
Co ważne, wezwanie do zapłaty zaległości dostaną głównie te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. Natomiast wezwanie nie przyjdzie do tych, którzy w ogóle nie zarejestrowali odbiorników. Nawet, jeśli nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece poczty.

Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania wpłaty RTV. Do tego dochodzą też koszty egzekucji zaległości.

W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu Ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 i Nr 65 poz.727).
Zgodnie z art. 56 Ordynacji Podatkowej, wysokość stawki odsetek za zwłokę wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami o NBP, którą ogłasza minister właściwy do spraw finansów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski".

Obecnie najwyższy możliwy dług abonamentowy wynosi prawie 1500 zł.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2021 roku? Zobacz w dalszej części galerii.