Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odznaczyli zasłużonych dla chojnickiej piłki nożnej [zdjęcia]

Monika Smól
Monika Smól
Odznaki odebrali zasłużeni dla klubu Chojniczanka
Odznaki odebrali zasłużeni dla klubu Chojniczanka Monika Smól
Uroczyste wręczenie odznaczeń od PZPN i Pomorskiego ZPN z okazji 85-lecia klubu MKS Chojniczanka 1930 Chojnice odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Obecni byli zasłużeni zawodnicy i działacze chojnickiego klubu.

Uroczyste wręczenie odznaczeń od PZPN i Pomorskiego ZPN z okazji 85-lecia klubu MKS Chojniczanka 1930 Chojnice odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego w Chojnicach.

Obecni byli zasłużeni zawodnicy i działacze chojnickiego klubu.

Z okazji 85 rocznicy istnienia klubu srebrnymi odznakami Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej odnzaaczeni zostali: Jacek Tobolski, Karol Synoradzki, Paweł Skiba, Artur Skiba, ks. Tomasz Mońko, Grzegorz Kapica, Czesław Jarzembiński, Sławomir Jankowski, Maciej Chrzanowski, Andrzej Borowski.

Złote odznaki Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej dostali: Ryszard Rutkowski, Mariusz Pawlak, Stanisław Kuczkowski, Józef Kołak, Jerzy Dończyk.

Srebrne odznaki honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Kazimierz Świergiel, Leszek Szadłowski, Jan Synoradzki, Wiesław Piekarski, Jan Młynarz, Józef Dalecki.

Złotą odznaką honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej cieszą się: Arseniusz Finster, Leszek Szank, Ryszard Synoradzki, Tadeusz Stencel, Zdzisław Łasicki.

Brązowy medal PZPN za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej dostali Marek Wielewicki, Marek Szank, Gerard Orłowski i Bogdan Duraj.

Srebrny medal PZPN za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej trafiły do rąk Alojzego Wielewickiego i Bernarda Daleckiego.
Srebrna Odznaka - "Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej

1. Jacek Tobolski - w 1974 roku rozpoczął grę w Nogacie Mabork na pozycji stopera. W 1983 roku jako junior przeszedł do Stoczniowca Gdańsk, gdzie jako kapitan grał do 1990 roku. Następnie przeszedł do trzecioligowej Pomezanii Malbork, z którą wywalczył awans do II ligi i jako kapitan grał do 1986 roku. Po rocznej grze w Gniewinie w 1997 roku rozpoczął grę w Chojniczance i jako kapitan drużyny grał tutaj do 2005 roku, związując się z Chojnicami na stałe. Po zdobyciu uprawnień instruktora piłki nożnej prowadził jako trener I drużynę w III lidze oraz II drużynę Chojniczanki.
2. Karol Synoradzki - urodzony we Włocławku, mgr.inż. Rolnictwa, absolwent Akademii ATR w Olsztynie. W latach 1973 1990 pracował jako dyrektor Centrali Nasiennej w Chojnicach. Działał w Chojniczance początkowo jako kierownik nowo utworzonej sekcji piłki ręcznej i członek zarządu klubu. W latach 1983 1989 prezes MKS "Chojniczanka".
3. Paweł Skiba - w 1993 roku rozpoczął treningi i grę w drużynach młodzieżowych Kolejarza Chojnice. W tym samym klubie rozpoczął grę w seniorach w V lidze (do 2003 r.). W latach 2003 2004 grał w IV lidze w Chojniczance. Podczas studiów na WSP w Słupsku grał w IV ligowy Gryfie Słupsk (do 2008 r.). Po skończeniu studiów przez rok grał w IV ligowym Jantarze Ustka. W 2009 i 2011 roku grał w Pomorze Potęgowo, gdzie pełnił również funkcję trenera. Wywalczył tam awans z V do IV ligi (2010 r) oraz awans z IV do III ligi (2011 r.). Następnie w 2011 r. powrócił do Kolejarza jako grający trener. W 2013 r. rozpoczął pracę trenerską z II drużyną seniorów MKS Chojniczanka. W chwili obecnej pełni funkcję trenera bramkarzy pierwszej drużyny.
4. Artur Skiba - bramkarz. W 1984 roku rozpoczął grę w Chojniczance u trenera Janusza Fabicha. Od 1986 roku gral w seniorach u trenera Ryszarda Synoradzkiego. W 1992 roku z trenerem Markiem Wielewickim wywalczył awans do III ligi. Grę w Chojniczance zakończył w 1995 roku, by po roku występować w Tęczy Brusy i Jantarze Pawłowo. W 2009 roku został asystentem trenera Marka Szanka, szkoląc bramkarzy. Obecnie trener drużyny juniora starszego Chojniczanki, zajmującej 2. miejsce w Pomorskiej Lidze Juniorów Starszych.
5. Tomasz Mońko - kapelan Chojniczanki. Aktywnie kibicuje swojej drużynie w meczach ligowych. Organizuje spotkania i turnieje charytatywne w piłce nożnej, które mają na celu wspieranie finansowo chorych dzieci z Chojnic i okolic. Do chwili odnowienia kontuzji kolana aktywnie uczestniczył w tych meczach na boisku. Za swoją działalność charytatywną został nominowany do miana Człowiekiem roku 2014 w plebiscycie Gazety Pomorskiej.
6. Grzegorz Kapica - zawodnik takich klubów jak: Szombierki Bytom, Lech Poznań, Ruch Chorzów czy CS Sedan. Król strzelców rozgrywek ligi piłki nożnej (sezon 1981/82) z 15 golami na koncie w barwach Szombierek. Mistrz Polski: Lech Poznań (1983/84), Ruch Chorzów (1988/89). Zdobywca Pucharu Polski z Lechem (1983/84). Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Chojniczanka pod wodzą Grzegorza Kapicy debiutowała w II. lidze zachodniej, na początek remisując 1-1 z Polonią Słubice, którą szkoleniowiec ze Śląska prowadził przed przyjściem do Chojnic. Pierwsza runda pod dowództwem byłego króla strzelców Ekstraklasy była niezwykle udana. Po 18. kolejkach Chojniczanka zajmowała 4. miejsce w tabeli i traciła zaledwie trzy punkty do miejsca premiowanego awansem. Ostatecznie w inauguracyjnym sezonie żółto-biało-czerwoni zajęli ósme miejsce, co i tak zostało potraktowane jako sukces. Jesień w sezonie 2011/2012 znów przyniosła kibicom wiele radości, bo drużyna zimę spędziła na 4. miejscu mając tyle samo punktów co drugi Chrobry Głogów. Niestety wiosna zaczęła się od falstartu. Porażka z Rakowem Częstochowa, remis z Górnikiem Wałbrzych, a przede wszystkim przegrane derby z Bytovią Bytów przyczyniły się do zakończenia współpracy z trenerem. Obecnie pełni funkcję skauta Ruchu Chorzów.
7. Czesław Jarzembiński - wychowanek Chojniczanki. Od 1976 roku rozpoczął grę i treningi w drużynach młodzieżowych. W 1978 roku powołany do I zespołu Chojniczanki. Był zawodnikiem rezerwowym w pamiętnym meczu z Widzewen Łódź. Trener drużyn młodzieżowych w Chojniczance i Kolejarzu Chojnice, w którym również trenował I zespół. Wychował wielu zawodników, którzy później trafiali do pierwszego zespołu Chojniczanki. Aktualnie trener rocznika 2004 Chojniczanki, z którym przewodzi w tabeli Ligi Juniorów D2 grupa IV Gdańsk.
8. Sławomir Jankowski - mgr wychowania fizycznego. Od 1994 roku nauczyciel w SP nr 4 w Chojnicach. Od 1981 roku rozpoczął treningi i grę w Chojniczance w młodzikach młodszych. Od 1989 roku grał w obronie w I drużynie Chojniczanki. Wywalczył awans i grał również z Chojniczanką w III lidze. W 1994 roku roku rozpoczął pracę trenerską. Wyszkolił młodzieżowych reprezentantów Polski Jacka Józwę i Krzysztofa Kokosińskiego. Z juniorami w 1997 i 1999 roku zdobył Puchar Polski Juniorów województwa bydgoskiego. Od wiosny 2001 przejął I zespół Chojniczanki w III lidze. Jesienią tego roku zdobył Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim po zwycięstwie 4:0 nad Olimpią Sztum. Drużynę seniorów prowadził do maja 2002 roku. Prowadząc drużyny młodzieżowe, wychował wielu zawodników. Aktualnie trener rocznika 2002 Chojniczanki, który lideruje w tabeli Pomorskiej Ligi Juniorów C2.
9. Maciej Chrzanowski - były bramkarz Zagłębia Piechcin, Unii Janikowo, Pałuczanki Żnin i Lecha Poznań. Licencjonowany manager FIFA od 2012 roku trwale związany z "Chojniczanką" Chojnice. W MKS-ie pełnił i nadal pełni funkcję dyrektora sportowego. Między innymi dzięki jego trafnym decyzjom i wytrwałości w dążeniu do celu Chojniczanka uzyskała awans do finału Pucharu Polski i zajęła 5. miejsce w I lidze w sezonie 2014/2015. To również za jego kadencji po raz pierwszy w historii awansowała do I. ligi, gdzie skutecznie broni swego miejsca już trzeci sezon. Niepodważalny fundament drużyny i współ-autor największego sukcesu Chojniczanki.
10. Andrzej Borowski - urodzony w Chojnicach, napastnik MKS-u. W drużynie seniorskiej zadebiutował w sezonie 1991/1992. Dwa lata później w klasie okręgowej zdobył 24 bramki . Jego snajperskie umiejętności zostały zauważone przez działaczy Widzewa Łódź. W sezonie 1998/99 reprezentował barwy łódzkiego klubu. Z Widzewem zdobył wicemistrzostwo Polski. Następnie powrócił do Chojniczanki. W sezonie 1999/2000 zdobył 51 bramek. Kolejny sezon przyniósł 56 trafień i awans do trzeciej ligi. Również w trzeciej lidze nie zawodził skutecznością w sezonie 2001/2002 strzelając 23 gole. W kolejnych latach reprezentował barwy kilku pomorskich klubów, lecz od roku 2006 grał już tylko dla Chojniczanki. W oficjalnych meczach zdobył blisko 500 bramek!
Złota Odznaka - "Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej"
11. Ryszard Rutkowski - w latach 1968 1988 grał jako bramkarz w różnych drużynach od trampkarza do seniorów MKS "Chojniczanka", w tym przez osiem lat w I drużynie seniorów. W 1987 roku rozpoczął pracę trenerską w drużynach młodzieżowych i szkolenie specjalistyczne bramkarzy w "Chojniczance", "Kolejarzu" i "Jantarze" Pawłowo. Od 2006 roku zajmuje się szkoleniem w nowo powstałym klubie "Charzykowianka".
12. Mariusz Pawlak - obrońca. W swojej karierze piłkarskiej rozegrał 224 spotkania w Ekstraklasie. Jego debiut w I lidze nastąpił w dniu 29 lipca 1995 roku w meczu pomiędzy Lechią Gdańsk a Śląskiem Wrocław. Jednak to z Polonią Warszawa odniósł największe sukcesy w historii klubu: Mistrzostwo Polski, Puchar Ligi i Superpuchar w roku 2000 oraz Puchar Polski w 2001 r. Z Konwiktorskiej przeszedł w 2002 r., do Dyskobolii Grodzisk Wlkp. W 2008 roku ponownie wrócił do Polonii gdzie został grającym asystentem trenera. Karierę piłkarską zakończył w Olimpii Grudziądz. W 2011 roku zadebiutował jako trener drugoligowego Znicza Pruszków, z którym w sezonie 2011/12 wywalczył czwarte miejsce w lidze. 1 lipca 2012 roku został trenerem II ligowej Chojniczanki, z którą w sezonie 2012/2013 otworzył nowy rozdział w historii klubu - awans do I ligi. W sezonie 2014/2015 doprowadził Chojniczankę do 5 miejsca w I lidze, by już w następnym wywindować swoją drużynę do finału Pucharu Polski.
13. Stanisław Kuczkowski - w 1974 roku rozpoczął grę w I drużynie seniorów. Z Chojniczanką grał w III lidze, oraz w meczach centralnego szczebla Pucharu Polski z Widzewem Łódź. Po zakończeniu gry w I drużynie występował jeszcze w rezerwach Kolejarza Chojnice oraz pełnił funkcję kierownika I drużyny u trenerów Janusza Fabicha, Sławomira Jankowskiego i Andrzeja Biangi.
14. Józef Kołak - absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, mgr.inż. Mechanik. Pracę zawodową związał z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Chojnicach, którego od 1999 roku jest dyrektorem. W 1996 roku jako radny Chojnic został oddelegowany do pracy w zarządzie MKS-u. W latach 1997 2006 pełnił funkcję prezesa klubu. W trakcie jego kadencji wszystkie drużyny otrzymały sponsora.
15. Jerzy Dończyk - swoją karierę sportową związał z boksem, występując w ringu w latach 1954 1968 stoczył 170 walk. W 1955 roku został mistrzem Polski ze zrzeszenia "Start". W grudniu 1957 roku, występując w wadze koguciej reprezentował Polskę w spotkaniu z Węgrami. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej został trenerem boksu, między innymi w Chojniczance oraz działaczem sportowym. Przez 30 lat pełnił funkcję kierownika sekcji boksu, członka zarządu klubu i członka komisji rewizyjnej.
Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej.
16. Kazimierz Świergiel - obrońca. Od 1952 do 1990 roku pracował jako nauczyciel. Od 1 września 1948 roku rozpoczął grę w Chojniczance, początkowo w drużynie juniorów, następnie w I drużynie Chojniczanki. Zakończył grę w piłkę w sezonie 1964 1965.
17. Leszek Szadłowski - związany z Chojniczanką od 1980 roku jako działacz. Od 1985 kierownik drużyny młodzików, juniorów, która wywalczyła awans do makroregionu. Od 1997 r. kierownik drużyny seniorów, która w sezonie 2000/2001 wywalczyła awans do III ligi. Od 1996 roku do 2004 sekretarz klubu. Organizator licznych turniejów w piłce halowej o mistrzostwo Chojnic.
18. Jan Synoradzki - jeden z najlepszych zawodników w historii Chojniczanki. W 1992 roku otrzymał nagrodę w plebiscycie kibiców na najlepszego piłkarza MKS-u na 60 lecie klubu. W drużynie seniorów zadebiutował w wieku 16 lat. W 1980 roku został najlepszym strzelcem drużyny, zdobywając 17 goli. W pamiętnym meczu z Widzewem Łódź w 1981 roku, strzelił bramkę na 1:0 dla Chojniczanki. W swoich szeregach chciały go mieć takie kluby jak Lechia Gdańsk, GKS Katowice, Arka Gdynia czy Zawisza Bydgoszcz jednak wolał pozostać w Chojnicach. W kolejnych latach również nie próżnował zdobywając kilkadziesiąt bramek dla Chojniczanki. W 1985 roku zadebiutował w I lidze, w barwach Bałtyku Gdynia. Karierę zmuszony był zakończyć w 1987 roku. Zawsze był oddany Chojniczance, a najlepszym tego dowodem były baraże ze Stalą Jezierzyce o III ligę w 1984 roku. Pan Jan nie mogąc znieść niekorzystnego wyniku dla Chojniczanki, zdjął gips z okaleczonej nogi i w drugiej połowie zdobył 3 bramki przesądzając o awansie swojej drużyny.
