Co prawda w ostatnich dniach spadł deszcz. Ale intensywne, krótkotrwałe opady nie poprawiają sytuacji hydrologicznej. Dlatego też w niektórych gminach w powiecie włocławskim już wystosowane zostały apele o ograniczenie zużycia wody. Ba, wydane zostały zarządzenia w tej sprawie.
Takie zarządzenie wydał już na początku czerwca wójt gminy Choceń Roman Nowakowski. Dotyczy ono wprowadzenia ograniczeń w zakresie korzystania z wody z gminnej sieci wodociągowej. Zgodnie z tym rozporządzeniem obowiązek ograniczenia podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, terenów zielonych na terenie gminy Choceń obowiązuje od 7 czerwca do 31 sierpnia br. w godzinach od 6:00 do 22:00. Podlewać zatem można w godzinach od 22.00 do 6.00.
Podobne rozporządzenie wydał także 14 czerwca burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński. Bo także wprowadza ograniczenia w zakresie korzystania z wody z gminnej sieci wodociągowej. Obowiązek ograniczenia podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, upraw w tunelach foliowych, trawników i terenów zielonych na terenie gminy Chodecz obowiązuje od 14 czerwca w godzinach od 6:00 do 22:00. Wobec tego, do takich celów jak podlewanie, z wody można korzystać w godzinach od 22/00 do 6.00.
Władze gminy Baruchowo zwróciły się na razie z apelem do mieszkańców o ograniczenie podlewania. - W trosce o zapewnienie mieszkańcom gminy Baruchowo nieprzerwanej dostawy wody do celów socjalno bytowych, apelujemy o ograniczenie podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, terenów zielonych na terenie gminy Baruchowo w godzinach od 06:00 do 22:00 - czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy w Baruchowie. Jak podkreślają władze gminy, ograniczenie zużycia zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w dostawie wody do celów bytowych w gospodarstwach domowych.
Jak najlepiej zadbać o wodę? Hydrolodzy od dawna wskazują, żeby nie podlewać ogródków wodą wodociągową, ponieważ służy ona przede wszystkim celom bytowym mieszkańców. Musimy łapać deszczówkę, nawet w proste beczki i to z niej korzystać do podlewania roślin. W tym względzie przoduje gmina Lubanie, która dofinansowuje zakup beczek w ramach programu "Łap deszczówkę".
