O reelekcję w wyborach do Sejmu ubiega się Krzysztof Brejza, reprezentujący PO. Cztery lata temu w Okręgu Wyborczym nr 4, obejmującym część woj. kujawsko-pomorskiego startował z 7 miejsca. Obecnie otrzymał "czwórkę".
Liderem listy PSL w naszym okręgu jest Eugeniusz Kłopotek, dyrektor Zakładu Zootechnicznego w Kołudzie Wielkiej. Ludowców będą też reprezentować Aleksandra Szubarga-Dworek z Janikowa, sekretarz powiatu, Andrzej Sieradzki z Kruszwicy, dyrektor miejscowego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, radny powiatowy i Eligiusz Patalas z Inowrocławia, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego.
Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na posła jest m.in. Edmund Mikołajczak, historyk i regionalista, emerytowany nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kasprowicza. Przypomnijmy, że w ub. roku, jako kandydat PiS, ubiegał się o mandat radnego sejmiku województwa, ale bez powodzenia. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy do Sejmu jest również Maciej Szota (Solidarna Polska), w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący Rady Miasta Inowrocławia. W listopadzie ub. r. startował do rady powiatu. Nie uzyskał jednak mandatu.
Z powiatu inowrocławskiego na posła startować będzie jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości również Wojciech Niemczyk z Janikowa.
Na liście Zjednoczonej Lewicy znajdują się zaś nazwiska Włodzimierza Figasa, Anny Ludwiskiej-Kaweckiej, Hanny Rydzik i Wiesławy Arent - wszyscy zameldowani w Inowrocławiu oraz Waldemara Kubiaka ze Złotnik Kuj. i Józefa Frontczaka z Dąbrowy Biskupiej. Dodajmy, że W. Arent będzie startowała w pow. żnińskim - pracuje w Piechcinie.
Lista wyborcza partii KORWIN w bydgoskim okręgu jest już znana. Pow. inowrocławski ma trzech reprezentantów. Są to: Dorota Paprzycka i Dorota Wiśniewska z Inowrocławia oraz Kamil Politowicz ze Złotnik Kuj. Z kolei na liście Ruchu Pawła Kukiza znajdują się m.in. Marek Browiński z Inowrocławia i Tomasz Majewski z Gniewkowa.
Mandat posła w Okręgu Wyborczym nr 10 uzyska 12 osób.
Do Senatu zaś, obejmującym Okręg Wyborczy nr 10 (obejmuje powiaty inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński) kandydatami są Jerzy Gawęda, przewodniczący inowrocławskiego koła PiS i przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Inowrocławskich Kopalniach Soli "Solino" SA, także radny powiatowy oraz Jacek Olech, reprezentujący PSL, radny powiatowy z tego stronnictwa i Mieczysław Piwowar, inowrocławski przedsiębiorca . Ten ostatni w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrował komitet wyborczy pod nazwą "Piwowar 15 Stop Korupcji". Jeśli chodzi o Jacka Olecha, to będzie jego drugi start w wyborach parlamentarnych. Przed czterema laty, startując do Sejmu z Ruchu Palikota, uzyskał drugi wynik na liście RP.
Niewątpliwie największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Senatu ma Jan Rulewski z Klubu Platformy Obywatelskiej, legendarny działacz "Solidarności" z Bydgoszczy. W poprzednich wyborach uzyskał mandat z liczbą 61026 głosów. O ponad 25 tys. głosów wyprzedził Urszulę Iwicką, inowrocławiankę, reprezentującą wówczas SLD.
Zapewne jutro lub pojutrze poznamy wszystkie nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu. 25 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Czytaj: Anny Bańkowskiej nie będzie na liście do Sejmu? Posłanka nie chce już startować
W ławach nowego parlamentu nie zasiądzie już Anna Bańkowska, mocna twarz SLD, związana przed laty z Inowrocławiem. Mimo nacisku władz partii podtrzymała swe stanowisko o rezygnacji ze startu w wyborach. Anna Bańkowska pracowała w Sejmie 24 lata. Należała do aktywnych posłów, m.in. w obecnej kadencji jako wiceprzewodnicząca komisji polityki społecznej i rodziny, wniosła znaczący wkład w przygotowanie projektu pięciu ustaw, często składała interpelacje.
Jakie są motywy rezygnacji Anny Bańkowskiej z kontynuowania kariery parlamentarnej? Posłanka nie ukrywa, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na merytoryczną pracę w Sejmie. Poza tym, po skończeniu 69 lat, pragnie odpocząć i więcej czasu poświęcić rodzinie.
Andrzej Duda do Polaków w Londynie: Nie śmiałem apelować do was o powrót. Ale wierzę w zmianę, wideo: TVN24/x-news