Październikowy mecz (5 października) na stadionie przy ulicy Orłowskiej w Inowrocławiu miał przebieg niezgodny z przepisami. Grupa kibiców przyszła na stadion z racami, petardami i świecami dymnymi, które odpaliła. Policjanci podczas ustaleń na meczu i za pomocą nagrań z jego przebiegu, zidentyfikowali cztery osoby, które popełniły wykroczenia. To mieszkańcy Inowrocławia w wieku od 39 do 44 lat, którzy odpalili czerwone race dymne.
- Mężczyźni zostali wezwani do inowrocławskiej komendy. Trzech z nich wczoraj (16 października) usłyszało już zarzuty. Przyznali się i chcą dobrowolnie poddać się karze, płacąc grzywnę. O tym jednak zdecyduje sąd, bo tam właśnie trafią wnioski o ich ukaranie. Ponadto inowrocławska policja powiadomiła o zaistniałym incydencie Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w celu przeciwdziałania podobnym przypadkom w przyszłości. - mówi asp. szt. Izabella Drobniecka, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu.
Związek zdecydował, że najbliższy mecz odbędzie się bez udziału publiczności. - Z przykrością informujemy, że najbliższy mecz Goplanii Inowrocław z KS Unią Leczsze odbędzie się bez udziału kibiców. Decyzję tę wydał KPZPN, po wniosku policji, która podczas ostatniego meczu z Kujawiakiem Sukowy interweniowała na stadionie. Zachęcamy do śledzenia relacji z meczu w naszych mediach społecznościowych - komentuje decyzję związku Goplania.
Trzeba wiedzieć, że regulamin obiektów zakazuje wnoszenia i używania materiałów pirotechnicznych. Natomiast zgodnie z regulaminem rozgrywek każdy organizator odpowiada za porządek i spokój na widowni i obiekcie przed, w trakcie i po wydarzeniu.
Policjanci przypominają też o przepisach Ustawy z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych. Artykuł 8 ustawy wymienia obowiązki osób uczestniczących w nich. Są obowiązane zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, a w szczególności przestrzegać postanowień regulaminu obiektu (terenu) i regulaminu imprezy masowej. Zabrania się również wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Sport na stadionach powinien być wolny od wandalizmu, chuliganki i innych zagrożeń. Dlatego policja konsekwentnie będzie ścigała osoby, które podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych czy innych łamie prawo. Wszyscy uczestnicy takich imprez powinni czuć się bezpiecznie.
