Sygnał FRB 180814.J0422+73
Sygnał, o którym wspominamy został zarejestrowany latem 2018 roku. Zanim dotarł do naszej planety przebył blisko 1,5 mld lat świetlnych. Jego oznaczenie to "FRB 180814.J0422+73". Jakaż to byłby sensacja, gdyby okazało się, że scenariusz filmu "Contact" w reżyserii Roberta Zemeckisa ma swoje odbicie w rzeczywistości. Wszak wiele naukowców poświęca swoje życie, aby badać istotę pozaziemskiej cywilizacji. A co, jeśli pewnego ranka udałoby się odebrać sygnał radiowy z odległej gwiazdy? Dziś wydaje się to coraz bardziej realne. Wielu naukowców w swoich badaniach musi jednak wychodzić poza "rozsądną granicę" teorii, wiedzy i doświadczenia, które posiadają. Czy to możliwe, że za pomocą FRB 180814.J0422+73 ktoś usiłuje się z nami skontaktować? Jak interpretować ten dźwięk?
ZOBACZ TAKŻE:
Czas Ziemi się kończy. Wokół krążą "niewidoczne" asteroidy

To druga taka wiadomość z kosmosu
Przypomnijmy, że poprzedni taki impuls udało się namierzyć w 2015 roku, dzięki radioteleskopowi Arecibo. Wówczas sygnał na który składały się krótkie, ale powtarzające się fale radiowe, docierał do nas z tego samego miejsca. Oznaczono go symbolem FRB 121102.
Taki wiadomości może być więcej
Sensacyjna informacja dotycząca odebranych sygnałów z kosmosu ogłoszona została podczas 233. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Seattle. Podano wówczas do informacji, że po raz drugi zarejestrowano krótkie, powtarzające się sygnały radiowe, które dotarły do naszej planety z odległości 1,5 mld lat świetlnych. Odkrycia dokonał radioteleskop w ramach programu CHIME:
Radioteleskop CHIME składa się z czterech sporych rozmiarów półcylindrycznych anten. Zlokalizowany jest w Dolinie Okangan w Kolumbii Brytyjskiej i stworzono go, aby wykrywał właśnie tego typu dźwięki.

Nie da się ukryć, że odebrany sygnał i to, co się wcześniej wydarzyło, rozpaliło zmysły naukowców, którzy są przekonani, że tego typu "podróżujących kodów" może być znacznie więcej!
Posłuchaj, jak brzmiał sygnał odebrany z kosmosu w sierpniu 2017 roku:
Tajemniczy sygnał z kosmosu: FRB 180814.J0422+73
Na chwilę obecną nie jest jeszcze jasne źródło pochodzenia impulsu, bowiem naukowcy posiadają za mało danych. Co ciekawe dotychczasowe sygnały, które dotarły do nas miały odmienną częstotliwość, zatem przypuszcza się, że ich źródło było różne. Postawiono hipotezy, które mówią, że przyczyną sygnałów mogą być pozostałości po supernowej bądź supermasywnej czarnej dziurze. Inne mówią, że sygnały mogą pochodzić od innych form życia. Najprawdopodobniej to jednak efekt zjawiska astrofizycznego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Mars, jak nigdy na wyciągnięcie ręki. Kiedy kolonizacja?

Sygnał ma 700 megaherców częstotliwości, ale są również takie zarejestrowane przez sprzęt naukowców z CHIME o wysokości 400 megaherców. Gdyby jednak, obcy rzeczywiście chcieli się w jakiś sposób z nami porozumieć, to czy przypadkiem nie skorzystaliby z innego, bardziej zrozumiałego dla nas "języka".
Zobacz również: "Zmarszczki czasoprzestrzeni" istnieją! Teoria Einsteina potwierdzona
Źródło:Cihan News Agency
Odebrano 21 sygnałów
Warto przypomnieć tu również program o nazwie "Breakthrough Initiatives", który wspierany był między innymi przez nieżyjącego już wybitnego astrofizyka Stephena Hawkinga. To program eksploracji naukowej i technologicznej, badający problemy życia we wszechświecie. Czy jesteśmy sami? Czy w naszej galaktycznej dzielnicy są światy nadające się do zamieszkania? Czy możemy zrobić wielki skok do gwiazd? Czy możemy myśleć i działać razem - jako jeden świat w kosmosie? Badacze z "Breakthrough Initiatives" odebrali do tej pory 21 sygnałów z galaktyki znajdującej się w odległości 3 miliardów lat świetlnych od Ziemi.
Sygnały z kosmosu o nieregularnym wzorze
Obecnie, dzięki specjalnie stworzonemu algorytmowi sieci neuronowej, zespołowi doktora Gerry'ego Zhanga, udało się wydobyć nowe sygnały radiowe. Według raportu jednak nie tworzą one regularnego wzoru. Dodajmy, że odkrycie Zhanga ukazuje genialny proces możliwości maszyn, które, dzięki systematycznemu "uczeniu się" są w stanie odkrywać fale, jakie do tej dla obecnych algorytmów były niewidoczne.
Źródło sygnałów poza naszą galaktyką
Czym są sygnały z kosmosu, niezidentyfikowane fale, przez które naukowcy mają twardy orzech do zgryzienia? Pewne jest, że ich źródło znajduje się poza naszą galaktyką. Czy dźwięki te są pochodzenia naturalnego? A może mamy do czynienia z zarejestrowanymi impulsami, która układają się w niemożliwy na chwilę obecną do odszyfrowania przez nas przekaz, jaki wychodzi poza obszar naszej wiedzy na temat praw fizyki działających w przestrzeni kosmicznej? Pytań bez odpowiedzi w tym temacie jest wiele. Czy kiedyś uda się znaleźć na nie odpowiedź?
Obejrzyj również: Pierwszy raz w historii zobaczyliśmy czarną dziurę. Czym tak naprawdę jest?
Dzień Dobry TVN
UFO nad Lubuskiem? Co widział nasz Czytelnik? Czy to kolejny fotomontaż?