19. Wiesław Piekarski - w 1969 roku rozpoczął treningi w drużynie młodzików. W piłkę nożną grał do 1998 roku. W latach 1975-1977 członek kadry województwa bydgoskiego. W Chojniczance grał w latach 1969 1980 oraz 1984 1992 w III i IV lidze. W latach 1980 1982 w trakcie służby wojskowej grał w Zawiszy Bydgoszcz. Następnie przez dwa lata w trzecioligowej Wdzie Świecie i przez kolejne dwa lata w trzecioligowym Stomilu Grudziądz. W latach 1993 1998 w IV i V ligowym Kolejarzu Chojnice. Od 2000 roku rozpoczął pracę jako szkoleniowiec w Kolejarzu Chojnice i Charzykowiance. W 2006 roku podjął treningi rocznika 1997 w Chojniczance z którymi wywalczył awans do Pomorskiej Ligi Juniorów. Aktualnie szkoleniowiec rocznika 2002 Chojniczanki.
20. Jan Młynarz - mgr inż. Budowy maszyn, absolwent Politechniki Poznańskiej. W latach 1960 1965 studiował i przez osiem lat pracował w Starogardzie Gdańskim jako szef produkcji i główny technolog. W 1972 roku podjął pracę w nowo otwartym Mostostalu Chojnice, początkowo jako zastępca kierownika produkcji, zastępca dyrektora, a przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję dyrektora naczelnego do emerytury w 1990 roku. W latach 1974 1978 pełnił funkcję prezesa MKS Chojniczanka. W trakcie studiów uprawiał lekkoatletykę, zostając wicemistrzem powiatu Szamotuły w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.
21. Józef Dalecki - stoper słynący z doskonałej gry głową. Mgr inż. chemik. Kończąc studia w Szczecinie, grał w Chojniczance. Pracował w Bydgoskich zakładach Fotochemicznych Foton. Rozpoczął treningi w Chojniczance w juniorach przed II wojną światową. W seniorskiej drużynie grał w latach 1945 1951.
Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej
22. Arseniusz Finster - burmistrz miasta Chojnice od 1998 roku. Sympatyk Chojniczanki od zawsze. Od lat gorąco wspiera nasz klub. To za jego staraniem miasto przeprowadziło: remont kapitalny stadionu, budowę oświetlenia boiska oraz unowocześnienie monitoringu obiektu., To dzięki niemu Chojniczanka mogła piąć się na sam szczyt. Przyczynił się do współfinansowania przez miasto drużyn młodzieżowych, oraz stypendiów dla I ligowej drużyny. Stał się niepodważalnym fundamentem spektakularnego sukcesu Chojniczanki.
23. Tadeusz Stencel - treningi w Chojniczance rozpoczął w 1956 roku. Jako osiemnastolatek zadebiutował w pierwszym zespole seniorów. Podczas służby wojskowej reprezentował barwy Lechii Szczecinek. W Szczecinku stawiał również pierwsze kroki jako bokser. W 1968 roku wrócił do Chojniczanki. Apogeum jego piłkarskiej kariery przypadło na sezon 1971/72, kiedy wraz z MKS-em święcił sukcesy na centralnym szczeblu Pucharu Polski. W barwach Chojniczanki grał do 1973 roku na pozycji bocznego obrońcy bądź stopera. Pomimo gry w liniach defensywnych zdobył dla swojego klubu ponad dziewięćdziesiąt bramek. Grając w Chojniczance otrzymywał wiele propozycji z innych klubów, lecz do końca pozostał jej wierny. W wieku 27 lat zakończył piłkarską karierę, jednak nie opuścił boiska i już w 1973 roku zadebiutował jako sędzia. Ogółem przesędziował 852 mecze. W połowie lat 90-tych został sponsorem drużyn młodzieżowych oraz członkiem komisji rewizyjnej Chojniczanki. Później został członkiem zarządu klubu. Pracując wiele lat w zarządzie, uczynił wiele by wyprowadzić Chojniczankę z licznych długów. Bez niego z pewnością Chojniczanka nie byłaby dziś w I lidze.
24. Zdzisław Łasicki - magister wychowania fizycznego, nauczyciel, absolwent AWF-u w Poznaniu. Związany z Chojniczanką od 1962 roku. W 1976 roku rozpoczął pracę szkoleniową. Trenerem w drużynach młodzieżowych był przez przeszło 30 lat. W 1999 roku z rocznikiem 1984 zdobył tytuł mistrza województwa bydgoskiego młodzików starszych. Był trenerem i wychowawcą szeregu utalentowanych zawodników. W latach 1989 2008 był aktywnym działaczem Chojniczanki. Po zakończeniu pracy szkoleniowej w 2006 roku został kierownikiem I drużyny seniorów. Jako kierownik drużyny wspólnie z trenerem Leszkiem Szankiem awansował kolejno z V do IV,III i II ligi, a także z trenerem Mariuszem Pawlakiem uzyskał awans do I ligi.
25. Ryszard Synoradzki - treningi i grę w piłkę nożną podjął w 1964 roku w drużynie trampkarzy Chojniczanki. W 1969 roku z drużyną trenowaną przez Konrada Skibę zdobywa Puchar Polski na szczeblu województwa bydgoskiego, pokonują 1:0 Junaka Włocławek. OD 1971 roku grał drużynie seniorskiej. Brał udział w meczach z Zagłębiem Sosnowiec i Widzewem Łódź w rozgrywkach Pucharu Polski. Wywalczył z trenerem Marianem Misztą awans do III ligi. Grę zakończył w 1990 roku. W 1980 roku rozpoczął pracę trenerską, szkoląc drużyny młodzieżowe i przez krótki okres I drużynę. Pracę szkoleniową zakończył w 1996 roku.
26. Leszek Szank - mgr wychowania fizycznego. Trener UEFA A, manager piłki nożnej, absolwent poznańskiego AWF-u . Nauczyciel SP nr 3 w Chojnicach. Grę w Chojniczance rozpoczął w 1979 roku w drużynie juniorów i seniorów, grając w III lidze. W latach 1988-1989 podczas studiów grał w SHR Wojcieszyce III liga. Po skończonych studiach powrócił do Chojnic i do gry w Chojniczance jako grający trener, uzyskując dwukrotny awans do III ligi. W latach 1993 2001 prowadził Kolejarz Chojnice jako grający trener uzyskując awans do V ligi. W latach 2002-2003 prowadził Agrę Ostrowite, z którą również awansował do V ligi. W 2006 roku rozpoczął pracę trenerską w Chojniczance z grupami młodzieżowymi, uzyskując awanse do najwyższych klas rozgrywkowych województwa. Do 2009 roku był jej pierwszym trenerem uzyskując awanse do IV i III ligi. Następnie jako drugi trener wraz ze Sławomirem Suchomskim awansuje do II ligi. Na stanowisku drugiego trenera pracował także u boku trenera Grzegorza Kapicy, Mirosława Hajdo i Mariuszem Pawlakiem. Z ostatnim uzyskał awans do I ligi. Od sezonu 15/16 pracę drugiego trenera łączy ze stanowiskiem szkoleniowca drużyny rezerw.
Brązowy medal "Za wybitne osiągnięcia w rozwoju Piłki Nożnej"
27. Marek Wielewicki - już jako dziewięcioletni brzdąc rozpoczął swoją piłkarską przygodę w Chojniczance. Występował w niej do 1981 roku. Zdobył m.in. mistrzostwo województwa bydgoskiego w rozgrywkach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. W 1981 roku przeszedł do Zawiszy Bydgoszcz. W klubie tym osiągnął szereg wartoścowych wyników. Trzykrotnie grał w drużynie, która wygrała Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego, a w roku 1981 z juniorami bydgoskiego klubu święcił zdobycie Klubowego Mistrzostwa Polski Juniorów. Opromieniony mistrzowskim sukcesem powrócił na kolejne dwa sezony do Chojnic (1984 1985). W 1985 roku został zawodnikiem Arki Gdynia, której barwy reprezentował aż w 121 meczach ligowych i pucharowych (II i III liga). Należał do najskuteczniejszych snajperów gdyńskiego klubu strzelił w czasie występów dla Arki 35 bramek. Przygodę z Arką zakończył w 1989 roku. Przez kolejne dwa sezony był piłkarzem Bałtyku Gdynia. W roku 1991 ponownie zameldował się w Chojnicach. Jako absolwent AWF-u i trener II klasy był grającym trenerem Chojniczanki. W latach 1995 1998 szkolił piłkarzy Piasta Człuchów, kolejno pracował jako trener Kolejarza Chojnice (1998 1999), by w roku 2000 ponownie związać się z Chojniczanką.
28. Marek Szank - trener II klasy. W sezonie 1978- 1979 rozpoczął grę w juniorach Chojniczanki. Przez 21. lat grał w piłkę nożną w MKS "Chojniczanka". W latach 1980 1985 grał w I drużynie, występując w III lidze oraz w meczu 1/16 Pucharu Polski 31 października 1981 z ówczesnym mistrzem Polski Widzewem Łódź. Karierę zawodniczą ukończył w 1999 roku w drużynie Piasta Człuchów (III liga). W latach 1990 1995 prezes MKS Chojniczanka. W 1998 roku rozpoczął pracę trenerską w drużynach juniorów. Jest jedynym członkiem Chojniczanki, który był zawodnikiem, trenerem i prezesem. W okresie 2007 2009 związał się również z piłką halową w Red Devils, prowadząc drużyny juniorów i seniorów. Obecnie jest trenerem ekstraklasowej drużyny futsalu Red Devils Chojnice.
29. Gerard Orłowski - w latach 1958 1960 grał w drużynie juniorów w Chojniczance oraz w kadrze województwa bydgoskiego. Przez rok występował również na pozycji prawoskrzydłowego w I drużynie seniorów. Po zdaniu matury podjął i ukończył studia na Politechnice w Gdańsku i rozpoczął pracę w Chojnickim Przedsiębiorstwie Remontowo Montażowym Przemysłu Ziemniaczanego w Chojnicach, a następnie do emerytury pracował jako inżynier w Zrembie Chojnice. Podczas studiów w Gdańsku, w marcu 1962 został sędzią piłkarskim. Przez 32 lata sędziował 1374 spotkania piłkarskie, w tym zawody II i III ligi. Po zakończeniu kariery sędziowskiej został obserwatorem III ligi, oceniając pracę sędziów w latach 1995 2008 w 489 spotkaniach piłkarskich.
30. Bogdan Duraj - właściciel kilku podmiotów gospodarczych. Rozpoczynał treningi i grę w Chojniczance, którą zakończył z powodu kontuzji. Działacz piłkarski. Były wiceprezes Chojniczanki, członek zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, założyciel klubu Holiday Chojnice w futsalu, który zdobył m.in. Puchar Polski. Członek Komisji Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłki Halowej.
Srebrny medal - "Za wybitne osiągnięcia w rozwoju Piłki Nożnej"
31. Alojzy Wielewicki - związany z Chojniczanką od 1947 roku. Już po dwóch latach treningu święcił pierwszy sukces. Z juniorami Chojniczanki zdobył wicemistrzostwo Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (rok 1949). Po osiągnięciu wieku seniora grał przez kilkanaście lat w pierwszej i drugiej drużynie seniorów chojnickiego klubu. Buty zawiesił ostatecznie na kołku w roku 1960. Po zakończeniu kariery piłkarskiej włączył się w nurt działalności społecznej w piłce nożnej. W latach 1960 1992 sprawował funkcję kierownika pierwszego zespołu seniorów bądź kierował drużyną juniorów starszych. Za zasługi w pracy zawodowej i pracy społecznej został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej.
32. Bernard Dalecki - lewoskrzydłowy "torpeda, po którego strzale piłka siatki w bramce rwała". Lekarz medycyny, ginekolog. W 1937 roku rozpoczął treningi i grę w drużynie juniorów. Od 1939 do 1950 roku podstawowy zawodnik I drużyny seniorów. Po zakończeniu czynnego uprawiania piłki nożnej był lekarzem sportowym klubu. W 1945 roku był członkiem zarządu reaktywującym działalność klubu po II wojnie światowej. Jest najstarszym z obecnie żyjących zawodników Chojniczanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska