
Od czego zależy wysokość emerytury? ZUS wyjaśnia nam najważniejsze informacje
Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – a jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz od udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia.
Sprawdzamy, od czego zależy jednak wysokość emerytury. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Wniosek o emeryturę można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Czyli - pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie.

Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze, przyjętej do obliczeń.

Przy wyliczaniu tego świadczenia, w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 roku) i sumę zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 roku), a w mianowniku (wynikające z danych GUS) tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik a mniejszy mianownik, tym emerytura będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca.