Targi odbywają się na terenie gołuchowskiego Ośrodka Kultury Leśnej, położonego 17 km od Kalisza. Wśród wystawców oprócz firm oferujących najnowsze technologie, sprzęt, nowe odmiany roślin i wszystko, co związane jest z szeroko pojętą branżą ogrodniczą, znajdą się także instytucje działające na rzecz rolnictwa, agencje rządowe, a także instytuty naukowe.
Własne punkty konsultacyjne będą miały między innymi Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W ich punktach konsultacyjnych naukowcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad.
Nie zabraknie też nowinej. Wśród wieluznajdą się m.in. truskawki uprawiane w rynnach, czy zioła rosnące w tunelach foliowych. Te ostatnie zaprezentują między innymi firmy angielskie i amerykańskie.
Krajowym, ale innowacyjnym, prostym, pomysłowym i użytecznym urządzeniem jest ekopielnik, który usuwa chwasty i aplikuje do ziemi nawozy, eliminując konieczność stosowania oprysków i ręcznego pielenia. To ciekawe rozwiązanie, które powinno zainteresować nie tylko właścicieli gospodarstw ekologicznych, ale także innych producentów warzyw, truskawek, ziół, a nawet tytoniu.
- Nasza oferta skierowana jest nie tylko do ogrodników, ale także producentów warzyw gruntowych, sadowników oraz rolników, którzy znajdą propozycje alternatywnych źródeł dochodu ze swoich gospodarstw - zachwala dyrektor targów Stanisław Zabarski.
Rolników powinny zainteresować również prezentowane w Gołuchowie wyniki badań przeprowadzonych przez Zakład Doświadczalny Oceny Odmian COBORU. Pozwolą one na wybór najlepszych odmian zbóż, ziemniaków, kukurydzy i roślin strączkowych.
Z kolei sadownicy będą mieli okazję zapoznać się m.in. z nowymi odmianami drzew owocowych.
- W kontekście nowych uregulowań prawnych, interesująca będzie oferta nowych rozwiązań ochrony roślin w gruncie i pod osłonami - dodaje dyr. Zabarski.
Uczestnicy imprezy tradycyjnie będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad naukowców i prawnika, a także wziąć udział w seminariach fachowych. Do dyspozycji wszystkich zwiedzających będą naukowcy praktycy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytutu Ochrony Roślin - PIB, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, WODR, WIORiN, Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej, którzy pomogą rozwiązać problemy związane z produkcją.
Goście targów będą mieli też okazję zwiedzić położony po sąsiedzku zamek Czartoryskich, w którym 12 września odbędzie się finałowa gala IX edycji konkursu Wzorowy Ogrodnik. Spośród zgłoszonych wcześniej kandydatów zostaną wyłonieni zwycięzcy w sześciu kategoriach: warzywnictwo pod osłonami,warzywnictwo gruntowe,rośliny ozdobne pod osłonami,sadownictwo,szkółkarstwo roślin ozdobnych oraz w kategorii specjalnej.
Zaplanowano też kilkanaście wykładów, seminariów i prezentacji
Organizatorami imprezy są: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa - Oddział w Kaliszu i Polski Związek Ogrodniczy, a patronem prasowym "Głos Wielkopolski".
Targi odbędą się 12 i 13 września od 10 do 16. Wstęp jest wolny
Jak dojechać?