20 stycznia 2023 roku, by upamiętnić 103. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, piątek będzie wyjątkowo odświętny. Muzeum Legend Szyperskich MCK i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na barce „Lemara” rozpoczyna akcję „Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające”.
Polecamy także
- Zamyślona jako mobilna ekspozycja reprodukcji zasobów MOB, nawiązuje do działalności Stanisława Niesiołowskiego - starosty bydgoskiego z roku 1920, współtwórcy m.in. lokalnego oddziału Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Niesiołowski był ambitnym, pracowitym i wrażliwym na sprawy społeczne politykiem, krzewicielem kultury, ale również i przemysłowcem - dyrektorem „Karbidu Wielkopolskiego”. Stąd patronat nad „latającym muzeum” jego imienia obejmie również bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20 - wyjaśnia Adam Gajewski, kurator Dziedzictwa Lokalnego MCK w Bydgoszczy.
20 i 21 stycznia zobacz na barce Lemara „klasyki bydgoskiej plastyki”
Ekspozycja reprodukowanych „klasyków bydgoskiej plastyki” ma być pokazywana w różnych miejscach, instytucjach… Premiera w piątek i sobotę (20 i 21 stycznia) w godz. 12-16 w ładowniach Muzeum Legend Szyperskich, pod pokładem zabytkowej barki „Lemara”. Przekąską wernisażu będą ciasteczka - kluczyki, przygotowane przez Pracownię Dziedzictwa Kulinarnego ZPP w Ostromecku!

W Spichrzach nad Brdą MOB 20 stycznia o godz. 14 można posłuchać prelekcji na temat wydarzeń roku 1920 wraz z prezentacją oryginalnego klucza do Miasta Bydgoszczy, wręczonego polskiej delegacji samorządowej. Tu także przewidziano poczęstunek ciasteczkami - kluczykami z ZPP w Ostromecku.
A w piątkowy wieczór (od godz. 18) potańcówka w stylu retro „pod ferdeką” barki „Lemara”. Zagra bydgoska kapela podwórkowa Cynamony. Mile widziane przebranie w stylu międzywojnia!
Bezpłatne wejściówki zarówno na potańcówkę, jak i na premierowe zwiedzanie (20 i 21 stycznia) wystawy do odbioru na barce, istnieje też możliwość rezerwacji telefonicznej pod numerem: 503 584 840.
