Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 11godz.
  • 32min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Oni nie mogli zostać w domu. Epidemia koronawirusa w obozach dla uchodźców będzie nie do opanowania

DW
VASILIS VERVERIDIS/123RF
Już 189 krajów na świecie odnotowało u siebie przypadki zarażenia koronawirusem. Według danych WHO, zachorowało już ponad 334 tys. osób, zmarło 14 tys. Media europejskie, czemu trudno się dziwić, skupione są obecnie na sytuacji w swoich krajach. Umyka nam przy tym temat wciąż aktualny, którym żyliśmy jeszcze miesiąc temu – kryzysem uchodźczym. Miliony osób pozostawione są bez żadnych szans na uniknięcie zarażenia. Nie stoimy już na progu niewyobrażalnej katastrofy humanitarnej – siedzimy okrakiem na tykającej bombie.

Katastrofa humanitarna już trwa i będzie się pogłębiać

Wojny, nędza, prześladowanie, zmiany klimatyczne, łamanie praw człowieka – to przyczyny, dla których ponad 70 milionów osób na całym świecie było zmuszonych opuścić swoje domy. 29 milionów z nich określamy mianem uchodźców. Znakomita większość z nich przebywa obecnie na terenie krajów o niskim dochodzie narodowym, w których dostęp do czystej wody i opieki medycznej jest utrudniony.

Uwaga Europejczyków skupia się na uchodźcach, który stoją na granicach Unii Europejskiej lub przebywają w krajach śródziemnomorskich. Według liczb podawanych przez portal Business Insider, na greckich przebywa ponad 150 tys. osób. Sytuacja w obozach uchodźczych jest tragiczna. Świat niedawno usłyszał o obozie Moria na wyspie Lesbos, który docelowo był przeznaczony dla 3000 osób. Dzisiaj tłoczy się tam ok. 20 tys. osób, a niektóre utknęły tam już kilka lat temu. W sumie na greckich wyspach przebywa obecnie przynajmniej 42 tys. migrantów. Społeczność lokalna na Lesbos jest podzielona – nieliczni współczują uchodźcom, większa część głośno protestuje przeciwko rządowej umowie z UE, zakładającej przetrzymanie migrantów na wyspie.

Lekarze boją się o swoje życie

Do tej pory w Grecji zdiagnozowano prawie 700 przypadków obecności koronawirusa. Wiadomość o pierwszym przypadku na Lesbos pojawiła się 11 marca. 16 marca doszło do pożaru w obozie, który strawił m.in. część magazynów z jedzeniem i szkołę wzniesioną przez wolontariuszy. Jak podaje portal Guardian, nowa grupa lekarzy, która przybyła na początku miesiąca na wyspę, została szybko przepędzona. Atak był tylko jednym z serii agresywnych zachowań wobec wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych.

Baliśmy się o swoje życie. To było bardzo, bardzo przerażające doświadczenie.

– mówi pochodząca z Irlandii dr Victoria Bradley. Według jej relacji, konwój przewożący lekarzy został zaatakowany przez grupę 50 mężczyzn uzbrojonych w nabite gwoździami pałki:

Zaczęli rozbijać szyby. Jeden z nich, olbrzymi mężczyzna, próbował przebić się przez szybę, przy której siedziałam (na tylnym siedzeniu) i kopnąć mnie w głowę.

Bradley spędziła na Lesbos jedynie tydzień. Na wyspie wciąż przebywają wolontariusze organizacji Lekarze bez Granic

Profilaktyka antywirusowa w obozach jest niemożliwa

Warunki w obozach są katastrofalne. Już teraz wiele osób cierpi na problemy z oddychaniem. Czy jest to koronawirus? Nie wiadomo, nie ma testów. Osoby, które posiadają wszystkie objawy zapalenia płuc zmuszone są często sypiać pod gołym niebem. Nie ma gorącej wody, brakuje mydła, ludzie wystają w trzygodzinnych kolejkach po posiłek, powszechnym problemem są krwawienia dziąseł wywołane przez brak witamin. Wśród uchodźców znajdują się osoby z cukrzycą i innymi czynnikami ryzyka. Ludzie boją się iść do sanitariatów – prysznice i szalety są w katastrofalnym stanie.Stłoczenie ludzi sprawia, że jakakolwiek prewencja, w postaci izolowania chorych lub kwarantanny osób z podejrzeniem, jest niemożliwa. Wprawdzie w obozach pojawiły się tabliczki w kilku językach, wymieniające zasady higieny i bezpiecznego kontaktu, jednak ich wypełnianie jest niemożliwe. Jak podaje portal Slate, w obozach wprowadzono nowe reguły, według której tylko określona liczba migrantów może dziennie wyjść poza teren obozu.
Koordynatorka działań Lekarzy bez Granic w Grecji, dr Hilde Volchten jest pozbawiona złudzeń:

Musimy być realistami. Wybuch epidemii na Lesbos, Chios, Samos, Leros i Kos będzie niemożliwy do opanowania. Do dzisiaj nie ma żadnego planu kryzysowego, aby chronić i leczyć osoby w obozach.

Chociaż już wcześniej wielokrotnie dochodziło na wyspie do zamieszek i wydawało się, że nic nie może pogorszyć sytuacji – napięcie między ludnością lokalną i wspierającymi ją bojówkami, a migrantami i członkami organizacji pozarządowych jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Tymczasem Lekarze bez Granic naciskają na konieczność ewakuacji osób z obozów. Gdzie mieliby pójść? Tego nie wiadomo.

Czytaj także

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze 52

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
Święty Mikołaj

Gdyby NATO nie urządzało wojen w |Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, to by nie było uchodźców, bo Libia, Syria i Irak i Jugosławia to były bogate kraje. Teraz zostały zrujnowane przez Amerykanów , Francuzów i Anglików, więc ludzie stamtąd uciekają. A finałem tych wszystkich czynów było zaproszenie |Angeli "damy radę". No i co? Faja radę? Nie dają, ale chcą nam odsypać z pół miliona lekarzy i inżynierów. Sywierdzam, ze cały Zachód po prostu zgłupiał. Dawna Europa Wschodnia jakoś trzyma się rozumu, którego tamci już nie maja.

G
Gość

Wujek Soros, który razem z Amerykanami rozpętał tę awanturę migracyjną, juz jedzie na greckie wyspy z pomocą. A tymczasem Amerykanie dołożyli nowe sankcje Irańczykom, ktorzy mają mnostwo zachorowań. Humanitaryzm pełna gębą.

m
mb

na statki i z powrotem do buszu.

A
AG
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

25 marca, 12:07, Gość:

Skoro uważasz się za taka dobrą, to co tu jeszcze robisz? Jedź do tej dziczy i im tam pomagaj, a nie tutaj skamlesz. Nikt ci tego nie broni, aby tam pojechać.

25 marca, 12:24, Jola:

Ta pomoc polegałaby na tym, żeby ich przyjąć TUTAJ i dać im dach nad głową i podzielić się z nimi chlebem. Tego właśnie TY bronisz i tobie podobni i kiedyś odpowiecie przed Bogiem za swój egoizm.

25 marca, 12:29, AG:

Spier-da-laj idiotko! Inaczej nie da sie twoich wypocin skomentowac. Nastepna prawdopodobnie stara panna z pieskiem..,

25 marca, 14:05, franek:

Nie możesz inaczej skomentować, pomiocie diabelski, bo nigdy nie czytałeś słów Chrystusa: Byłem uchodźcą, a przyjęliście mnie, byłem głodny, a nakarmiliście mnie.

przestan cpunie opowiadac te swoje zwidy. Nie wszyscy sa wiezacy w Chrystusa, zeby wierzyc nie musze sie zrzeszac. Mam nadzieje i tego zycze biednym Grekom obrabowanym przez niemiecki smiec ze pozbeda sie tego "bezbolesnie" a nauczka od natury bedzie przestroga dla innych wybierajacych sie na europejskie dolce vita...a ty cpunie idz na odwyk i spojrz ile wokol ciebie koltunie potrzebujacych.

C
Centrum

Całe szczęście, że Tusk do parlamentu uciekł i nie mógł rządzić z Merkel w Polsce i zsyłać nam uchodźców. Ufff dziękuję PIS, że powiedział STOP! dla uchodźców.

E
Ehh

Oni też na początek wykupili papier toaletowy....

f
franek
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

25 marca, 12:07, Gość:

Skoro uważasz się za taka dobrą, to co tu jeszcze robisz? Jedź do tej dziczy i im tam pomagaj, a nie tutaj skamlesz. Nikt ci tego nie broni, aby tam pojechać.

25 marca, 12:24, Jola:

Ta pomoc polegałaby na tym, żeby ich przyjąć TUTAJ i dać im dach nad głową i podzielić się z nimi chlebem. Tego właśnie TY bronisz i tobie podobni i kiedyś odpowiecie przed Bogiem za swój egoizm.

25 marca, 12:29, AG:

Spier-da-laj idiotko! Inaczej nie da sie twoich wypocin skomentowac. Nastepna prawdopodobnie stara panna z pieskiem..,

Nie możesz inaczej skomentować, pomiocie diabelski, bo nigdy nie czytałeś słów Chrystusa: Byłem uchodźcą, a przyjęliście mnie, byłem głodny, a nakarmiliście mnie.

G
Gość
24 marca, 10:56, Gość:

Gdyby dalej w Polsce rządziło PO-PSL mielibyśmy dzisiaj w naszym kraju tysiące tych tzw. uchodźców. Jak to dobrze, że Polacy nie dali sie ogłupic propgandzie gazety wyborczej, czy innych tefaenów.

24 marca, 10:58, Brawo!:

Brawo! Jednak są ludzie myślący!

Uwaga dzieci, zaraz usłyszycie dziatki kwiiik komuszo-lewackl-tęczowych świń...

24 marca, 11:12, Gość:

a ja jestem przeciwko pis, - czyli pzpr komunobis, tęcza mi nie przeszkadza, a uchodźców- czyli imigrantów ekonomicznych wyznania ahmedowego nie chce tu w ogóle widzieć. Pod żadnym pozorem, uszczelnić granice UE!

Coś ci się pomieszało ignorancie. Poczytaj sobie pełowsko-pslowskie rodowody to zobaczysz kto zacz. Kto się z Putinem i ałganoweł po plecach klepał i obejmował. Popatrz na uczestnikow "nocnej zmiany" połącz pewne fakty w logiczny ciąg to zobaczysz kto tu jest komuchem.

Żal czytać takich pacanów co w d.. był i g. widział.

A
AG
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

Nie serce jest od myslenia a raczej glowa. Socjologami idiotko sie nie zajmuj bo to rowniez podobnie jak “uchodzcy”, oplacone przez psychopate sorosa. Poczytaj komentarze w gazetach takich jak ta jesli znasz jezyki, ludzi nie interesuje socjologia, filozofie ze sloma wychodzaca z butow...

A
AG
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

25 marca, 12:07, Gość:

Skoro uważasz się za taka dobrą, to co tu jeszcze robisz? Jedź do tej dziczy i im tam pomagaj, a nie tutaj skamlesz. Nikt ci tego nie broni, aby tam pojechać.

25 marca, 12:24, Jola:

Ta pomoc polegałaby na tym, żeby ich przyjąć TUTAJ i dać im dach nad głową i podzielić się z nimi chlebem. Tego właśnie TY bronisz i tobie podobni i kiedyś odpowiecie przed Bogiem za swój egoizm.

Spier-da-laj idiotko! Inaczej nie da sie twoich wypocin skomentowac. Nastepna prawdopodobnie stara panna z pieskiem..,

J
Jola
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

25 marca, 12:07, Gość:

Skoro uważasz się za taka dobrą, to co tu jeszcze robisz? Jedź do tej dziczy i im tam pomagaj, a nie tutaj skamlesz. Nikt ci tego nie broni, aby tam pojechać.

Ta pomoc polegałaby na tym, żeby ich przyjąć TUTAJ i dać im dach nad głową i podzielić się z nimi chlebem. Tego właśnie TY bronisz i tobie podobni i kiedyś odpowiecie przed Bogiem za swój egoizm.

G
Gość
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

25 marca, 11:51, Jola:

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

Skoro uważasz się za taka dobrą, to co tu jeszcze robisz? Jedź do tej dziczy i im tam pomagaj, a nie tutaj skamlesz. Nikt ci tego nie broni, aby tam pojechać.

J
Jola
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

25 marca, 10:50, Ewa:

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

25 marca, 11:11, DDR:

[wulgaryzm] to masz niestety ty pod czaszka. zawsze mozesz sie wywlec do Grecji i dolaczyc do tzw. "wolontariuszy". Ostatnio na euronews jesli dobrze pamietam pokazywany byl calkiem mlody byk, ktory zostawil podobno w Syrii dwuletnia corke i zone i byl w drodze na zachod. Wiesz tumanie co w tej sytuacji w czasie WW2 robil moj dziadek i miliony innych Polakow?! ci ktorzy nie byli zabrani do niemieckich obozow pracy albo zaglady walczyli przeciw krautom gdzie sie tylko dalo. Kobiety albo zostawaly w oblezonych miastach, albo z dziecmi uciekaly na wies. Co robili twoi krewni tumanie?! Ta arabsko-czarna bandytka jest w drodze do Europy Zach. po swiadczenia socjalne. NIKT ich juz tam jednak nie chce. mam nadzieje ze w calym tym chaosie dojdzie do wojny i takie koorwy jak tuSSk czy merkel z innymi dziecmi nazistow (timmermans, schulz) zostana zgladzeni.

Piszesz: NIKT ich tam nie chce. Na jakie badania socjologiczne mógłbyś się powołać? Czy może ten twój sąd jest uogólnieniem twojej samooceny: skora ja mam serce z kamienia, to wszyscy inni też mają serce z kamienia?

E
Ewa
24 marca, 12:19, Gość:

Niech im wujek Soros pomoże.Ma dużoooooo kasy.

24 marca, 14:08, Gość:

wujek to na nich zarabia. A daje tym co robia zamet w Polsce i występuja przeciwko rządowi

owi wybranemy w legalnych i demokratycznych wyborach

24 marca, 23:47, Ada, to nie wypada...:

Dokladnie tak jest! Ale jest szansa ze i ten pa-rch zwany uchodzcami, i sorosa corona trafi! Badzmy dobrej mysli.

Gdybym nie widziała na własne oczy tych komentarzy, nie uwierzyłabym, że można mieć zamiast mózgu takie g.ó.wno pod czaszką.

G
Gość

trzeba merkelowej sciac łeb. to ona doprowadzila do tego. a teraz nic nie zrobiz powymieraja tam i tyle.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3