– Ani o 1 grosz nie podwyższamy żadnego podatku w przyszłym roku – mówił 8 października minister finasów Tadeusz Kościński pytany o założenia budżetu na 2021 r. – Jedyny nowy podatek, jaki wchodzi od 1 stycznia, to od sprzedaży detalicznej, który już 3-4 lata temu miał wejść, ale przez to, że jest spór w KE przytrzymaliśmy go do 1 stycznia – zapewniał minister.
Z przeglądu prawa podatkowego ekspertów Pracodawców RP, wynika, że od 1 stycznia wchodzą nowe daniny: podatek handlowy, podatek cukrowy, podatek od alkoholu w małych butelkach, zostaną opodatkowane spółki komandytowe, zostanie pobrana opłata przekształceniowa OFE.
DIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!
- Nasza lista nowych opłat i podatków pokazuje, że w nadchodzącym roku przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się ze zwiększeniem obciążeń fiskalnych – mówi Łukasz Czucharski, ekspert ds. prawa podatkowego Pracodawców RP. – Nie mówi się jednak, jaka będzie cena tych zmian. Przede wszystkim to mniej pieniędzy na rozwój przedsiębiorstw oraz wyższe ceny za towary i usługi dla konsumentów. W naszej ocenie czas kryzysu to nie jest odpowiedni moment na zwiększanie obciążeń. Przeciwnie, potrzebne są działania proinwestycyjne, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki recesji- dodaje.
Rosną podatki od nieruchomości, od deszczu, ulga abolicyjna zostanie ograniczona - co podwyższy wymiar podatku dochodowego - i zostaną utrzymane podwyższone stawki VAT, chociaż zgodnie z dotychczasowymi przepisami uległyby automatycznemu obniżeniu- napisano w komunikacie.
Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że na dotychczasowym niskim poziomie pozostanie utrzymana kwota wolna od podatku, co powoduje, że obywatele płacą wyższe podatki.
CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Zakaz handlu w niedzielę zostanie zawieszony na niedzielę 6 grudnia. Co dalej?
- Nastała moda na internetowe lumpeksy! I markowe, i małe!
- Nowość: zakupy ze specjalnymi promocjami - w godzinach dla seniorów i późną porą
- Skutki zdrowotne pracy zdalnej. Aż 33 proc. osób narzeka na stres i lęki
- Na Opolszczyźnie są systematyczni w oszczędzaniu, na Podlasiu odłożyli najwięcej
CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!
- Dwóch na trzech Polaków wolałoby dostawać wynagrodzenie częściej niż raz na miesiąc
- Frankowicze znaleźli sposób, by zawiesić spłatę kredytu na dłużej niż kilka miesięcy
- Kredyt konsolidacyjny: gdy spłacasz kredyt i pożyczki a spadły Ci dochody przez COVID
- Czy można ubezpieczyć się dopiero na emeryturze, ile to kosztuje i czy warto?
