Znaczenie badań i rozwoju w nowoczesnej gospodarce
Według European Innovation Scoreboard Polska (2024) jest klasyfikowana jako Wschodzący Innowator. Aktualnie jesteśmy na równi z krajami takimi, jak Rumunia, Bułgaria czy Słowacja. W związku z tym, aby poprawić swoją pozycję w europejskim rankingu innowacyjności, Polska musi podjąć zdecydowane działania w celu zwiększenia wsparcia dla innowacji oraz poprawy współpracy między różnymi sektorami gospodarki.
Problemem są ograniczone nakłady na badania i rozwój, słaby transfer technologii oraz niewystarczająca współpraca między nauką a przemysłem. Jednak dzięki Programowi Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) mamy szansę to zmienić i przybliżyć się do europejskiej czołówki innowatorów.
Wykorzystanie funduszy unijnych to znacząca korzyść dla firm, które chcą rozwijać swoje innowacyjne projekty. Takie wsparcie finansowe pozwala na inwestowanie w wykwalifikowanych specjalistów, nowoczesne technologie wspierające wydajność czy możliwość wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług.
Działania związane z badaniami i rozwojem nie tylko zwiększają efektywność operacyjną, ale także przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku organizacji, co może przyciągać nowych inwestorów i klientów.
Badania i rozwój (B+R) są kluczowym elementem strategii innowacyjnych firm, a ich znaczenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym świecie jest coraz bardziej dostrzegane. Działalność tego typu pozwala na stworzenie nowatorskich produktów oraz usług, a także na wprowadzenie ich usprawnień, zwiększając w ten sposób efektywność jej działania.
Innowacje, badania i rozwój w Twoim biznesie
Wdrażanie innowacji, badań i rozwoju (B+R) staje się nie tylko opcją, a wręcz koniecznością w dynamicznie zmieniającym się biznesowym środowisku.
Projekty z tego zakresu pozwalają na wprowadzenie nowatorskich produktów i usług, co przekłada się na lepsze zaspokojenie potrzeb klientów oraz zwiększenie ich satysfakcji. Co więcej, zaawansowane rozwiązania mogą prowadzić do optymalizacji procesów produkcyjnych, co skutkuje niższymi kosztami operacyjnymi i większą wydajnością.
Działania związane z badaniami i rozwojem nie tylko zwiększają efektywność operacyjną, ale także przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku organizacji, co może przyciągać nowych inwestorów i klientów.
Ponadto, zaangażowanie w innowacje umożliwia przedsiębiorstwom elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych oraz kształtowanie przyszłych trendów w swojej branży. W rezultacie, firmy mogą stać się liderami w tym obszarze.
VIII edycja Konferencji B+R
Konferencja B+R to wydarzenie, które ma na celu integrację świata nauki i biznesu, umożliwiająca praktyczne zastosowanie osiągnięć badawczo-rozwojowych. Uczestnikom przybliżone zostaną aktualne trendy i nowoczesne metody wspierające wdrażanie innowacji. Zyskają również okazję, aby wymienić doświadczenia z innymi ekspertami i ekspertkami z różnych branż. Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia br. w Centrum Konferencyjnym WEST GATE, przy Alejach Jerozolimskich 92.
Podczas Konferencji B+R 2024 zaczniemy od diagnozy aktualnej sytuacji, aby na koniec poznać szczegółowe instrumenty, takie jak Innovation Coach, które pozwolą rozpocząć budowę innowacyjnego potencjału i zainicjować współpracę nauki z biznesem.
Wydarzenie to także szansa na poznanie case studies i najlepszych praktyk, które pozwolą przedsiębiorcom lepiej przygotować się do aplikowania o wsparcie finansowe. Eksperci oraz ekspertki podzielą się również swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat budowania konkurencyjnych strategii, co może realnie wpłynąć na rozwój firm uczestników.
To nie tylko okazja do zdobycia nowej wiedzy, lecz także możliwość zainspirowania się rozwiązaniami, które mogą przyczynić się do rozwoju firm.
Usługa Innovation Coach realizowana jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN). Stanowi ważny element wspierania tego procesu, oferując przedsiębiorcom indywidualne doradztwo w zakresie opracowywania strategii innowacyjnych rozwiązań oraz wskazanie potencjalnych źródeł finansowania na ich realizację. Skierowana jest do wszystkich firm, które nie posiadają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I, a także nie mają jeszcze gotowej koncepcji innowacji, lecz chcą ją stworzyć.

Innovation Coach jest projektem realizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN.