Podczas spotkania sporo miejsca poświęcono zasadom prac Terenowych Rad Społecznych i regułom współpracy członków. Przeczytasz o tym również tu: Grunty dysponowane pod kontrolą rolników - uważa ANR. Izby chcą więcej
Krajowa Rada Izb Rolniczych wymienia wymagające ich zdaniem doprecyzowania kryteria i wagi przetargowe. Jednym z nich jest odległość gospodarstwa rolnego oferenta od wydzierżawianej nieruchomości ZWRSP. "Powrót do pomiaru odległości w linii prostej na podstawie mapy cyfrowej, jak proponuje ANR, pozwoli na pomiar odległości przez np. jezioro, cmentarz, park czy autostradę. Członkowie samorządu rolniczego uczestniczący w pracach komisji przetargowych wielokrotnie zgłaszali takie sytuacje, gdzie rolnicy wskazywali w linii prostej odległość, np. 2 km od najbliższej wysuniętej granicy działki wchodzącej w skład gospodarstwa, do najbliższej wysuniętej granicy nieruchomości wystawianej do przetargu. Tymczasem po drogach publicznych odległość ta była kilkukrotnie większa".
Intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta. Zdaniem KRIR "przyjęcie tego punktu w ocenie ofert będzie stanowiło preferencję dla tej grupy i osłabi możliwości rozwoju oraz konkurencyjność pozostałych gałęzi wielkopolskiej produkcji rolniczej. Istnieje również realne zagrożenie „handlu” produkcją zwierzęcą, tj. celowego przepisywania stad i ich rejestracji, celem uzyskania większej ilości punktów przez rolników nie posiadających zwierząt. W konsekwencji przyjęcia tego kryterium pojawiają się informacje od rolników na temat problemów ARiMR z wystawianiem dokumentacji odnoszącej się do osady inwentarza żywego w sztukach dużych (DJP) w odniesieniu do trzody chlewnej".
Młody rolnik. Krajowa Rada uważa, że to kryterium jest niesprawiedliwe dla pozostałych rolników, którzy nie spełnią wymogu wiekowego. "W tym wypadku również powinna zostać zachowana zasada proporcjonalności. Problemem w tym wypadku może być również fakt przepisywania lub przekazywania „młodemu rolnikowi” w dzierżawę gruntów, w celu osiągnięcia dodatkowej punktacji".
Kolejny punkt - organizacja przetargów. "Wyraźne określenie zadań społecznej części komisji, m.in. czy jest obowiązkowy ich udział w pracach komisji. Czy ANR przewiduje zwrot kosztów za udział w posiedzeniach komisji. Określenie przez ANR zasad postępowania w przypadku wykrycia przez członków komisji nieprawidłowości w złożonych ofertach".
Przetargi ofertowe na dzierżawę gruntów z ANR, procedury należy uprościć:
- zrezygnować ze składania ofert u notariusz, zbędny i kosztowny pośrednik
- dokumentacja jaką rolnik ma wypełnić po winna być zwięzła i zrozumiała
- sprecyzować wyliczanie DJP i ustalić kto ma je wyliczać i zobowiązać ustawowo. Obecnie ODR odmawiają.
Obecne przepisy nie rozwiązują również problemów związanych z wydawaniem rękojmi przez izby rolnicze oraz nie regulują w pełni zagospodarowania małych działek, na które nie ma chętnych. W czasie dyskusji poruszono problem interpretacji wieku „młodego rolnika” – zgodnie ze stanowiskiem izb rolniczych powinna to być „osoba, która ma nie więcej niż 40 lat”.
W związku z omawianymi tematami, Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie wnioskowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie odpowiedniej zmiany przepisów dotyczących głównie umocowania Rad Społecznych przy ANR w ramach Rad Społecznych lub alternatywnie zwiększenia kompetencji izb rolniczych jako partnera przy ANR.
Źródło: informacja prasowa KRIR