https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W maju mniej deszczu i cieplej. Taka prognoza nie ucieszy kujawsko-pomorskich rolników

Lucyna Talaśka-Klich
Sady jabłoniowe też potrzebowały deszczu
Sady jabłoniowe też potrzebowały deszczu Lucyna Talaśka-Klich
Pod koniec drugiej dekady kwietnia popadało w niektórych częściach woj. kujawsko-pomorskiego. Niestety nie wszędzie spadł deszcz, którego tak potrzebują uprawy. Maj zapowiada się cieplejszy i bardziej suchy.

Spis treści

- W Wielkanoc spadło u nas około 10 mm deszczu. Zboża i rzepaki na razie wyglądają rewelacyjnie - stwierdził Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, rolnik z Radzicza (pow. nakielski). - Jakie są rokowania dotyczące uprawy rzepaku będziemy wiedzieć za około trzy tygodnie, po kwitnieniu.

Rolnicy nie wszędzie doczekali się deszczu

- Deszcz był bardzo potrzebny - stwierdził Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (pow. bydgoski). W jego okolicy deszczomierze wskazały ostatnio 12 mm opadów i na szczęście obyło się bez gradobicia.

A krótko przed Wielkanocą grad padał m.in. w gm. Koronowo. W niektórych sadach zaszkodził np. kwitnącym czereśniom.

- Nas opady znowu ominęły - tak 22 kwietnia powiedział Rafał Grochowalski, sadownik z miejscowości Zduny (pow. brodnicki). - Ostatnie opady to maksymalnie trzy milimetry deszczu. Takie większe wystąpiły miesiąc temu. Gradobicia na szczęście nie było, ale fala wiosennych przymrozków niestety nas nie ominęła.

Przymrozki poczyniły straty m.in. w gruszach, czereśniach i niektórych odmianach jabłoni. - Pomimo tego, że kwiaty były jeszcze w pączkach, to i tak zostały zniszczone - dodał sadownik z pow. brodnickiego, który podkreślił, że brak wilgoci to w ich okolicy wciąż duży problem.

Prognoza dla regionu nie jest korzystna

Co będzie w kolejnych tygodniach i miesiącach? Jak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej (dotyczącej temperatury i opadu na maj 2025 r. – sierpień 2025 r.) przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej -PIB w najbliższych miesiącach może dojść do szybszej utraty wilgoci.

Bo w maju miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej (z lat 1991-2020), ale na północnym zachodzie i zachodzie kraju możliwa suma poniżej normy.

Zatem mniej opadów może być m.in. w woj. kujawsko-pomorskim. W dodatku w całym kraju w maju średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. W Kujawsko-Pomorskiem, (dla Torunia) ta średnia norma to w maju 13 stop. C, zaś temperatura prognozowana to 14,2 stop. C.

Z kolei w czerwcu - jak wynika z prognozy IMGW - w woj. kujawsko-pomorskim jest szansa na opady w normie, ale średnia temperatura będzie powyżej normy.

Istotny jest rozkład opadów, a nie tylko ich ilość

Rolnicy zwracają uwagę, że nawet jeśli opady będą w normie, to nie gwarantuje to równomiernego rozkładu opadów. Np. woda z deszczu nawalnego szybko spływa po gruncie.

- Cóż, anomalie pogodowe stają się normą i musimy się do tego przyzwyczaić - dodał Paweł Pączka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska