MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromna siła niżu Zeynep. Duże zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskim [zdjęcia]

Ponad 100 interwencji podejmowali w nocy strażacy na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
Ponad 100 interwencji podejmowali w nocy strażacy na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. PSP Toruń
Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych Zeynep (inna stosowana nazwa to Eunice) dotarł w rejon Polski i wywołuje huraganowe porywy wiatru. Jednym z regionów, które najmocniej odczuwają przejście niżu jest Kujawsko-Pomorskie. Porywy wiatru w regionie przekroczyły 100 km/h. Notowane są duże szkody, strażacy podejmują mnóstwo interwencji. Poniżej treść ostrzeżeń, mapy oraz najważniejsze informacje na temat sytuacji pogodowej.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Polska znalazła się pod wpływem niżu Zeynep (Eunice). Niż wędruje w kierunku wschodnim i w nocy z piątku na sobotę przyniósł do Polski bardzo silny wiatr. Wcześniej spowodował spore zniszczenia, m.in. na Wyspach Brytyjskich, gdzie odnotowano cztery ofiary śmiertelne. Portal internetowy bild.de informował w nocy o trzech ofiarach w Niemczech.

IMGW - ostrzeżenie dla woj. kujawsko-pomorskiego

Początkowo miało trzeci - najwyższy stopień, w ciągu dnia IMGW obniżyło je do drugiego stopnia. Alertami objęto cały kraj. Treść komunikatu dla swojego powiatu znajdziesz na stronie IMGW pod tym adresem.

Cyklon Zeynep (Eunice) - zachowajcie ostrożność

Zachowajcie ostrożność, zabezpieczcie przedmioty, które mogą odlecieć i wyrządzić komuś krzywdę. Jeśli nie musicie - nie wychodźcie z domu i zrezygnujcie z podróży. Wiatr o tej sile z łatwością może zerwać dach budynku, czy przewrócić drzewo.

Aktualizacja godz. 21:30

Numer alarmowy 112 działa. Usunięte zostały usterki, które miały wpływ na poprawne funkcjonowanie numeru 112. W sobotę (19 lutego) Centra Powiadamiania Ratunkowego przyjęły rekordową liczbę zgłoszeń. W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie. W związku z dużą liczbą zgłoszeń wpływających do operatorów numeru alarmowego 112 występowały problemy z połączeniem się z Centrami Powiadamiania Ratunkowego. Ze statystyk wynika, że do wszystkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) wpływa średnio od 55 do 60 tys. zgłoszeń w ciągu doby. W sobotę od północy tylko do godziny 16:00 ze względu na trudną sytuację pogodową zanotowano aż 180 tys. zgłoszeń.

Aktualizacja godz. 21:15

Początkowo pozbawionych prądu było ok. 115 tys. odbiorców w naszym regionie, obecnie bez zasilania jest 57 tys. odbiorców. - Dziękuję firmom energetycznym Enea i Energa SA, które intensywnie pracują nad przywróceniem zasilania u wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystkie brygady pogotowia energetycznego są w terenie i pracują - mówi wojewoda.

Aktualizacja godz. 21:10

Służby w naszym regionie przyjęły około 4 tys. zgłoszeń dotyczących wichury. Ponad 500 dotyczyło uszkodzonych dachów, a 61 zerwanych dachów. Odnotowano także powalone drzewa, zablokowane drogi, zerwane trakcje linii energetycznych, problemy z łącznością telefonii komórkowych.

Aktualizacja godz. 21:00

Bardzo dziękuję wszystkim służbom – w szczególności funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za pełne zaangażowanie oraz profesjonalne interwencje podejmowane w związku z wichurami, które ostatniej doby przeszły przez województwo - napisał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Aktualizacja godz. 19:50

W powiecie świeckim porywy wiatru przekraczały momentalnie 100 km/h. Wiele gospodarstw nie miało prądu. Były też problemy z dodzwonieniem się do służb. Nietypową interwencję strażacy przeprowadzili w Laskowicach, gdzie użyczyli agregatu do podtrzymania działania respiratora. W Świeciu wiatr zerwał elewację na jednej ze ścian nowego bloku na osiedlu Marianki. Na cmentarzu połamane drzewa poniszczyły nagrobki. W Świekatowie uszkodzony został dach poczty, a w Wyrwie przez brak prądu nie mógł dalej pojechać pociąg pasażerski. - Tylko w Polskim Stwolnie dach został całkowicie zerwany. W innych przypadkach były jedynie powyrywane poszczególne elementy - mówi Adam Gwizdała. - W Warlubiu runęła stodoła. Ale nie był to nowoczesny budynek - dodaje Paweł Puchowski.

