https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowaliśmy fontannę Potop, teraz czas na zachodnią pierzeję - apeluje komitet

Anna Stasiewicz-Mąka
Fot. archiwum
- Czas na przywracanie tego, co kiedyś było w Bydgoszczy - mówią zwolennicy rekonstrukcji zachodniej pierzei Starego Rynku.

Przypomnijmy, że 26 czerwca odsłonięto zrekonstruowaną fontannę Potop. Oryginał został przetopiony przez Niemców w 1943 roku na cele wojenne. Grupie społeczników, przy wsparciu finansowym marszałka, bydgoskich władz, firm i osób prywatnych, udało się jednak doprowadzić do odbudowy fontanny.
Grupa bydgoszczan uważa, że po Potopie czas na rekonstrukcję zachodniej pierzei Starego Rynku. Społeczny komitet, który zrzesza zwolenników tej idei, wysłał już nawet apel do prezydenta Rafała Bruskiego.

Czytaj: Fontanna Potop wróciła do parku w Bydgoszczy. Po 71 latach przerwy [wideo, zdjęcia]

Prezydent i ratusz, który bardzo ostrożnie wypowiada się w całej sprawie, uważa, że przed jakąkolwiek decyzją, powinny odbyć się konsultacje społeczne.
Niedawno pojawił się pomysł, by wizualizację Starego Rynku pokazać najpierw bydgoszczanom na płachcie, która miała zawisnąć na wielkim rusztowaniu.

- W tej chwili trwa analiza możliwości technicznych - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Tego typu konstrukcja nie może się obyć bez ingerencji w płytę Starego Rynku, dlatego czekamy na opinię fachowców i konstruktorów. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju instalacja wymaga dużej konstrukcji przestrzennej (ok. 60x18m), konieczna jest fachowa ekspertyza. Po tym, jak poznamy opinię fachowców, ogłosimy decyzje w tej sprawie - dodaje rzeczniczka.

Tymczasem zdaniem Andrzeja Adamskiego, przewodniczącego komitetu, zachodnia pierzeja przywróci Staremu Rynkowi jego naturalność, odpowiednie proporcje i charakter. Proponuje, by przedsięwzięcie podzielić na kilka etapów. - Rozpoczynając od odbudowy kamienic od strony ul. Niedźwiedzia - wyjaśnia Adamski.

Głównym punktem zachodniej pierzei był kościół pw. św. Ignacego Loyoli. Został rozebrany na początku 1940 roku przez Niemców.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wspominaj.bydgoszcz.pl

Ludzie ! Nikt nie mówi o odbudowie kościoła. Teren należy do miasta. W odbudowanej pierzei mogłoby się znajdować skromna kaplica pomordowanych bydgoszczan w 1939 r. Ponadto muzeum, firmy, mieszkania itd.. Jeżeli kaplica znalazłaby się w odbudowanej pierzei i pomnik zostałby usuniety w jakiś sposób zostałoby zmyte jarzmo, które wisi nad rynkiem. Krwawych rostrzeliwań bydgoszczan. Wtedy nie raziłby parasolki z chmielowych napojem :)

 

k
kaspron

Adamski zmierza do budowy kościoła pod przykrywką rekonstrukcji rynku. Bzdura, takie ograniczanie przestrzeni rynku jest oszpecaniem tego miejsca. Zgadzam się z poprzednim wpisem, jak szaleć, to szaleć, zburzyć Ratusz i kamienice, wybudować zamek, mury obronne i fosy, a do tego dodać rycerzy w zbrojach, konno przemierzających rynek. Ci z komitetu mówią, że przecież ten kościół nie musi byc kościołem. Jak znam takich cwanych ludzi, to gdy tylko staną mury, zaraz zmienią zdanie i orzekną, że jak kościół, to kościół - i już. Zapłacą, przyjdzie gość z kropidłem, pokropią, omodlą i okadzą, a wtedy mury będą już we władzy czarnych, a kto przeciw, tego czeka ekskomunika. Jak ktoś chce stawiać kościoły, to niech robi to własnymi rękoma na swojej ziemi, a nie za nasze i na naszym terenie.

T
Tom

Zdecydowanie NIE. Sondaż 76 osób nic nieznaczący.

B
Ben

Adamski szacunek za Potop. Od Starego rynku niech sie pan jednak odwali. Proponuję iść dalej i odbudować zamek bydgoski. Dlaczego nie? A potem kościół i cmentarz na Jagiellońskiej. Potem mury obronne. Będzie jak znalazł gdy Polska znowy będzie miała króla.

G
Gość

Kościoły i Banki....kościoły i banki....kościoły i banki......piękna nasza ta Bydgoszcz będzie

K
Kamil

Spokojnie nikt nie pisze o odbudowie kościoła. Może to być gmach odwzorowujący kształt kościoła ale z innym przeznaczeniem. Zachodnia pierzeja ma przywrócić pierwotny kształt Starego Rynku ale w odbudowanych budynkach nie musi być to samo co przed 1939 rokiem.

k
kr-ki

Tak zabudujmy miasto kościołami! Jestem zwolennikiem dbania o zabytki oraz ich rekonstrukcje jak w przypadku fontanny, ale zabudowanie starego rynku kolejnym przybytkiem sakralnym to zdecydowanie przesada!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska