Jaskra (podwyższone ciśnienie śródgałkowe) jest chorobą, która nie leczona może prowadzić do ślepoty. Jej wczesne wykrycie i leczenie pozwala powstrzymać proces utraty wzroku.
Bez objawów
Jaskra zwykle przebiega bezobjawowo. Większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości, dopóki nie zacznie tracić wzroku. Dlatego jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie i uniknięcia jej skutków jest regularne badanie oczu.
W ramach programu profilaktycznego 1800 uczniów bydgoskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (do 19. roku życia) przejdzie badania, pozwalające na wykrycie jaskry. Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 27 tysięcy złotych.
Wynik to wskazówka
Badania będzie przeprowadzać Przychodnia "Gdańska", w której od lat działa poradnia okulistyczna.
- Będziemy kontaktować się ze szkołami - mówi Małgorzata Świątkowska, dyrektor przychodni. - Na razie jesteśmy już po rozmowach z dyrekcjami dwóch liceów ogólnokształcących: "jedynki" i "szóstki". Chcemy także przebadać uczniów z Gimnazjum nr 24 przy ulicy Kościuszki.
Przychodnia ma do dyspozycji specjalny sprzęt, zakupiony częściowo z funduszy unijnych. Jest to tonometr bezdotykowy, służący do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku pacjenta.
- To jedyna metoda sprawdzania ciśnienia u dzieci i młodzieży - mówi Małgorzata Świątkowska. - Przy badaniu tradycyjnym tonometrem, który trzeba położyć na oku, dziecko zaciska oczy i trudno jest je zbadać. Tutaj nie ma takiej sytuacji. Oczywiście nie jest to badanie idealne, zawsze trzeba brać pod uwagę margines błędów. Jednak jeśli wynik jest nieprawidłowy, kierujemy dzieci na dalsze badania.
Przyczyny jaskry
Małgorzata Świątkowska przypomina, że jaskra jest chorobą dotykającą nie tylko ludzi starszych.
- Coraz częściej mamy do czynienia także z dziecięcą jaskrą - mówi. - Czasem choroba nie musi występować, gdy dziecko jest małe, pojawia się później. Jej przyczyny mogą być różne, na przykład nieprawidłowa choroba oka, przyjmowanie leków, choroby układowe. Czasem natomiast trudno te przyczyny określić.
Wyjdą do szkół
Badania będą odbywać się w szkołach. - Nie wszystkich rodziców można namówić, aby przyszli z dziećmi na badania do przychodni - dodaje Małgorzata Świątkowska. - Na miejscu w szkołach mamy gwarancję, że dzieci zostaną przebadane.
Badania rozpoczną się w październiku i potrwają do końca roku. Inni pacjenci mogą przebadać się w Przychodni "Gdańska".