
KROK 2. Do słoika wrzucamy na przemian ogórki, obrane ząbki czosnku i baldachimy kopru. Można dodać kilka świeżych gałązek kopru - dla wyjątkowego zapachu. Ogórków małosolnych nie trzeba układać tak ciasno, jak ogórki kiszone.

KROK 3. Zagotowujemy wodę z solą kamienną niejodowaną do przetworów. Ilość wody i soli zależy od pojemności słoika lub naczynia kamionkowego. Uniwersalna proporcja to jedna czubata łyżka soli na 1 litr wody. Posolonym wrzątkiem zalewamy ogórki. Woda powinna przykrywać ogórki w całości, dzięki temu pozostaną one twarde i chrupiące.

KROK 4. Ogórki dociskamy talerzykiem na który kładziemy wypatrzony kamień lub słoik z wodą. Chodzi o to, by ogórki były dobrze dociśnięte. Słoika nie zakręcamy, można całość przykryć np. ściereczką kuchenną. Stawiamy w miejscu, gdzie nie padają promienie słoneczne, które mogą spowodować gnicie ogórków. Już następnego dnia zalewa powinna się zrobić mętna - ogórki stają się gotowe do spożycia.

Tak przygotowane ogórki małosolne można zjeść już po 24 godzinach od przyrządzenia. Po 48 godzinach od przyrządzenia należy je już przełożyć do mniejszego słoika, zalać tą samą zalewą i wstawić do lodówki, gdzie mogą stać do 7 dni.