To pierwszy budżet obywatelski w Chojnicach, więc jego formuła będzie testowana, a później również oceniana.
Ciekawe, czy przypadnie chojniczanom do gustu. Wydaje się, że najważniejszą zasadą Chojnickiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r. jest siła i rozmach. Bo jeżeli ktoś zgłosi projekt za milion, odpowiednio go uargumentuje i przygotuje, a potem przekona chojniczan do głosowania, to wygrywa.
Zapytaliśmy wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego, czy może się zdarzyć, że jakiś projekt zgarnie całą pulę. Odpowiedział, że nie jest to wykluczone.
Uwaga: nie ma minimalnej kwoty. Zgłaszać można projekty nawet za nieduże pieniądze. Tylko pozostaje pytanie, jak namówić innych do zagłosowania na zadanie o ograniczonej skali.
Jak się mają tygrysy w człuchowskim Canpolu? Świetnie!
Rywalizacja o głosy może się okazać ekscytująca. Wiele zależy od tego, ile wniosków zostanie zgłoszonych i o jakiej wartości. Przyjęte hasło „Milion mamy, więc działamy” dodatkowo podbija obywatelską rywalizację.
Jest gotowy szczegółowy harmonogram. Kampania edukacyjna potrwa do czerwca 2020 r.
Co ciekawe, będą też warsztaty z pisania wniosków. Zaplanowano je na 17 lutego. Zgłaszanie propozycji od 2 do 16 marca, do 4 maja potrwa ich weryfikacja merytoryczna. Instancją odwoławczą jest burmistrz, a głosowanie - także elektroniczne - będzie od 2 do 19 czerwca.
