Od poniedziałku nie funkcjonuje posterunek policji w Papowie Biskupim

mona
Od poniedziałku nie funkcjonuje Posterunek Policji w Papowie Biskupim. Stanowiska wchodzące w jego skład zostały rozdysponowane między Rewir Dzielnicowych w Chełmnie i posterunek w Unisławiu. Na zdjęciu: Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w  Chełmnie
Od poniedziałku nie funkcjonuje Posterunek Policji w Papowie Biskupim. Stanowiska wchodzące w jego skład zostały rozdysponowane między Rewir Dzielnicowych w Chełmnie i posterunek w Unisławiu. Na zdjęciu: Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie archiwum
Stanowiska wchodzące w jego skład zostały rozdysponowane między Rewir Dzielnicowych w Chełmnie i posterunek w Unisławiu.

Mieszkańcy i władze w Papowie Biskupim i Lisewie nie kryją niezadowolenia. Z kolei zdaniem policjantów, skutkiem zmian będzie efektywniejsze wykorzystanie dostępnych sił i środków.

- To nie jest działanie na korzyść mieszkańców - zgodni są samorządowcy obu gmin. - Nie przyniesie to oszczędności, a w naszych gminach przestępcy poczują się bezkarni wiedząc, iż w okolicy nie ma posterunku.
Mundurowi zapewniają, że zwiększy się liczba stanowisk wykonawczych w prewencji.

- Reorganizacja Posterunku Policji w Papowie Biskupim jest wynikiem zmian struktury organizacyjnej jednostki przeprowadzanej przez komendanta powiatowego - przypomina podkom. Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Posterunek Policji w Papowie Biskupim swoim zasięgiem obejmował trzy gminy to jest: Stolno, Lisewo i właśnie Papowo Biskupie. Na podstawie liczby zdarzeń to ta ostatnia gmina należy do jednej z bezpieczniejszych w naszym powiecie. Komendant chełmińskiej KPP odpowiadając za bezpieczeństwo na terenie całego powiatu decyzję o reorganizacji podjął uważając, iż funkcjonowanie dwóch małych posterunków, które nie są w stanie zapewnić całodobowej obsługi jest nieuzasadnione ani względami merytorycznymi, ani ekonomicznymi.

Po zmianie w powiecie pozostanie Posterunek Policji w Unisławiu, ponieważ - według policyjnych statystyk - w tej gminie dochodzi do największej liczby zdarzeń. Posterunek ten obejmować będzie działaniem gminy: Lisewo, Papowo Biskupie, Unisław, Kijewo Królewskie.

Posterunek w Unisławiu etatowo zostanie wzmocniony o funkcjonariuszy z posterunku w Papowie Biskupim.
- Po zmianie, posterunek w Unisławiu składać się będzie z czternastu funkcjonariuszy, co będzie pozwalało na zapewnienie służby prewencyjnej w rejonie wiejskim, na każdej zmianie - dodaje oficer prasowy. - Ponadto, w rejon ten nadal kierowani będą policjanci Wydziału Prewencji z Chełmna. Mieszkańcy gminy Stolno będą obsługiwani przez policjantów z Chełmna, takie oczekiwania sygnalizowali kiedyś mieszkańcy, z uwagi na lokalizację.

Do służby w gminach kierowani będą ci sami dzielnicowi i policjanci, którzy pełnili tam służbę. Mundurowi są przekonani, że przyjęte rozwiązanie powinno zaowocować zwiększeniem ilości policjantów przewidzianych do bezpośredniego patrolowania podległego terenu oraz prowadzenia tylko jednego kompletu dokumentacji przewidzianej dla posterunku.
- Umożliwi to ograniczenie biurokracji i efektywniejsze wykorzystanie w służbie patrolowej policjantów - przekonuje Sobieralska. - Posterunek w dotychczasowej formie składał się z kilku funkcjonariuszy, co ograniczało możliwość zapewnienia służby na każdej zmianie.

Jak zaznacza policjantka, trzeba pamiętać, że to nie budynki zapewniają bezpieczeństwo, a obecność zmotoryzowanych, wyposażonych w łączność patroli, które całą dobę patrolują teren, a tych dzięki reorganizacji powinno być więcej.
- Dotychczasowa współpraca, w tym otrzymana od samorządów pomoc, umożliwiła poprawę warunków pracy funkcjonariuszy - dodaje oficer prasowy. - Celem reorganizacji jest zwiększenie ilości patroli w gminie, usprawnienie działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Współpraca w tym zakresie z samorządami pozostaje wspólnym interesem zarówno wójtów, sołtysów, jak i policjantów.

Kontakt: kierownik Posterunku Policji Unisław asp. Tomasz Winiarski - tel. 56 677 43 10; kierownik Rewiru Dzielnicowych Chełmno asp. szt. Sławomir Mahlzan - tel. 56 677 42 15.

Chełmno Wiadomości

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie