Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijczycy? U nas jest ich wielu

Dariusz Guzowski
fot. Alicja Wesołowska
Wychował już 7 laureatów i 16 finalistów największych konkursów. Teraz jego uczniowie odnoszą kolejne sukcesy. Jak on to robi? - Po prostu: to się samo udaje - uśmiecha się Marek Beyger.

Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu odnoszą niemałe sukcesy, startując w olimpiadach przedmiotowych. Nauczycielem, który wychowuje olimpijczyków jest Marek Beyger.

W tym roku dwóch jego podopiecznych odebrało stypendium Ministra Edukacji Narodowej, a kolejny otrzymał indeks Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ukoronowaniem kilkuletnich sukcesów będzie zorganizowanie w tym roku w "Wazównie" centralnego finału olimpiady "Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku."

W ubiegłym tygodniu dwóch absolwentów "Wazówny" razem z rodzicami, dyrektorem szkoły, Zbigniewem Winiarskim i swoim nauczycielem wiedzy o społeczeństwie spotkało się w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim. Kamil Kowalski i Michał Kropkowski odebrali tam stypendia Ministra Edukacji Narodowej.
Z województwa kujawsko-pomorskiego wpłynęło 200 wniosków o przyznanie tego stypendium. Otrzymało je 16 osób.

Tylko trzy szkoły z województwa mogą poszczycić się tym, że mają po dwóch stypendystów, są to golubsko-dobrzyńska "Wazówna", toruńskie Gimnazjum i Liceum Akademickie oraz bydgoskie Liceum Ogólnokształcące nr 6.

- Uczniowie uhonorowani stypendium ministra to wychowankowie naszego gimnazjum, a później liceum - mówi Marek Beyger. - Każdy z nich był laureatem i podwójnym finalistą olimpiad przedmiotowych.

Ucząc się w gimnazjum wchodzili do finałów konkursu o Unii Europejskiej, "Potyczki z Klio", wojewódzkiego konkursu historycznego i konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym. W liceum Michał został laureatem Olimpiady Wiedzy o UE, był też jej finalistą. Podobnie jak olimpiady "Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku".

Natomiast Kamil był laureatem i finalistą tej olimpiady. Był także w finale Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

W gronie wybitnych absolwentów "Wazówny" znalazł się także Sebastian Warlikowski. Za zwycięstwa w olimpiadach otrzymał indeks na historię, rozpoczął naukę na UKSW. Znalazł się wśród wyróżnionych studentów, którzy za wysokie wyniki, zdobyte podczas rekrutacji na studia, odbierali w tym roku indeksy z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego koledzy Michał i Kamil też studiują, obydwaj wybrali indeksy na stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

W tym roku odbędzie się X edycja Ogólnopolskiej Olimpiady "Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku." Do tej pory 9 finałów zorganizowano w Warszawie. W tym czasie "Wazówna" miała tam 11 finalistów i 3 laureatów.
Szkoła zostanie teraz wyróżniona i właśnie tu zostaną zwieńczone tegoroczne zmagania olimpijskie. W marcu do Golubia-Dobrzynia przyjedzie 250 uczniów i nauczycieli. Finał olimpiady odbędzie się pod kierunkiem profesorów z czterech uniwersytetów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska