- Młyny Rothera znajdują się w samym sercu Wyspy Młyńskiej. Z naszego punktu widokowego można podziwiać Bydgoszcz. A teraz zapraszamy także do spojrzenia na Wyspę i miasto z zupełnie innej perspektywy. Instalacja artystyczna ma być pretekstem do rozważań na temat miasta przyszłości. Jak będzie wyglądała Bydgoszcz za 100 lat? Czy będziemy potrafili rozwijać ją z poszanowaniem dla przyrody? Czy idea „inteligentnych miast” to tylko utopia? - mówi Katarzyna Plucińska, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.
Zobaczyć Bydgoszcz przyszłości i siebie w lustrzanej kuli „Oko na Wyspę”
Artystyczna instalacja, o której mowa, nazywa się „Oko na Wyspę, 2022” i ma kształt lśniącej, lustrzanej kuli z rozmieszczonymi dookoła wizjerami. Zaglądając przez każdy z wizjerów, można odkrywać futurystyczną wizji naszego miasta. Autorami instalacji są bydgoscy artyści związani z grupą Czarny Karzeł - Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak.
– Chcieliśmy zrobić coś lekkiego i zaskakującego, ale też abstrakcyjnego. Inspiracją była dla nas alternatywna wizja Wyspy, którą postanowiliśmy zamknąć w środku kuli. Do kuli można zajrzeć, każdy może zobaczyć coś innego w zależności od tego, w który wizjer spojrzy. Na powierzchni można zobaczyć siebie, bo kula jest lustrzana, a kto wie, może i swoją przyszłość. Dla uważnych, na powierzchni kuli został zapisany pierwszy kontakt z „kosmitami” zrejestrowany w roku 1977 przy pomocy radioteleskopu. Miejcie Oko na Wyspę! - wyjaśnia Marta Filipiak.
Polecamy także
Martę Filipiak zdążyliśmy już poznać jako producentkę i autorkę kostiumów i scenografii filmowych, jest także pomysłodawczynią i główną organizatorką Festiwalu OKO NIGDY NIE ŚPI. Łukasz Owczarzak - współtwórca instalacji - jest natomiast fotografem, operatorem i specjalistą od postprodukcji filmowej.
Wizję bydgoskich artystów technologicznie wykonała bydgoska firma z branży filmowej
Jak zdradzają Młyny, instalację artystyczną „Oko na Wyspę, 2022” wykonała firma technologiczna z Bydgoszczy, która wykorzystując możliwości jakie daje robotyka i automatyka, ma w swoim portfolio budowę precyzyjnych urządzeń filmowych i ruchomych scenografii zrealizowanych na potrzeby promocji filmów Netflix, jak: Armia Umarłych czy Nie patrz w górę. Mowa o Blackfish Studio.
Instalację „Oko na Wyspę” znajdziecie w holu głównym Młynów Rothera (wejście od strony ul. Mennica). Z instalacji można korzystać bezpłatnie w godzinach otwarcia Młynów, czyli:
- od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-18.00,
- od piątku do niedzieli 12.00-20.00)
- „Oko na Wyspę, 2022” dostępne jest do 31 marca 2023 r.