Aktualizacja godz. 19:00

Miasta i wsie bez prądu, powalone drzewa, uszkodzone budynki – to bilans szkód, które wyrządziła potężna wichury nad powiatem sępoleńskim. Do godz. 18:00 strażacy interweniowali ponad 80 razy. - Wyjeżdżaliśmy do powalonych drzew, uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych, mieszkalnych i użyteczności publicznej, mi. in. na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie. Przeważająca ilość zdarzeń była na terenie gminy Więcbork – informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie.

Aktualizacja godz. 17.30

Gmina Koronowo częściowo nadal jest bez prądu i częściowo - wody.

- Od stron Sępólna Krajeńskiego poprzewracały się słupy wysokiego napięcia, gminę Koronowo zasila teraz elektrownia Samociążek. Z informacji od operatora, prąd ma stopniowo wracać od godz. 18.30 (tam gdzie go jeszcze nie ma) - informuje Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa.

Aktualizacja godz. 15.43
Awaria numeru alarmowego 112 w całej Polsce! Mieszkańcy w całym kraju mają problemy z dodzwonieniem się na numer ratunkowy 112. Czas dodzwonienia się często wynosi kilka minut. Zdarzają się też przypadki, że operatorzy w ogóle nie mogą się zalogować do systemu. Przyczyną awarii może być nadmierne obciążenie związane z falą zgłoszeń o szkodach powstałych w wyniku wichur.

Aktualizacja godz. 15.40
Już prawie 300 interwencji straży pożarnej na terenie Torunia i całego powiatu toruńskiego. Większość z nich dotyczy uszkodzonych dachów, przewróconych drzew, porozrzucanych konarów. W mieście wciąż słychać syreny wozów strażackich, które wyruszają do kolejnych interwencji. Na szczęście nie ma strat w ludziach. Największe starty poniosło Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu. Przewrócone drzewa uszkodziły budynki placówki. Na szczęście nic nie stało się zwierzakom, które przebywały w ośrodku.

Aktualizacja godz. 15.30
Leśniczy w Grudziądzu apeluje: - Nie wchodźcie do lasu!
Wichura bardzo duże szkody poczyniła w grudziądzkim lesie komunalnym. - Są setki przewróconych i połamanych drzew. Apeluję, aby dziś i w najbliższych dniach nie wchodzić do naszych lasów - apeluje Mateusz Cieślakiewicz, kierownik referatu Lasy Komunalne w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu. Złamane gałęzie wiszą na drzewach, w każdej chwili mogą spaść. - Do ich usuwania przystąpimy tak szybko jak to możliwe, ale na pewno potrwa to kilka dni. Na razie jest niebezpiecznie - mówi Cieślakiewicz.

Aktualizacja godz. 13.30
- Informuję, że w związku z trudną sytuacją pogodową i wichurami przechodzącymi przez województwo kujawsko-pomorskie zwołałem dziś na godz. 16:00 sztab kryzysowy online ze służbami mundurowymi. O godz. 17:00 odbędzie się sztab kryzysowy z samorządowcami - napisał na Facebooku Mikołaj Bogdanowicz.

Aktualizacja godz. 13.29
Dramatyczny wpis na FB Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza, który informuje: "Szanowni Mieszkańcy‼️ Z uwagi na bardzo silne podmuchy wiatrów praktycznie w całym Mieście nie ma prądu. Poprzewracane drzewa odcięły źródła zasilania i brak jest wody na osiedlu Strzemięcin. Strażacy od rana interweniowali już około 200 razy, wszystkie służby pracują na bieżąco. Kochani zostańcie w domach i dbajcie o swoje bezpieczeństwo."

Aktualizacja godz. 13.24
Korek na wyjeździe z Bydgoszczy w kierunku Torunia - na DK 80 przewróciło się drzewo. - Przeszkoda jest już usunięta, korek powinien niebawem się rozładować - informuje asp. sztab. Piotr Duziak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Aktualizacja godz. 13:25
Strażacy z powiatu żnińskiego kolejny raz wzywani byli do pomocy. W sumie mieli aż 128 zdarzeń przez noc z piątku na sobotę i przez pierwszą część dnia w sobotę (19 lutego).
- Głównie były to drzewa, konary zagrażające budynkom, pozrywane dachy i dachówki - opowiada ktp. Łukasz Adamowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

Tym razem wiatr szalał także na terenie gminy Łabiszyn. Zablokowana i nieprzejezdna była droga wojewódzka do Jeżewa. Tam drzewo pękło, oparło się o drugie i zerwana została linia energetyczna. Z tego co udało nam się ustalić trasa nie była przejezdna w nocy i w sobotę rano. Służby mogły przystąpić do działań dopiero, kiedy wiatr nieco zmalał na sile.
Uszkodzony został także częściowo dach na młynie w Łabiszynie. Gmina Łabiszyn wydała komunikat, w którym poinformowała, że w związku z uszkodzeniem pokrycia na dachu młyna odcinek ulicy Mickiewicza, od pomnika żołnierzy radzieckich przy skrzyżowaniu z DW 254, do skrzyżowania z ul. Parkową został wyłączony z ruchu.

Aktualizacja ostrzeżeń meteo
Aktualizacja ostrzeżeń meteo przed silnym wiatrem dla zachodniej Polski stopień ostrzeżenia został obniżony z 3 na 1 do 90 km/h. 3 stopień ostrzeżeń pozostał dla Wybrzeża i kilku powiatów woj. warmińsko-mazurskim - do 130 km/h. Reszta obszaru kraju 2 stopień - do 110 km/h.

Aktualizacja godz. 13
Do strażaków docierają sygnały o kłopotach z połączeniami pod numerem alarmowym 112 - z uwagi na bardzo dużą liczbę zgłoszeń w całym kraju. Czas zgłoszenia się operatora numeru alarmowego może się wydłużyć. - Pamiętajcie, by zgłaszać zdarzenia mogące wywoływać realne zagrożenie dla zdrowia bądź życia! - apelują strażacy.

Aktualizacja godz. 12.52
W Bydgoszczy wichura zerwała wiele sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowanych ulic. Na ul. Toruńskiej na wysokości zajezdni MZK na torowisko tramwajowe przewróciło się drzewo. Wprowadzono komunikację zastępczą. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia w tym miejscu.

Inne drzewo przewróciło się na ul. Zachemowskiej, blokując wejście na teren ogródków działkowych. Powalone drzewo zablokowało ruch na dwóch pasach na ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy między Osielskiem a Bydgoszczą.

Aktualizacja godz. 12.41
W powiecie radziejowskim jest ponad 30 zdarzeń - poinformował Maciej Górecki, rzecznik PSP w Radziejowie.

Aktualizacja godz. 12.24
Jak przekazał Mariusz Bladoszewski, rzecznik Straży Pożarnej we Włocławku bilans związany z burzami i nawałnicami, którzy przeszły w nocy przez Włocławek i powiat włocławski to 18 zdarzeń.

- 13 miało miejsce w powiecie włocławskim, a 5 w mieście. Przede wszystkim naderwane są dachy budynków, uszkodzone tzw. wiatrołomy czyli drzewa połamane silnym wiatrem. Zagrażają też gałęzie pochylone nad budynkami - mówi Mariusz Bladoszewski. - To bilans nocy, ale od godziny 10 wiatr znów się nasilił. Mamy kolejne zgłoszenia.

M.in. na ul. Grodzkiej we Włocławku zerwany został dach na budynku mieszkalnym. Podobnie, jak na budynku mieszkalnym w Brześciu Kujawskim przy ul. Okrzei.

W godzinach 8-12 zanotowano 55 zdarzeń we Włocławku i powiecie włocławskim. Uszkodzony jest m. in. dach w Zespole Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu Marysinie

Aktualizacja godz. 12.20
Do tej pory strażacy z Grudziądza odnotowali ponad 170 interwencji. Cały czas spływają kolejne zgłoszenia. Prądu nie ma w wielu miejscach Grudziądza - m.in. w centrum, na Rządzu, Strzemięcinie. Nie działa sygnalizacja świetlna na kilku głównych skrzyżowaniach.

Aktualizacja godz. 12.10
Straż pożarna interweniuje na terenie całego powiatu inowrocławskiego. Tam zgłoszeń niebawem będzie około 100. Usuwane są połamane drzewa. Strażacy pomagają też mieszkańcom domów, w których uszkodzone zostały dachy lub uszkodzeniu uległy elewacje.

Aktualizacja godz. 11.55
Niestety, potężny żywioł przechodzący przez Polskę sieje nie tylko ogromne zniszczenia, ale stanowi również zagrożenie dla zdrowia i życia. Na terenie województw wielkopolskiego (miejscowość Babi Dwór) i lubelskiego (Międzyrzec Polski) doszło do wypadków, w których śmierć poniosły dwie osoby. W obu przypadkach na samochody powaliło się drzewo. W całym kraju strażacy otrzymali już ponad 7000 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew i uszkodzonych budynków.

Bydgoscy strażacy cały czas usuwają skutki wichur, które w ostatnich godzinach przeszły przez Bydgoszcz oraz powiat bydgoski.

Niż Zeynep szaleje. W Bydgoszczy uszkodzone dachy i porozrzu...

Aktualizacja godz. 11.45
Strażacy z Bydgoszczy i okolicach mają już ponad 150 zgłoszeń. Na skutek silnie wiejącego wiatru w kilku miejscach naderwane zostały opierzenia dachów, gdzieniegdzie uszkodzone zostały też banery reklamowe. Strażacy otrzymali również wiele zgłoszeń o połamanych drzewach, które przewróciły się na chodniki i jezdnie. Czytelnicy informują nas również, że na wielu osiedlach wiatr porozrzucał pojemniki na śmieci. W bloku przy ul. Wojska Polskiego 32 w Bydgoszczy, na wysokości pierwszej klatki na skutek silnego wiatru, oderwana została część pokrycia dachu. Do podobnej sytuacji doszło przy ul. Skłodowskiej-Curie, gdzie pod wpływem wiatru zaczęło zrywać blachę na dachu. Strażacy szybko jednak pojawili się na miejscu, odcięli blachę i zabezpieczyli dach.

Aktualizacja godz. 11.40
W samym Grudziądzu przed godziną 10 powalone drzewo zablokowało linię kolejową w pobliżu dworca głównego. Prądu nie ma w wielu miejscach Grudziądza - m.in. w centrum, na Rządzu, Strzemięcinie. Nie działa sygnalizacja świetlna na kilku głównych skrzyżowaniach. W rejonie Jeziora Rudnickiego w Grudziądzu drzewo przewróciło się na domek letniskowy. Wiatr zerwał też część pokrycia dachu budynku na terenie plaży miejskiej. W Szczepankach w gminie Łasin drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny.

Aktualizacja godz. 11.35
Wiele osób w powiecie grudziądzkim nie ma prądu. Awarie odnotowano m.in. w: okolicy Radzynia Chełmińskiego, Białym Borze, Wałdowie Szlacheckim, Piaskach, Turznicach, Kobylance, Gaci, Maruszy, Dusocinie, Leśniewie, Lisich Kątach, Mokrem, Świerkocinie, Wielkim Wełczu, Zakurzewie, Rogóźnie, Kłódce.

Aktualizacja godz. 11.30
Koszmarne skutki wichury w Toruniu. Na terenie całego miasta poprzewracane są drzewa, po ulicach walają się oderwane fragmenty billboardów, śmieci... Strażacy w mieście i powiecie interweniowali już ponad 100 razy. Drzewa spadły również na karetki w toruńskiej stacji pogotowie przy ul. Grudziądzkiej. Wichura, która przeszła przez całe Kujawsko-Pomorskie nie oszczędziła nawet Miejskiego Schroniska dla Zwierząt. Dokonała ogromnych zniszczeń na terenie placówki.

Aktualizacja godz. 11.18
Bydgoszcz. Po zerwaniu sieci na ul. Toruńskiej, linia nr 7 kierowana jest do pętli na Kapuściskach przez rondo Kujawskie. Linia nr 6 z Bielaw i 8 z Rycerksiej są kierowane do pętli przy Bałtyckiej. Wprowadzono autobusową komunikację zastępczą w kierunku Łęgnowa - informuje ZDMiKP.

Aktualizacja, godz. 11.07
Strażacy w całej Polsce od północy do godziny 9.00 w sobotę odebrali ponad 6300 zgłoszeń. Jak informuje PSP, już dwie osoby poniosły śmierć w Polsce w wyniku wichur.

Aktualizacja, godz. 8.00
Silny wiatr powoduje szkody w regionie. Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na DK 10. OSP Solec Kujawski informuje, że na jadący samochód ciężarowy spadło drzewo, które spowodowało zakleszczenie kierowcy w kabinie. Aby uwolnić mężczyznę strażacy wspólnie ze strażakami KM PSP Toruń musieli użyć sprzętu hydraulicznego. Mężczyzna z obrażeniami ciała został zabrany przez ZRM do szpitala. Strażacy z Solca donoszą, że dojazd służb ratunkowych uniemożliwiało kilka dużych drzew blokujących całkowicie drogę. Strażacy aby ratować życie zakleszczonego kierowcy musieli w błyskawicznym tempie udrożnić drogę.

Kilkaset metrów od pierwszego wypadku doszło do kolejnego zdarzenia - tym razem drzewo spadło na maskę oraz szybę jadącego samochodu osobowego. Na szczęście osoby podróżujące tym pojazdem nie doznały obrażeń ciała - mówią strażacy.

Aktualizacja, godz. 4.00:
W całym województwie kujawsko-pomorskim porywy wiatru przekraczają 75 km/h. Do godziny 03:30 najsilniejsze porywy w województwie kujawsko-pomorskim zanotowano na stacjach w powiecie nakielskim - 102 km/h, w Toruniu - 95 km/h oraz w powiecie lipnowskim - 94 km/h. Silny wiatr będzie się utrzymywał do godzin popołudniowych. Prędkość wiatru będzie wzrastać do wartości zaprognozowanych w ostrzeżeniu - informuje IMGW.

Symulacja porywów wiatru w Polsce na interaktywnej mapie portalu windy.com:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ogromna siła niżu Zeynep. Duże zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskim [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska