Jak przekazał prof. Jacek Kubica z Collegium Medicum UMK w Toruniu, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa zarówno u osób mających objawy zakażenia, jak i tych, którzy byli narażeni na kontakt z chorym.
Pierwszym ośrodkiem badawczym jest szpital jednoimienny zakaźny w Grudziądzu. W kolejnych dniach planowane jest włączenie pacjentów w kilku innych ośrodkach w Polsce: Górnośląskim Centrum Medycznym, Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Tychach, Kędzierzynie-Koźlu i Zgierzu.
WIĘCEJ TUTAJ: Badania kliniczne nad łagodzeniem skutków zakażenia koronawirusem będą prowadzone w szpitalu w Grudziądzu
Badania naukowcy Collegium Medicum UMK chcą przeprowadzić z wykorzystaniem dwóch różnych leków, które są stosowane w kariologii, a ich „efektem ubocznym” może być działanie przeciwwirusowe. Być może, jak szacują medycy, pierwsze wyniki badań poznamy za miesiąc.
Oprócz prof. Kubicy, który kieruje Katedrą Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM w Bydgoszczy UMK w Toruniu, współautorem tego projektu jest też prof. Eliano Navarese.
