Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogrodzenie przy Szkole Podstawowej nr 2 we Włocławku zostało zniszczone

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wandale zniszczyli ogrodzenie SP nr 2
Wandale zniszczyli ogrodzenie SP nr 2 GM
Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 we Włocławku zniszczono część ogrodzenia. Sprawa została zgłoszona do Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Dyrekcja zaznacza, że to nie pierwszy akt wandalizmu na terenie szkoły. Z podobnymi problemami borykają się również inne placówki edukacyjne w mieście.

Spis treści

Wandale zniszczyli część ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 2 we Włocławku

W jeden z sierpniowych weekendów (25 sierpnia 2023) wandale zniszczyli część ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków we Włocławku – po stronie od Przedszkola Publicznego nr 35, na samym końcu terenu szkolnego. Część płotu jest powyginana, a kolejna przewrócona. Z informacji przekazanych przez dyrekcję szkoły przy ul. Żytniej 47 wynika, że po weekendzie placówkę odwiedzili strażnicy miejscy informując, że przejeżdżając w pobliżu, zauważyli zniszczenia. Szkoła już o nich oczywiście wiedziała i zgłosiła sprawę do włocławskiego ratusza.

- Akty wandalizmu zgłosiliśmy pisemnie do Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta – informuje Magdalena Lewandowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 we Włocławku i dodaje, że płot nie nadaje się do naprawy, trzeba zrobić go na nowo. - Była komisja, która to sprawdziła. Teraz czekamy na dalszy ciąg sprawy.

Teren jest ogólnodostępny. Akty wandalizmu powtarzają się

Nie były to pierwsze zniszczenia, jakich wandale dopuścili się na terenie SP nr 2. Dyrektorka podstawówki przy ul. Żytniej podkreśla, że szkoła niestety często spotyka się z aktami wandalizmu na swoim terenie, który jest miejscem ogólnodostępnym dla włocławian i nie jest monitorowany.

- Mamy niszczone boisko, mamy notorycznie wyciąganą kostkę z boiska szkolnego, mamy wyciętą część siatki – wylicza Magdalena Lewandowska. - Boisko jest ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców.

W 2022 roku wandale zniszczyli boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 we Włocławku

Warto zaznaczyć, że nie tylko szkoła przy ul. Żytniej boryka się ze zniszczeniami, których dopuszczają się chuliganie. Do aktów wandalizmu dochodzi także na terenie innych placówek oświatowych i placach zabaw. Przypomnijmy chociażby zniszczenie kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 23 we Włocławku, do którego doszło w lipcu 2022 roku. Zniszczono wtedy trybuny, zerwano siatki z bramek, na terenie boiska pełno było śmieci i butelek, także po alkoholu. Nie była to pierwsza taka sytuacja na terenie szkoły!

„Nie takie jest przeznaczenie tego miejsca! Jeśli nie potraficie korzystać z obiektu sportowego przy naszej szkole, prosimy nie przychodzić i nie przebywać na terenie naszej placówki!!!” - apelowała – po ubiegłorocznym zdarzeniu - SP nr 23 we wpisie na Facebooku.

Celowe działanie lub użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem

Przypomnijmy też, że w 2022 roku Monika Jabłońska, zastępca prezydenta Włocławka, również przekazała nam, że na terenie szkół, przedszkoli i placach zabaw dochodzi do licznych zniszczeń spowodowanych działaniem wandali. Zniszczenia najczęściej spowodowane są celowym działaniem lub użytkowaniem niezgodnym z przeznaczeniem, np. wykorzystaniem urządzeń dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym przez nastolatków lub osoby dorosłe. Niewłaściwe użytkowanie nasila się wieczorami oraz w weekendy, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte. Masowe jest również zaśmiecanie terenów placówek edukacyjnych.

Trwa głosowanie...

Czy Twoja praca sprawia Ci przyjemność?

Przypomnijmy również, że z przesłanych latem 2022 roku przez Monikę Jabłońska informacji wynikało, że w ostatnim czasie najczęstsze akty wandalizmu dotyczyły, m. in. placu zabaw Przedszkola Publicznego nr 9 przy ul. Łanowej, placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 22 przy ul. Promiennej, Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Wiejskiej oraz nowego kompleksu sportowego II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Uroczej. Inwestycje te powstały w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego lub w ramach programu „Radosna Szkoła” (plac zabaw przy SP 12).

Akty wandalizmu na osiedlowych placach zabaw we Włocławku

Do aktów wandalizmu dochodzi również na miejskich placach zabaw na osiedlach. Koszty związane z utrzymaniem miejskich placów zabaw zlokalizowanych na terenach ogólnodostępnych (z wyłączeniem placów zabaw przy przedszkolach i jednostkach oświatowych) od 2021 roku wyniosły łącznie 26 046,48 zł - 20 548,38 zł w 2021 i 5 498,10 zł w 2022 (dane z lipca 2022 roku). Na wspomnianą kwotę składają się koszty związane z zakupem i wymianą uszkodzonych elementów (m. in. liny, przeplotnie, ślizg zjeżdżalni), zakup piasku do piaskownic oraz nawierzchni placów zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska