- Jestem osobą samotną - mówi pani Bożena, emerytka z Bydgoszczy. - Mam ciasne, własne „M” i małą emeryturę. Dodatkowa kwota pozwoliłaby mi wykupywać wszystkie leki.
Nad założeniami do projektu ustawy, która regulowałaby problemy odwróconej hipoteki, i renty dożywotniej, pracować będzie rząd dzisiaj.
Przeczytaj również: To miała być pomoc dla samotnych lub małżeństw bez spadkobierców. Ale najlepiej wyjdą na tym bankowcy
- Oba rozwiązania przeznaczone są głównie dla seniorów. Polegają na przekazaniu posiadanej nieruchomości, z zachowaniem prawa do jej zamieszkiwania, funduszowi lub bankowi. Za co te będą wypłacać co miesiąc ustaloną sumę - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker_. - _Na rynku funkcjonują już firmy oferujące dożywotnią rentę (fundusze hipoteczne), ale ich działalność nie jest regulowana specjalnym aktem prawnym, zastosowanie więc znajdują przepisy wynikające z prawa cywilnego. Odwrócona hipoteka dopiero powstanie.
Czytaj też: Kredyty hipoteczne 2012. Trudniej, ale i jaśniej
Będziemy oddawać lokale?
Według Ministerstwa Finansów, za 50 lat wypłacane świadczenia emerytalne będą stanowić około 30 procent ostatnich dochodów. - W przyszłości emerytury będą tak niskie, że aby godnie żyć osoby starsze mogą masowo korzystać z takich rozwiązań - twierdzi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - Emeryci otrzymają rentę. Stracą jednak na tym ich spadkobiercy - dzieci czy wnuki.
Tylko renta dożywotnia
Ustawa niesie też niebezpieczeństwo. - Zgodnie z założeniami do projektu suma wypłacana przez bank nie będzie musiała być przekazywana na konto seniora do czasu jego śmierci, tylko na określony okres - mówi Turek. - A w przypadku obecnie oferowanej dożywotniej renty, świadczenia są wypłacane do końca życia osoby uprawnionej. Wypłata odwróconego kredytu dożywotnio stałaby w sprzeczności z możliwością dziedziczenia.
Czytaj: Kredyty konsumenckie. Banki pożyczą trzy razy więcej pieniędzy, ale prowizja w górę!
Będzie warto? - Odwrócona hipoteka może opłacać się, gdy osoba podpisująca umowę, będzie długo żyła - wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk Open Finance. - Wtedy jest szansa, że firma nie przejmie nieruchomości za bezcen. Dla niektórych osób takie rozwiązanie jest jedyną szansą na podreperowanie budżetu. To produkt raczej dla samotnych. Istnieją też inne sposoby na uwolnienie kapitału zamrożonego w lokalu. Można go sprzedać, kupić mniejszy.
Umowę taką można podpisać tylko z prywatnymi firmami, ale z założeń ustawy wynika, że będzie zawierania też z bankami. Jak podają działające w regionie fundusze hipoteczne, zainteresowanie jest spore. Czy po zmianach, będzie ich więcej? - Starsi ludzie są raczej nieufni w stosunku do instytucji finansowych i nie sądzę, by tłumnie rzucili się do korzystania z tego typu usług - dodaje Krasoń.
Przeczytaj: Kredyt hipoteczny. Idealny klient poszukiwany
