Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od filii Gromady do biura Piast

Jan [email protected]
Biuro „Piast” kontynuuje działalność dawnej ekspozytury spółdzielni „Gromada”, która mieściła się w tym samym miejscu.
Biuro „Piast” kontynuuje działalność dawnej ekspozytury spółdzielni „Gromada”, która mieściła się w tym samym miejscu. Jan Szczutkowski
W maju 1966 r. przy ul. Solankowej 1, w nieruchomości zajmowanej uprzednio przez sklep z pamiątkami otwarto ekspozyturę Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada”. Jej kierownikiem został Władysław Pełka.

Pod koniec lat 80. XX wieku, dzięki staraniom Bronisława Majewskiego, nowego kierownika, pozyskano sąsiednie pomieszczenie, zajmowane przez Klub Sportowy Cuiavia. Klub ten prowadził tam kolekturę Totalizatora Sportowego, miał też magazyn sprzętu sportowego. Przebudowano pomieszczenia.

Minęło właśnie 50 lat od rozpoczęcia działalności placówki, która stawiała sobie za cel organizację wszelkich form ruchu turystycznego w małych miastach i na wsi. Dziś w tym samym miejscu istnieje Biuro Turystyczne „Piast”. Od 35 lat pracuje tam Bronisław Majewski, absolwent Wydziału Rekreacji i Turystyki AWF w Poznaniu.

Dlaczego doszło do zmiany szyldu? Po transformacji., w 1990 r. szefostwo „Gromady” podniosło wysokość obligatoryjnej opłaty. Wówczas spadła liczba turystów, zakłady pracy wycofywały się z organizacji kolonii dla dzieci pracowników. Zaporą były też rosnące ceny.

Zanim doszło do kryzysu, inowrocławska „Gromada” rozwijała aktywną działalność. Bogata oferta usług turystycznych obejmowała wycieczki krajowe i zagraniczne (około 200 rocznie), wczasy oraz kolonie i zimowiska. Te ostatnie organizowano dla około 50 zakładów pracy,PGR-ów, rolniczych spółdzielni produkcyjnych. - Naszą specjalizacją były kolonie w atrakcyjnych miejscach kraju. Do ich organizacji z kierownikami kolonii i obozów przygotowywaliśmy się już w styczniu. Dzieciom i młodzieży zapewnialiśmy piękną przygodę - wspomina Bronisław Majewski. Duże powodzenie miały też wycieczki mieszkańców wsi do cyrku - sprzedawano nawet 20 tysięcy biletów, a spektakle przedłużano o kilka dni.

Kierownika Majewskiego we wszystkich przedsięwzięciach wspierali działacze społeczni m.in. Bogdan Grol, Zbigniew Szadłowski, Halina Młynkowiak, Halina Kwapień i Jerzy Karaszewski.

Bogaty zakres usług turystycznych wpływał rzecz jasna na wysokie zyski, znacznie przewyższające wyniki pozostałych oddziałów „Gromady”. Nic dziwnego, że „Inowrocław” w latach 1985-1987, zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim współzawodnictwie o tytuł najlepszej placówki turystycznej w kraju. Spośród 165!

- Nigdy nie nadużyliśmy zaufania naszych klientów. Dlatego tamtejsze sukcesy sprawiały nam dużą satysfakcję - podkreśla Bronisław Majewski.

Dziś Biuro Turystyczne „Piast”, w nowej już rzeczywistości i przy większej konkurencji kontynuuje działalność na rzecz turystów. Zmienił się jednak profil oferty - od zagranicznych i krajowych wycieczek (poprzez współdziałanie z największymi organizatorami turystyki zagranicznej) do obsługi kuracjuszy, zwiedzających pobliskie miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska