Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni mogą otrzymać powołanie do wojska. Armia szuka specjalistów. Zobacz, czy możesz być na liście

OPRAC.: mm
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku nawet 200 tysięcy osób może spodziewać się powołania do wojska. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Wojsko szuka specjalistów o określonych kwalifikacjach, które mogłyby przydać się w polskiej armii. Zobacz, kto może spodziewać się powołania na ćwiczenia wojskowe.

Na takie zawody jest zapotrzebowanie w polskim wojsku

Coroczne powołania i ćwiczenia wojskowe mają zachęcać do wstąpienia do armii i pozostania w niej. Obecnie czynną służbę wojskową pełni około 187 tysięcy osób.

Oprócz kwalifikacji wojskowej, którą przechodzi każdy mężczyzna po ukończeniu 19 lat o powołaniu do wojska lub na ćwiczenia wojskowe może decydować zawód, jaki wykonuje dana osoba. W polskiej armii jest bowiem pożądana grupa osób o konkretnych umiejętnościach.

Powołania do wojska rezerwistów. Oni mogą dostać wezwanie na ćwiczenia

Lista zawodów, jaka jest potrzebna w wojsku jest długa. Są na niej przedstawiciele kilku specjalizacji medycznych, ale nie tylko. O tym, kto może spodziewać się powołania do polskiej armii piszemy w naszej galerii. Zobacz, kogo potrzebują w wojsku.

Osoby z tymi zawodami mogą dostać wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2024

Jak informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, "w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojska Polskiego, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego."

Powołania na ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe (max 30 dni),
  • długotrwałe (max. 90 dni),
  • rotacyjne (max. 30 dni w trybie mieszanym).

Jak podkreśla CWCR, ćwiczenia będą dotyczyły głównie rezerwistów, którzy mieli już kontakt z wojskiem. Osoby, które nigdy nie były na szkoleniu wojskowym, mogą otrzymać propozycję odbycia ćwiczeń rezerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska