Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Omikron w Kujawsko-Pomorskiem. Rośnie liczba zakażonych, punkty wymazowe pracują dłużej

Roman Laudański
Roman Laudański
- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa obecnie 69 stacjonarnych punktów wymazowych – przypomina Barbara Nawrocka. - Ponadto w województwie funkcjonuje 11 transportów sanitarnych oraz 13 mobilnych zespołów wymazowych
- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa obecnie 69 stacjonarnych punktów wymazowych – przypomina Barbara Nawrocka. - Ponadto w województwie funkcjonuje 11 transportów sanitarnych oraz 13 mobilnych zespołów wymazowych Adam Szczęśniak
Do tej pory trzynaście aptek w regionie zadeklarowało gotowość do wykonywania testów antygenowych. Sześć z nich zgłosiło, że są już gotowe do testowania. To apteki w Grudziądzu oraz w miejscowościach: Gruta, Chodecz, Kowal, Radziejów i Włocławek.

- Prosimy, aby osoby zainteresowane wykonaniem testu antygenowego w aptece sprawdziły, czy apteka dysponuje już testami i w jakich godzinach wykonuje bezpłatne testy antygenowe w kierunku koronawirusa – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. (Aktualizowany raz dziennie wykaz aptek znajduje się na stronie pacjent.gov.pl). Nabór kolejnych aptek trwa. 

- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa obecnie 69 stacjonarnych punktów wymazowych – przypomina Barbara Nawrocka. - Od poniedziałku przybyło pięć nowych, od początku roku dwadzieścia siedem (wykaz na stronie www.nfz-bydgoszcz.pl). Kolejne trzy zostaną uruchomione jeszcze w tym tygodniu. Ponadto w województwie funkcjonuje 11 transportów sanitarnych oraz 13 mobilnych zespołów wymazowych. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem wszystkie punkty wydłużają godziny pracy, aby każdy chętny mógł zgłosić się na wymaz w dogodnym dla siebie czasie. 

Przewodnik dla pacjentów

NFZ przygotował przewodnik dla pacjentów, których „dopadła” infekcja i nie wiedzą co mają zrobić.
Oto podstawowe rady:

  • Nigdy nie lekceważ objawów choroby. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to zwykłe przeziębienie, powinieneś to sprawdzić. Być może są to pierwsze symptomy groźnych chorób: grypy lub COVID-19.
  • Pamiętaj! Część chorób, szczególnie w pierwszym stadium rozwoju, daje podobne objawy, dlatego musisz upewnić się, co ci dolega. Jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem możesz samodzielnie zapisać się na test w kierunku SARS-CoV-2.
  • Jeśli podejrzewasz, że twój zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez internet. Na test w kierunku koronawirusa możesz zapisać również swoje dziecko. Z formularza online mogą skorzystać również współdomownicy osoby zakażonej, którzy mimo szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca, muszą się poddać testowi na obecność koronawirusa.
  • W momencie zlecenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostajesz objęty kwarantanną.  Pozytywny wynik oznacza, że jesteś zakażony koronawirusem. Twoja kwarantanna automatycznie zmienia się w izolację. Izolacja trwa 10 dni, licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Negatywny wynik oznacza, że nie jesteś zakażony i zostajesz zwolniony z kwarantanny.

Testy w aptekach

Testy dobywają się m.in. W Aptece Królewskiej w Chodczu. - Od soboty testujemy pacjentów – mówi Halina Leśnik, farmaceuta. - Jest zainteresowanie, pacjenci przyjeżdżają do nas nawet z Włocławka. Byłam chyba jedną z pierwszych osób, które w Polsce wyszczepiły pacjenta. Mamy jeszcze apteki w Zachodniopomorskiem. Pacjentów w Chodczu testujemy tylko w soboty. Zgłosiło się ok. 70 osób. W Wolinie w czwartek przetestowaliśmy tylko osiem osób, w piątek było już 56 osób, a w poniedziałek już 71 chętnych na testy. Co mamy z uczestnictwa w tej akcji? Pieniądze są niewielkie. Liczy się rozwój, podniesienie naszego prestiżu. Każdy farmaceuta jest dobrze wyszkolony, ma ogromną wiedzę. Wchodzi właśnie pilotaż z opieki farmaceutycznej, zapisałam się na takie studia podyplomowe, żeby pomóc pacjentowi w terapii lekowej oraz odżywianiu.

- Na szczepienia i testy nie patrzę pod kątem finansowym. Bardziej liczy się to, że mogę dać coś z siebie. W czymś mogę pomóc. Może inni farmaceuci boją się testowania? Ja jestem odważna. Każde wyzwanie jest dla mnie rozwojem. Zagrożenie jest, ale każda apteka ma dwa wejścia. Jedno dla pacjentów, drugie dla personelu i dostaw. Chyba każda apteka w Polsce byłaby w stanie zorganizować taki punkt. Jak na tak mały punkt jest zainteresowanie – mówi Agnieszka Niedzin, kierownik Apteki Św. Jana w Grucie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska