Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lutego gmina Sępólno zatrudnia dziennych opiekunów

Redakcja
Magdalena Kędzierska opiekuje się dziećmi w świetlicy terapeutycznej w Sępólnie. Drugi taki punkt jest w szkole w Zalesiu.
Magdalena Kędzierska opiekuje się dziećmi w świetlicy terapeutycznej w Sępólnie. Drugi taki punkt jest w szkole w Zalesiu. archiwum
Sępólno od wielu lat wyznacza trendy. Samorządowcy stawiają tam nam na rodzinę.

A by się rozwijała, musi mieć wsparcie i najważniejsze - małe dzieci powinny mieć zapewnioną właściwą opiekę przed południem, tak by rodzice mogli inwestować w siebie zawodowo i zarabiać na utrzymanie domu.

Od lutego w gminie jest pięcioro dziennych opiekunów. W naszym regionie to pierwszy samorząd, który stosuje takie nowatorskie rozwiązanie. Jest pod tym względem w awangardzie, inni mogą brać przykład. Dodajmy, to głównie zasługa Stowarzyszenia Dorośli - Dzieciom, które zdobyło fundusze ze środków europejskich na projekt „Aktywni rodzice”.

Zatrudniono pięć opiekunów dziennych, można powiedzieć zawodowych nianiek. A dzieci, którymi się opiekują, mają od 20 tygodni do 3 lat. Jest tak, że każda niania może mieć pod swoją opieką pięcioro dzieci. - Mamy dwie grupy - mówi Kamila Damaszek, kierowniczka klubu dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie.

- Pierwsza grupa jest w 
świetlicy terapeutycznej w Sępólnie, a druga - w szkole podstawowej w Zalesiu. Cieszymy się, że jedna z tych grup jest na wsi. Bardzo nam na tym zależało. W ramach projektu wyremontowaliśmy pomieszczenia w szkole podstawowej w Zalesiu, po byłym pokoju nauczycielskim. Mamy tam dwa pokoje, kuchnię i łazienkę.

Projekt ze środków europejskich będzie realizowany do 30 marca 2018 r., ale gmina Sępólno będzie zobowiązana - już z własnych środków - kontynuować go jeszcze przez dwa lata.

Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]

Opiekunami są osoby, które mają wyższe wykształcenie lub są w trakcie jego zdobywania. Panie ukończyły też 160-godzinny kurs, który dał im specjalne uprawnienia.

Jak wyglądał nabór? Które mamy mogły liczyć na zakwalifikowanie swojego malucha do projektu? Wiadomo, kolejka oczekujących do żłobka jest spora. Mimo jego rozbudowy w ub.r. nadal konieczne są zapisy i stosuje się kryteria. - W tym projekcie warunkiem udziału w projekcie była aktywizacja rodzica i podjęcie przez niego pracy - mówi „Pomorskiej” Damaszek.

Opiekunowie dzienni nie mogą pracować więcej niż dziesięć godzin dziennie. Dodajmy, jest tak, że nianie nie tylko dbają o to, by dzieci były nakarmione i bezpieczne, ale by też się rozwijały. Są różne ćwiczenia rozwojowe, ostatnio poświęcone były skupianiu uwagi i precyzji.

Sportowe Podsumowanie pomorska.pl - 27 marca 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska