
Obłędny zapach wanilii w ogrodzie dzięki odżywce do heliotropu. Użyj jej w marcu!
Heliotrop lubi ciepło i promienie słoneczne – najlepiej rośnie w temperaturze 18–25°C. Bardzo źle znosi niskie temperatury, już nawet mały przymrozek może go zniszczyć. Dlatego wysadzaj go do gruntu dopiero po zimnej Zośce (po 15 maja). A już jesienią przenieś roślinę do pomieszczenia, by uchronić ją przed zgubnym wpływem niskich temperatur.

Warunki uprawy heliotropu - kwitnienie i przycinanie
Regularne uszczykiwanie wierzchołków heliotropu pobudza krzewienie i zapobiega nadmiernemu wyciąganiu się rośliny. Trzeba to robić najpóźniej od kwietnia.
Usuwanie przekwitłych kwiatów wydłuża okres kwitnienia.

Domowy nawóz do heliotropu
Heliotrop, jak każda roślina, potrzebuje składników odżywczych, by wzrastać i kwitnąć. Jednak uważaj - heliotrop jest wrażliwy na nadmiar azotu. Zbyt duża jego ilość sprawi, że roślina będzie bujnie rosła, ale kosztem kwiatów (nie będzie wytwarzać zawiązków kwiatów). Te domowe nawozy są źródłem (oprócz azotu) wapnia, potasu i fosforu, niezbędnych m.in. do kwitnienia rośliny - zobacz na następnym slajdzie.

Domowy nawóz do heliotropu
Fusy z kawy – świetnie zakwaszają glebę i dostarczają azotu, co wspiera bujny wzrost. Można je dodawać bezpośrednio do ziemi lub podlewać wodą z ich dodatkiem.
Skorupki jajek – dostarczają wapnia, który wzmacnia łodygi. Najlepiej zmielić je na proszek i wymieszać z ziemią lub zrobić z nich "herbatkę" (zalane wodą i odstawione na kilka dni).
Wyciąg ze skórek bananów – bogaty w potas i fosfor, wspomaga kwitnienie. Można zalewać wodą i podlewać heliotrop raz na dwa tygodnie.
Napar z pokrzywy – naturalny nawóz pełen minerałów, wzmacnia roślinę i chroni przed szkodnikami. Należy mocno rozcieńczyć przed podlewaniem (proporcja 1:10).