Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odmiany roślin zalecane do uprawy w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rekomendowane odmiany potwierdziły swoją przydatność do uprawy w naszym województwie
Rekomendowane odmiany potwierdziły swoją przydatność do uprawy w naszym województwie Pixabay
Zboża, rzepak, kukurydza, groch siewny, łubin wąskolistny i żółty, bobik, soja oraz ziemniak – sprawdź, które odmiany są najlepsze do warunków panujących w województwie kujawsko-pomorskich w 2024 r.

- Lista Odmian Zalecanych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego została opracowana na podstawie analizy wyników doświadczeń porejestrowych z ostatnich lat – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i nasiennictwa. - Rekomendowane odmiany potwierdziły swoją przydatność do uprawy w naszym województwie, co może ułatwić rolnikom dokonanie wyboru odmian najbardziej dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania.

Mowa o odmianach zbóż, rzepaku, kukurydzy, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i żółtego, bobiku, soi oraz ziemniaka.

Tutaj znajdziesz listę odmian zalecanych do uprawy w Kujawsko-Pomorskiem w 2024 r.

Kujawsko-Pomorski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego publikuje wyniki plonowania odmian powyższych roślin rolniczych, m. in. pszenicy ozimej: - W roku 2023 w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono pięć doświadczeń z pszenicą ozimą zlokalizowanych w SDOO Chrząstowo, ZDOO Głębokie, PW Farol Falęcin, HR Strzelce Grupa IHAR Oddz. Kończewice i DANKO HR Zakład Nasienno-Rolny Sobiejuchy. W Krajowym rejestrze w 2023 roku znajdowało się 148 odmian pszenicy ozimej. W doświadczeniach badano 33 odmiany: 14 z grupy pszenic jakościowych chlebowych, 17 z grupy pszenic chlebowych i 2 z grupy pszenic pastewnych lub innych.

- W roku 2023 średni plon pszenicy ozimej na przeciętnym poziomie agrotechniki wyniósł 104,3 dt/ha i był najwyższy w omawianym wieloleciu - podaje Kujawsko-Pomorski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. - Z odmian badanych trzy lata, na przeciętnym poziomie agrotechniki w 2023 roku najwyższy plon uzyskały odmiany: Linus, SY Orofino i Venecj. Najwyższe plony z odmian badanych dwa lata uzyskała odmiana chlebowa Arevus i SU Banatus, natomiast spośród odmian badanych pierwszy rok najwyższy plon uzyskała odmiana z grupy chlebowej Liberia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska