Zobacz jak powstaje piwo i posłuchaj o browarnictwie
Skąd pochodzi złoty trunek z pianką? Taką wiedzę możemy uzyskać w zabytkowej kamienicy w Toruniu, przy ulicy Szczytnej 15. Piwowar z toruńskiego browaru oprowadza gości i opowiada jak powstaje piwo.
A zaczyna się od słodu i warzenia. - Miesza się wodę ze słodem i kilkakrotnie podgrzewa. W późniejszym etapie następuje proces chmielenia - wyjaśnia Ewa Gralikowska z Centrum Promocji i Reklamy Piotr Florek w Bydgoszczy, agencji promującej imprezę. - Proces ten trwa około siedmiu godzin i jest uzależniony od gatunku trunku. Następnie, całość transportowana jest do tanków fermentacyjnych. Proces fermentacji przebiega od czterech do dziesięciu dni. Na tym etapie dodaje się drożdże. Po upływie kilku dni piwo trafia do zbiorników, gdzie musi leżakować minimum dwadzieścia jeden dni. Od momentu wrzucenia słodu do zakończenia procesu mija około dwudziestu ośmiu dni.
Piwo w toruńskim browarze warzone jest w sposób naturalny, co powoduje, że czasami na wywarzenie piwa potrzeba kilku dni więcej. Można poczekać nawet tyle, gdy czeka przyjemność degustacji.
Jak powstaje piwo
fot. nadesłane
Zdradzają sekrety bawarskich festiwali
Jakie? - Pochodzenie charakterystycznego zapachu warzonego piwa, historia skórzanych spodenek z klapą zamiast rozporka, różnice w kuchni polskiej i bawarskiej czy specjalne wiązania w kobiecych strojach - wymienia Gralikowska. - Wątków jest wiele a chętnych do opowiadania o ciekawostkach związanych ze świętem piwa nie brakuje. Okazuje się, że święto piwa to nie tylko frajda dla miłośników nowych, ciekawych smaków ale też dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś nowego na temat tego tak popularnego w Bawarii święta.
