Obserwacje plam na Słońcu i... wieży Klimek
- Organizujemy obserwacje robotycznym teleskopem SLOOH na Wyspach Kanaryjskich. Za pośrednictwem Internetu uczestnicy spotkania w naszym planetarium będą mogli wykonać obserwacje profesjonalnym teleskopem oddalonym o cztery tysiące kilometrów - objaśnia astronom Sebastian Soberski, szef planetarium. - Teleskop ten położony jest na stokach wulkanu Pico del Teide na wysokości 2395 m. n.p.m. W przerwach będziemy prowadzić obserwacje lokalnymi teleskopami.
Kto chciałby uczestniczyć w tej niecodziennej obserwacji nieba, może przyjść 26 lutego, w godz. 20.00-22.30.
Wstęp wolny.
27 lutego (piątek) atrakcje w planetarium już od samego południa. Podczas poranku w planetarium będzie można obejrzeć seans "Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach" oraz wysłuchać prelekcji o aktualnych zjawiskach na niebie. Przewidziane są też obserwacje przez teleskop plam na Słońcu oraz wieży Klimek. Początek o godz.12.00.
Wieczorem będzie można wybrać się na spotkanie z cyklu "My, muzyka i gwiazdy". Co tym razem przygotowało Planetarium? Muzykę elektroniczną, której towarzyszyć będą projekcje gwiazd. Pod koniec tego relaksującego spotkania trochę niepokoju mogą wnieść autentyczne dźwięki z kosmosu. Będzie można dowiedzieć się w jakich zakamarkach Wszechświata one powstają. Początek o godz. 18.00.
Na poranek i spotkanie wstęp wolny.
Poranek z Supernową
28 lutego planetarium znów zaprasza na poranek. Tym razem -
seans "Supernowa" oraz opowieść o aktualnych zjawiskach na niebie. Po spotkaniu rozpoczną się obserwacje przez teleskop plam na Słońcu oraz wieży Klimek. Początek o godz. 12.00.
Wstęp wolny.
Możlwe jest też zgłoszenie grupy zorganizowanej i zarezerwowanie seansu przez e-mail: [email protected] lub telefonicznie 56 4658384. Wówczas jednak cena seansu kosztować będzie 4 zł od osoby.