https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie kary dostaniemy jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie. To może sporo kosztować [28.04.2025 r.]

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Kończy się czas na rozliczenie z urzędem skarbowym. Lepiej nie przekroczyć terminu.
Kończy się czas na rozliczenie z urzędem skarbowym. Lepiej nie przekroczyć terminu. MALGORZATA GENCA
Do 30 kwietnia 2025 roku możemy składać zeznania podatkowe. Jeśli tego nie zrobimy urząd zrobi to za nas automatycznie, jednak nie zawsze. Jest kilka sytuacji, kiedy skarbówka nie rozliczy nas z automatu i wtedy musimy zrobić to samodzielnie inaczej będzie nas to słono kosztowało.

Spis treści

Osoby, które składają PIT 37 lub 38 zostaną rozliczeni automatycznie, jeśli nie zalogują się do systemu lub nie złożą zeznania w wersji papierowej. W przypadku kiedy urząd skarbowy musi wypłacić nam zwrot nie ma problemu, gorzej jeśli do podatku musimy dopłacić. Bo termin na rozliczenie mija 30 kwietnia, a po tym dni będą naliczane odsetki karne.

Przeczytaj: Odlicz to od podatku w 2025 roku, a zyskasz pieniądze. Można dostać nawet kilka tysięcy złotych

Te osoby nie zostaną rozliczone automatycznie

Rozliczenie online sprawiło, że złożenie zeznania podatkowego jest dziecinnie proste. Dodatkowo, jeśli nie złożymy PIT-a w terminie urząd wyśle go automatycznie za nas. Jednak nie każdy może liczyć na automatyczne rozliczenie. W galerii poniżej zobaczcie, kiedy musimy się rozliczyć, aby nie płacić kary:

Rozliczenie podatku

Aktualnie najpopularniejsza metoda na rozliczenie z urzędem skarbowym to złożenie zeznania przez Internet. 23 mln elektronicznych PIT-ów złożono w zeszłym roku, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. W ubiegłym roku tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej.

Dopłaty do podatku

Przy dopłacie podatku warto pamiętać, że mamy czas do 30 kwietnia i lepiej go nie przekroczyć, bo konieczne będzie zapłacenie odsetek skarbowych. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. Odsetki podstawowe wynoszą 14,5%.

Zwrot z podatku w 2025 roku

Kwota wolna od podatku, jaka nas obowiązuje wynosi 30 tys. złotych rocznie. Dochody do tej kwoty są nieopodatkowane. Jeśli zarobki przekraczają 30 tys. złotych wchodzi się w pierwszy próg podatkowy, w którym musimy zapłacić 12% podatku. Taki podatek płacą osoby, których roczne zarobki wyniosły mniej niż 120 tys. złotych. Osoby, które przekroczą tę granicę dochodów muszą zapłacić 32%. Taką stawkę płaci się od nadwyżki rocznego dochodu powyżej 120 tys. złotych.

Możemy jeszcze zyskać korzystając z dostępnych ulg podatkowych. Jednak zdecydowana większość, będzie nam przysługiwała jeśli zapłaciliśmy w roku rozliczeniowym podatek. Wśród ulg podatkowych znajdziemy: ulgę na dziecko, na IKZE, ulgę na termomodernizację, internet, związki zawodowe, darowiznę i wiele innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska