Zgodnie z hasłem - drzwi rzeczywiście prawie się nie zamykały. Na Zamkową 13 w Brodnicy zaglądali wczoraj zarówno ci którzy od lat marzą o niebieskim stroju i belkach jak i ci, którzy dopiero zastanawiają się, co będą robić po ukończeniu szkoły. Zainteresowanie było duże.
- Komendę odwiedziło około dwustu osób. Wśród nich znaleźli się uczniowie zainteresowani służbą kandydacką jak i osoby dorosłe zainteresowane służbą w policji - zapewnia nadinsp. Andrzej Cieszkowski, specjalista od spraw kadrowych.
Podczas spotkań z młodzieżą objaśniał zarówno tajniki pracy w policji jak i ciężką drogą jaką trzeba przejść do upragnionego munduru. Kandydaci muszą przejść przez test wiedzy (40 pytań), testy sprawnościowe (z próbką można się zapoznać wchodząc na stronę www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl), testy psychologiczne (200 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu 2 godzin).
Gdy już uda się je zaliczyć przyszły policjant przyjmowany jest na stanowisko kursanta i odbywa szkolenie, które trwa pół roku. Następnie otrzymuje stopień aplikanta, dalej referenta, asystenta, detektywa, specjalisty, zastępcy komendanta i jeśli jego służba przebiega bez zarzutu do upragnionego stopnia komendanta. W zależności od pracy w danej sekcji (np. kryminalnej, prewencji czy ruchu drogowego) stopnie - tytuły noszą inne nazwy.
Praca w policji to nie tylko zabieganie o kolejne belki na ramieniu. Osoby, które chcą się jej podjąć muszą liczyć się z tym, że to nie tylko przyjemna praca, z którą wiąże się szacunek ludzi.
- Od policjanta wymaga się uczciwości, dyspozycyjności, umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi, chociażby tymi, którzy odwiedzają komendę - przekonywał podinsp. Krzysztof Miętkiewicz, zastępca naczelnika Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego. - Policjant jest cały czas na służbie. Nawet jeśli ma czas wolny, dla siebie i rodziny a dostanie telefon, że jest potrzebny - musi się stawić na posterunku - dodaje.
Na co może liczyć początkujący policjant - tuż po szkółce? Musi się sprawdzić, dać się poznać a co się z tym liczy w okresie przygotowawczym (ok. 3 lat) służyć w pionie prewencyjnym, patrolować ulice.
Uczniowie szkół średnich, po zdaniu matury mogą stąpić do służby kandydackiej. Rok takiej służby jest równoznaczny z odbyciem służby wojskowej. Mężczyźni starsi, którzy chcą wstąpić do policji muszą mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Rekrutacja zakończy się 12 lutego.
Kto może się zgłosić?
obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nie karany i korzystający z pełni praw publicznych
posiadający co najmniej średnie wykształcenie, zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
Wymagane dokumenty:
podanie o przyjęcie do służby
wypełniony kwestionariusz osobowy
odręcznie napisany życiorys
kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
kserokopia zaświadczenia o niekaralności
Formularz kwestionariusza osobowego można pobrać w KPP w Brodnicy, ul. Zamkowa 13 a także ze strony internetowej www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl oraz www.policja.pl .