W nocy z czwartku na piątek wskaźniki jakości powietrza poszybowały w górę. Tak złego powietrza nie miało żadne miasto w Polsce! Stacje pomiarowe w Bydgoszczy wskazały ektremalne przekroczenia norm jakości powietrza w całym mieście.
O godz. 2 w nocy w punkcie pomiarowym przy ul. Gdańskiej normy PM 2.5 były przekroczone o 536 procent, a PM 10 o 420 procent! Na Błoniu przekroczenia wyniosły prawie 600 procent.
Przeczytaj także: Przedłużono areszt dla oprawców małego Tomusia z Grudziądza
Pył zawieszony PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji, może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. W Polsce większość, bo ponad 8o procent benzo(a)pirenu w powietrzu pochodzi zwłaszcza z pieców na węgiel, zwłaszcza tych przestarzałych, popularnych śmieciuchów.
Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.
Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.
Zła jakość powietrza w Bydgoszczy to niestety również „zasługa” geografii i warunków topograficznych.
Dzielnice położone geograficznie wyżej niż centrum miasta mają zdecydowanie lepsze warunki przewietrzenia i zanieczyszczenia szybciej się tu rozprzestrzeniają. Gorszą jakość powietrza można głównie zaobserwować na osiedlach domków jednorodzinnych.
Od 22 stycznia do 8 lutego na 11 osiedlach zorganizowano warsztaty, na których można było dowiedzieć się, jak walczyć ze smogiem i poprawić jakość powietrza w mieście.
Niska temperatura powietrza, brak wiatru i opadów sprawia, że w ostatnim dniach w mieście stan powietrza się bardzo pogorszył.
W ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov miasto zamontowało pięć czujników pyłów zawieszonych na terenie Bydgoszczy. Dzięki temu jest możliwość sprawdzenia zarówno stanu powietrza, jak i stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Można także sprawdzić, jaki był stan powietrza w ciągu ostatnich 24 godzin.
Info z Polski 8.02.2018