Dziewięcioro uczniów wąbrzeskich szkół - sześcioro z podstawówek oraz dwoje z gimnazjum - otrzymało stypendia, których patronem jest urodzony w Wąbrzeźnie noblista.
To elita wśród uczniów!
Na wyróżnienie zasłużyli ciężką pracą przez cały ostatni rok szkolny. A laureatami są :
- Agnieszka Retz, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II,
- Bartosz Socha (SP nr 2),
- Julia Libuszewska (SP nr 2),
- Aleksandra Białkowska (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego),
- Jan Pieczywok (SP nr 3),
- Julia Drozdalska (SP nr 3),
- Kamila Kosela z Gimnazjum nr 1 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
- Marcin Welter (Gimnazjum nr 1),
- Kinga Gołębiewska (Gimnazjum nr 1).
Wszyscy oni byli honorowymi gośćmi uroczystości wręczenia stypendiów. Uczniom towarzyszyli dumni ze swoich pociech rodzice. Oni otrzymali listy gratulacyjne.
Targi edukacji i pracy przyciągnęły maturzystów [zdjęcia]
- Jesteście elitą naszego samorządu - sławicie go poprzez znakomite osiągnięcia w nauce, sukcesy w sporcie. Udzielacie się społecznie w swoim środowisku, bierzecie udział w licznych konkursach. Zdobywacie wiele nagród nie tylko na terenie Wąbrzeźna czy powiatu, ale w województwie, w całej Polsce. I nie ma lepszej promocji miasta niż działania tych, dzięki którym Wąbrzeźno rozpoznawane jest w różnych regionach. Jesteście ambasadorami tego miasta i za to wam bardzo dziękuję - Leszek Kawski, burmistrz miasta mówił wręczając stypendia laureatom.
Stypendia im. Walthera Nernsta przyznawane są w trzech kategoriach i wynoszą 700 zł.
Szansę na otrzymanie stypendium mają uzdolnieni uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych oraz gimnazjum, mieszkający w Wąbrzeźnie. Przyznaje je burmistrz, na wniosek dyrektorów szkół.
Wybitny patron nagrody
Walther Nernst, którego imię nosi stypendium, jest jednym z najbardziej wybitnych wąbrzeźnian w historii. Urodził się 25 czerwca 1864 roku, gdy Wąbrzeźno należało do zaboru pruskiego. Z czasem jego rodzina przeniosła się do Grudziądza, tam Nernst chodził do gimnazjum.
W 1920 roku otrzymał Nagrodę Nobla, za swe dokonania w dziedzinie chemii, a dokładnie za sformułowanie trzeciej zasady termodynamiki. Nernst miał na swoim koncie także wiele innych osiągnięć, był np. znakomitym fizykiem.
300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.