https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania Profilaktyka 40 PLUS - oto zasady programu. Przychodnia odesłała pacjentkę z kwitkiem. Mamy komentarz NFZ

Małgorzata Stempinska
Zakres dostępnych badań zależy od odpowiedzi, jakich pacjent udzieli w ankiecie
Zakres dostępnych badań zależy od odpowiedzi, jakich pacjent udzieli w ankiecie Archiwum
By zapisać się na badania Profilaktyka 40 PLUS, trzeba wypełnić ankietę. Co w sytuacji, gdy nie mamy Internetowego Konta Pacjenta? Mamy wyjaśnienia NFZ.

Pani Grażyna z Bydgoszczy nie ma bankowości elektronicznej ani Internetowego Konta Pacjenta.

- Chciałam się zapisać na badania 40 PLUS. W przychodni, która wykonuje badania, powiedziano mi, że nie mogą mnie zapisać, bo nie mam kodu skierowania. Podali mi numer na infolinię. Dzwoniłam tam przez kilka dni, ale nikt nie odbiera. Jak osoby takie jak ja mają się zapisać na badania 40 PLUS? Przecież nie każdy musi mieć internet - pyta Czytelniczka.

Badania za darmo

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 PLUS ruszył w lipcu 2021 roku. Możemy z niego skorzystać bezpłatnie, jeśli mamy przynajmniej 40 lat i nie korzystaliśmy wcześniej z tego programu lub skorzystaliśmy z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie, mieli ponad 100 lat. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Program Profilaktyka 40 PLUS został stworzony, aby pomóc w wykrywaniu najczęstszych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca czy problemy z funkcjonowaniem wątroby, nerek oraz nowotwory, w tym rak prostaty u mężczyzn. Dzięki badaniom mamy szansę odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki i poszerzyć diagnostykę lub podjąć leczenie - podkreśla Waldemar Gadziński, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, przekonuje, że profilaktyka jest niezwykle ważna w kwestii zdrowia.

- Pamiętajmy, że jeśli profilaktyka będzie działać, to dzięki temu ta druga część bezpośredniego leczenia będzie mogła być na wyższym poziomie i trafiać tam, gdzie ta profilaktyka nie jest w stanie już pomóc - mówi Michał Sztybel.

Pomogą wypełnić ankietę

Przepustką do darmowych badań jest wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu.

- Ankietę wypełnimy: na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” „Ankiety”, w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”) oraz w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. Zatem przychodnia, która bierze udział w programie Profilaktyka 40 PLUS i do której zgłosiła się Czytelniczka „Pomorskiej”, powinna pomóc bydgoszczance w wypełnieniu ankiety. Poproszę placówkę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wkrótce zadzwoniła do nas Czytelniczka.

- Bardzo dziękuję za interwencję. Skontaktowali się ze mną z przychodni i umówili na wypełnienie ankiety do programu - mówi Czytelniczka.

Więcej badań dla mężczyzn

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny, zależy od odpowiedzi, jakich pacjent udzieli w ankiecie.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet to: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn dodatkowo rozszerzono o badanie poziomu PSA (antygen swoisty dla stercza całkowity).

W skład badań Profilaktyka 40 PLUS wchodzą też: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

140 placówek w regionie wykona badania

Do końca 2024 roku z Programu Profilaktyka 40 PLUS w województwie kujawsko pomorskim skorzystało blisko 166,5 tys. osób (w tym 98 687 kobiet oraz 67 797 mężczyzn). Z programu możemy skorzystać do końca kwietnia br.

Wykaz 140 placówek realizujących program w Kujawsko-Pomorskiem znajduje się na stronie internetowej NFZ Bydgoszcz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska