To kolejny rok, kiedy gmina Lubanie postanawia dofinansować zbieranie deszczówki. Władze gminy bowiem mają świadomość, że w ten sposób mogą zoszczędzić mieszkańcy, a przy tym poprawia się lokalna retencja wody.
Nabór wniosków do kolejnej już edycji programu "Złap deszczówkę rozpoczął się w tej gminie 23 lutego i potrwa do 30 kwietnia tego roku. Na czym polega? Gmina udziela mieszkańcom dotacji na zakup i wykonanie przydomowych instalacji związanych z zagospodarowaniem wód opadowych lub remont dotychczasowej instalacji. Bo to jest także sposób na ochronę zasobów wodnych - poprzez gromadzenie wód opadowych w miejscu ich powstania.
Program umożliwia więc mieszkańcom efektywne gospodarowanie wodą opadową na własnej posesji. I cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak powiedziała nam wójt Larysa Krzyżańska, od roku 2020 dotacje na zakup zbiorników do gromadzenia wody deszczowej otrzymało już 83 mieszkańców gminy.
Dodajmy, że w większości miast i gmin wody opadowe trafiają zwykle bezpośrednio do kanalizacji lub cieków wodnych. Ale dzięki niewielkim inwestycjom darmową deszczówką można zastąpić nawet połowę wody wodociągowej zużywanej w gospodarstwie domowym.
Mieszkańcy wykorzystują więc zgromadzoną wodę deszczową np. do podlewania roślin, podczas prac ogrodowych, do mycia pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, prania, spłukiwania oraz mycia samochodów.
W tym roku gmina Lubanie przeznaczyła na dotacje do programu "Złap deszczówkę" 10 tysięcy złotych. Maksymalna kwota wsparcia to 100 procent kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 złotych. Żeby uzyskać dotację trzeba być właścicielem domu lub mieszkania lub mieć inny tytuł prawny do nieruchomości na terenie gminy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Lubaniu.
Program ochrony zasobów wodnych "Łap deszczówkę" nie jest jedynym programem ekologicznym w gminie Lubanie.
