej...

25 marca, 10:42, Gość:

widziałeś ty 500 zgonów na własne oczy że to bezpośrednio covid był przyczyna ich smierci ????????? bo ja nie sadze żeby nawet 100 osób bezpośrednio od covida zmarło a co do 34 tys zakażonych to jak zrobili 100 tys testów to i jest 34 tys zakażonych

25 marca, 17:28, Gość:

"Na głupotę koronasceptyków niestety jeszcze nie wynaleziono szczepionki".

25 marca, 17:45, Piotr:

Wyłącz TV-włącz myślenie! Szkoda krótkiego życia w PLANdemii...

25 marca, 18:07, Gość:

zwolennicy teorii spiskowych przekonani, że za pandemią koronawirusa stoją Bill Gates, reptilianie i iluminaci, często używają frazy „wyłącz telewizję, włącz myślenie”, aby zachęcić do podążania ścieżkami ich szaleństwa..

25 marca, 18:40, Gość:

Zgadza się . Pozostaw koronaimbecyla z włączonym myśleniem w pustym pokoju bez klamek , a osiągnie nirwanę urojeń prześladowczych . Nawet kwarki będą żydowskie , agresywnie chcące ingerować w przecudowne DNA wspaniałego ziejącego miłością niezastąpionego jedynego w swoim rodzaju obywatela .

Właśnie, przecudna haplogrupa R1a1.

Dzieci bogów jak mówią niektórzy.

G
Gość
25 marca, 9:52, Gość:

spokojnie ludzi w domach nie zamkną bo po pierwsze nikt juz by tego nie posłuchał jak rok temu bo to jest nielegalne i wbrew konstytucji i każdy sąd by musiał to uniewinnić a po drugie sami przecież bedą chcieli 10 kwietnia obchodzic rocznice katastrofy smoleńskiej

25 marca, 10:27, Piotr:

34 tysiące zakażeń, przeszło 500 zgonów dzisiaj. Czego nie rozumiesz? Jesteś aż tak ograniczony intelektualnie? Najwidoczniej...

25 marca, 10:42, Gość:

widziałeś ty 500 zgonów na własne oczy że to bezpośrednio covid był przyczyna ich smierci ????????? bo ja nie sadze żeby nawet 100 osób bezpośrednio od covida zmarło a co do 34 tys zakażonych to jak zrobili 100 tys testów to i jest 34 tys zakażonych

25 marca, 17:28, Gość:

"Na głupotę koronasceptyków niestety jeszcze nie wynaleziono szczepionki".

25 marca, 17:45, Piotr:

Wyłącz TV-włącz myślenie! Szkoda krótkiego życia w PLANdemii...

25 marca, 18:07, Gość:

zwolennicy teorii spiskowych przekonani, że za pandemią koronawirusa stoją Bill Gates, reptilianie i iluminaci, często używają frazy „wyłącz telewizję, włącz myślenie”, aby zachęcić do podążania ścieżkami ich szaleństwa..

Zgadza się . Pozostaw koronaimbecyla z włączonym myśleniem w pustym pokoju bez klamek , a osiągnie nirwanę urojeń prześladowczych . Nawet kwarki będą żydowskie , agresywnie chcące ingerować w przecudowne DNA wspaniałego ziejącego miłością niezastąpionego jedynego w swoim rodzaju obywatela .

G
Gość
25 marca, 9:52, Gość:

spokojnie ludzi w domach nie zamkną bo po pierwsze nikt juz by tego nie posłuchał jak rok temu bo to jest nielegalne i wbrew konstytucji i każdy sąd by musiał to uniewinnić a po drugie sami przecież bedą chcieli 10 kwietnia obchodzic rocznice katastrofy smoleńskiej

25 marca, 10:27, Piotr:

34 tysiące zakażeń, przeszło 500 zgonów dzisiaj. Czego nie rozumiesz? Jesteś aż tak ograniczony intelektualnie? Najwidoczniej...

25 marca, 10:42, Gość:

widziałeś ty 500 zgonów na własne oczy że to bezpośrednio covid był przyczyna ich smierci ????????? bo ja nie sadze żeby nawet 100 osób bezpośrednio od covida zmarło a co do 34 tys zakażonych to jak zrobili 100 tys testów to i jest 34 tys zakażonych

25 marca, 17:28, Gość:

"Na głupotę koronasceptyków niestety jeszcze nie wynaleziono szczepionki".

25 marca, 17:45, Piotr:

Wyłącz TV-włącz myślenie! Szkoda krótkiego życia w PLANdemii...

zwolennicy teorii spiskowych przekonani, że za pandemią koronawirusa stoją Bill Gates, reptilianie i iluminaci, często używają frazy „wyłącz telewizję, włącz myślenie”, aby zachęcić do podążania ścieżkami ich szaleństwa..

Dodaj ogłoszenie